\

'Reyhanlı, El Kaide üssü oldu'

İngiliz yayın kuruluşu BBC, El Kaide bağlantılı cihat yanlısı yabancı militanların Suriye'ye geçmeden önce Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki evlerde konakladıklarına ve kenti üs olarak kullandıklarına dair bir haber yayınladı.

El Kaide bağlantılı cihat yanlısı bazı yabancı militanların, Suriye’ye geçmeden önce Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki evleri kullandığı iddia edildi. Suriye sınırına yakın olan bu evlerden birini militanlara kullandırtan bir kişi, BBC'ye buraya son üç ay içinde 150 kişinin geldiğini söyledi. El Kaide ile bağlantılı yabancı militanların Türkiye’den Suriye’ye giderken kullandıkları güzergahın giderek daha düzenli hale gelmeye başladığı belirtiliyor.

1-2 GÜN KALIP GİDİYORLAR
Reyhanlı yakınlarında militanların kullandığı bir evin sorumlusu, BBC muhabiri Richard Galpin’e son 90 içinde evde 150’den fazla kişinin kaldığını söyledi. Söz konusu kişi, "Bunlardan 15-20’si İngilizdi. Arkadaşlarının daveti üzerine geliyorlar. Burada bir-iki gün kaldıktan sonra Suriye’ye gidiyorlar. Ülkelerine dönüşte uçaklarını beklerken de burada kalıyorlar" dedi.
Fransa’dan gelen bir militan da "Biz hepimiz El Kaide’yiz. Binlerce kişiyiz. Dünyanın her köşesinde varız" diye konuştu.
Fransa’da eskiden öğrenci olan militan, 8,000 üyesi olan bir gruba katıldığını söyledi. Militan, yakın bir zaman önce bu grubun radikal İslamcı Irak-Şam İslam Devleti örgütünün saflarına katıldığını söyledi.
Son bir yıl içinde binlerce yabancı militan, Beşar Esad yönetimine karşı savaşmak için Suriye’ye gitti.
Fakat Suriyeli isyancılar, bu militanların sadece rejime karşı savaşmadıklarını ve sistemli olarak Özgür Suriye Ordusu üyelerini de hedef aldıklarını söylüyorlar.
Eski bir Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanı, cihat yanlısı militanlar tarafından rehin alındıktan sonra Türkiye’ye kaçtığını söyledi.
Bu komutan, “Bizim gerçek Müslüman olmadığımızı söylediler. Arkadaşlarımızı demir çubukla dövdüklerine şahit oldum. Başlarını cephanelik kasalarıyla ezip öldürdüler. Biz devrimi özgürlük ve eşitlik için yaptık. Ama cihat yanlıları bunu istemiyor. Suriye’yi mahvetmeye geldiler” dedi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net