05 Haziran 2011 09:57

İşçiler ırkçılık ve ayrımcılık kurbanı

Kazancı Holding’e bağlı Aksa Enerji Üretim AŞ’nin, Antalya Doğalgaz Çevrim Elektrik Santrali’nde çalışan iki gurbetçi işçi, iş yerinde kendilerine yönelik ayrımcılık yapıldığını ve bu nedenle işten çıkartıldıklarını belirtti.Antalya Yeniköy’de yapımı süren ve yaklaşık 300 dönü

İşçiler ırkçılık ve ayrımcılık kurbanı

Paylaş
Erdal Gürgör

Antalya Yeniköy’de yapımı süren ve yaklaşık 300 dönüm “sulu mutlak tarım arazisi” üzerine kurulması dava konusu olan santralin inşaatı devam ediyor. Elektrik santralinin yapımında ağırlıklı olarak taşeronlara bağlı gurbetçi işçiler, hafta sonu dahil günde 12 saat çalışıyor.

Santral inşaatının başladığı 2008 yılından itibaren ailelerini bırakıp, bu işyerinde çalışmaya başlayan işçilerden kaynakçı Dersimli Ali Ekber Gün ve borucu Adanalı İbrahim Baybuğa yardımcılarıyla birlikte “tuhaf” gerekçeler gösterilerek kapı önüne konuldu.

HAKARETE UĞRADIK

Aylarca iş bulamadan aileleriyle sıkıntılı günler geçiren işçilerden Ali Ekber Gün, Evrensel Gazetesi'ne ulaşarak yaşadıklarını Evrensel'le paylaştı. Son 1 yıldır genel formen tarafından sürekli “Kürt, Alevi ve solcu olduğumuz söylenerek hakaretlere uğradık. İşe ihtiyacımız olduğu için bu davranışlara hep katlandık. Üç çocuğum var, hepsi de okuyor. Ailem benim kazancımla geçiniyor. İbrahim Baybuğa arkadaşın da iki çocuğu var ve onlar da ekonomik zorluklar içersinde. Bizim gibi olumsuz koşullarda çalışan gurbetçi işçilerin zincirinden başka kaybedecek neyi var ki zaten” diye konuştu.
“Son olarak,  genel formen, rahat bir şekilde, bizimle çalışmak istemediklerini söyleyerek muhasebeye gitmemizi istedi. İşimize son verildi” diyen Gün, şunu sordu: “İleri demokrasinin uygulandığı söylenen ülkemizde bu davranışlar demokrasinin gereği mi gerçekten?” (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

KESK: Tüm sözleşmelilere kadro verilsin

SONRAKİ HABER

Avcılar'da "Arkadaşıma destek olur musun?" etkinliği

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa