07 Aralık 2013 15:57

Yüksekova'daki ölümler birçok yerde protesto edildi

Yüksekova'da Mehmet Reşit İşbilir ile Veysel İşbilir'in yaşamını yitirmesi, pek çok kentte protesto edildi. Yapılan açıklamalarda, çözüm sürecinin bu olay ve yaklaşımlarla heba edilmeye çalışıldığı ifade edildi.

Yüksekova\'daki ölümler birçok yerde protesto edildi
Paylaş

Yüksekova'da Mehmet Reşit İşbilir ile Veysel İşbilir'in yaşamını yitirmesi, pek çok kentte protesto edildi. Yapılan açıklamalarda, çözüm sürecinin bu olay ve yaklaşımlarla heba edilmeye çalışıldığı ifade edildi.

MERSİN

Mersin YAKAY-DER kongresinin ardından yürüyüş yapan yüzlerce kişi Hakkari'de Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir'in öldürülmesini protesto etti.
Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşte kadınlar PKK ve KCK bayrakları taşıdı. Yürüyüş boyunca da "Bijî berxwedana Gever ê", "Şehîd namirin", "Dîsa dîsa serhildan seroke me Öcalan" sloganları atıldı. İlçe binası önüne gelen kitle adına açıklama yapan BDP Akdeniz İlçe Başkanı İhsan Taş, devletin Kürtlere yönelik katliamcı ve kirli yüzünü dün Hakkari'de bir kez daha gösterdiğine dikkat çekerek, "Analar ağlamasın diyerek 'Barış süreci' yürüttüklerini söylüyorlar, ancak Hakkari'deki analar ağlıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu katliamı protesto etmek için BDP olarak yarın saat 12.00'de il örgütümüz önünde kitlesel basın açıklaması yapacağız" dedi.

ERCİŞ

BDP Erciş ilçe binası önünde yapılan açıklamaya, BDP Erciş İlçe Başkanı Abidin İnci ve çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada sık sık "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana Geverê", "Baskılar bizi yıldıramaz", "Be Serok jîyan na be" sloganları atıldı. TUHAD-DER Erciş temsilcisi Fevzi Can, Yüksekova'da yaşananların Kürt halkının cenazeleri ve mezarlarına karşı gelişen tahammülsüzlüğün göstergesi olduğunu dile getirdi. "Bu canilerin insanlık dışı uygulamasını protesto ediyoruz" diyen Can, konuşmasına şöyle devam etti: "Mezarlar halkın kutsalıdır, bu kutsallığa yapılan saldırıları protesto etmek ve demokratik eylem haklarını kullanan kitleye polis antidemokratik bir uygulama ile yaklaşarak iki yoldaşımız Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir yaşamlarını yitirmiştir. Bu müdahale barış sürecinden beri her gün televizyonda kaleminden dilinden kan damlayan canilerin hayal ettikleri şeydi."
Faillerin hemen yakalanıp gerekli işlemlerin derhal yapılmasını isteyen Can, "Adalet Bakanı bu olayı aydınlatıp kamuoyuna açıklayana kadar eylemlerimiz sürecektir" dedi.

BAŞKALE

Van'ın Başkale ilçesinde esnaf ölümleri protesto etmek için kepenk açmadı. Aralarında Başkale BDP İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale eski Belediyesi Başkanı Eylem Açıkalın'ın da bulunduğu binlerce kişi Başkale Belediyesi önünde sloganlar atarak Yüksekova'ya gidecek cenaze konvoyunu beklemeye başladı. Yoğunluktan kaynaklı Hakkari-Van karayolu trafiğe kapanırken, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterlerini taşıyan kalabalık grup, sloganlar eşliğinde belediye önünden ilçe çıkışına kadar yürüyüş yaparak cenazeye eşlik etti.

ÇUKURCA

Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde, esnaflar kepenk açmazken, BDP Çukurca İlçe Örgütü, parti binası önünde basın açıklaması yaptı. Aralarında Çukurca Belediye Başkanı Hıdır Demiroğlu ve BDP Çukurca İlçe Başkanı Servet Tunç'un da bulunduğu yüzlerce yurttaş, ilçe binası önünde toplanarak ölümleri sert bir şekilde kınadı.

MUŞ

Muş'ta HDP ve BDP Muş il örgütleri öncülüğünde belediye önünde yapılan açıklamaya, KESK, İHD, TUHAD-DER, MEYA-DER, YEŞİL-DER, MED-DER temsilcilerinin de bulunduğu çok sayıda yurttaş katıldı. 30 Kasım'da Diyarbakır'da yapılan Gençlik Kongresi'ne Muş'tan giden öğrencilerin sivil polisler tarafından tehdit edildiğini belirten Erdenci, "Her koşulda Kürt gençlerinin, üniversite öğrencilerinin arkasında olacağız" diye belirtti. BDP PM Üyesi Nizamettin Öztürk ise, AKP Hükümetinin çözüm sürecini provoke etmek istediğini söyledi.

BULANIK

Muş'un Bulanık ilçesinde BDP İlçe Örgütü'nün parti binası önünde yaptığı açıklamaya BDP Bulanık İlçe Eş Başkanı Nusret Filiz, Bulanık Belediye Başkanı Ziya Akkaya'nın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Burada konuşan BDP Bulanık İlçe Eş Başkanı Nusret Filiz, Yüksekova'da yaşananları kınadığını belirterek, yaklaşık bir yıldır ölümlerinin yaşanmamasının bazı kafatasçılarının işine gelmediğini ve bu olayla beraber bunların açığa çıktığını dile getirdi. Filiz, "Kürt halkının çocuklarına ait mezarlıklara dahi tahammül edemiyorlar saldırıyorlar. Bunların örneği Bitlis Olek köyünde bulunan Xerzan Şehitliği'nde yaşandı. AKP kendi bildiği paketleri sıraya koyarak zamandan ve süreçten nemalanmak amacı ile bu seçimi de nasıl atlatırım hesabını yapıyor. Yüksekova katliamıyla gerçek yüzü ortaya çıkan AKP, Kürt özgürlük hareketini ve dünya kamuoyunu oyalama politikasını inatla sürdürme mantığını uyguluyor. Biz Bulanık halkı olarak bu vahim olayı, saldırıyı nefretle kınıyor. Olayı gerçekleştirenlerin en yakın zamanda cezalandırılması için sorumluları göreve davet ediyoruz" dedi.

HAKKARİ

Hakkari'de gençler, yürüyüş düzenledi. Biçer, Derviş ve Keklikpınar mahallelerinde bir araya gelen çok sayıda genç, ateş yakarak yollara barikatlar kurdu. Sık sık, "Gever halkı yalnız değildir" sloganı atan gençler, yoldan geçen araçlara kimlik kontrolü yaptı. Bir süre sonra olay yerine gelen polisler, gruba TOMA ve akrep tipi zırhlı araçlar ile müdahale etti. Plastik mermi ve gaz bombası kullanan polise, gençler taşlarla karşılık verdi. Çıkan olaylarla nedeniyle Hakkari-Van karayolu trafiğe kapanırken, çatışmalar mahalle aralarında devam ediyor.

ŞEMDİNLİ


Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, bir araya gelen gençlere polis müdahale etti. Yavuz Sultan Selim İlköğretim Okulu önünde toplanan ve yolu trafiğe kapatarak lastik yakan gençlere, polis müdahale etti. Tazyikli su ve gaz bombaları ile gençlere müdahale eden polise, gençler taşlarla karşılık verdi. İlçede olaylar devam ediyor.

SİLOPİ


Şırnak'ın Silopi ilçesinde BDP binası önünde gerçekleşen açıklamaya, BDP Silopi İlçe Eş Başkanı Aziz Acer, Silopi Belediye Başkanvekili Abdülkerim Sönmez, MEYA-DER, KURDİ -DER, Barış Anneleri İnisiyatif üyelerinin de bulunduğu yüzlerce yurttaş katıldı.

IĞDIR


BDP Iğdır İl Örgütü, parti binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya BDP PM Üyesi M. Sıddık Akkış, BDP Iğdır İl Başkanı Mehmet Anar, BDP Iğdır Belediye Başkanı Hüseyin Malk, BDP Iğdır Halfeli Belde Belediye Başkanı Ömer Aksu, BDP ve HDP il, ilçe ve belde yöneticileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Burada konuşan BDP Iğdır İl Başkanı Mehmet Anar, Hakkari valiliğini, olaylara kılıf arama yerine olayların faillerinin bulunması konusunda göreve çağırdı.

VARTO


Muş'un Varto ilçesinde BDP öncülüğünde yürüyüş düzenlendi. Varto Belediye Başkanı Gülşen Çelebi'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda yurttaş, BDP Varto ilçe binası önünden Belediye İş Hanı önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Burada açıklama yapan BDP Varto İlçe Yöneticisi Abdulbasit Taş, AKP hükümeti döneminde tüm cinayetlerin failleri belli olduğunu dile getirdi. Taş, "Failler dün Yüksekova'da katledilen 2 sivilde olduğu gibi bellidir. Failler bu kadar açıkken hiçbir failin cezalandırılmaması AKP hükümeti döneminde Anayasa, yasa ve hukukun rafa kaldırıldığını göstermektedir. 1990'lı yıllarda Anayasa, yasa ve hukuk içinde yapılamayanlar gizli yapılırken, şimdi gizli bile yapılmaya gerek duyulmamaktadır" diye konuştu. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Hava-İş Genel Kuruluna AKP ve Türk-İş müdahalesi

SONRAKİ HABER

Hafriyat kamyonu cinayetinde yeni bilirkişi raporu: Şule İdil Dere'de kusur yoktu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa