07 Aralık 2013 06:00

Antepli işçiler: Kıdem tazminatı giderse güvence de gider

Kıdem tazminatının fona devrini öngören değişikliği tartışmak üzere bir araya gelen Antepli işçiler, kıdem tazminatı giderse iş güvencesinin de ortadan kalkacağını belirttiler. İşçiler geçmiş direniş deneyimlerini hatırlatarak, saldırılara karşı örgütlü mücadelenin önemine vurgu yaptılar.

Antepli işçiler: Kıdem tazminatı giderse güvence de gider

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Fatma KESKİNTİMUR
Antep

Kıdem tazminatının fona devrini öngören değişiklikle ilgili tartışmalara, işçilerin tepkisi sürüyor. Antep’te yüz bin işçinin çalıştığı Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçilerden oluşan Başpınar İşçi Komitesi, DERİTEKS ve Petrol-İş Sendikaları ile Emek Partisinin birlikte düzenlediği semt toplantıları devam ediyor. Karşıyaka’dan sonra, bu kez Düztepe’deki kahve toplantısında bir araya gelen işçiler kıdem tazminatının fona devredilmesinin olası sonuçlarını ve kazanımlara dönük saldırılara karşı mücadelenin yollarını tartıştı. İşçiler arasında yaygınlaşan ‘Tazminatımı alıp çıkayım’ eğiliminin de tartışıldığı toplantıda işçilerin bir çoğu bunun çözüm olamayacağını belirtti. Sendikada örgütlenme ve işçiler arasında birliği güçlendirmenin önemine vurgu yapılan toplantıda, AKP hükümetine ve  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olduğu açıklanan Bakan Fatma Şahin’e de tepki vardı.

‘AGANIN İNİSİYATİFİNE Mİ KALACAK?’

Toplantıda söz alanlar kıdem tazminatının yıllar süren mücadelelerle kazanıldığını belirterek, çocuklarının geleceği için bu hakka sahip çıkmanın ve mücadele etmenin önemine değindiler. Akiplik’te çalışan bir işçi, “Hak için mücadele edebilirsek birbirimize de daha fazla güveniriz. Birlikte mücadele olursa patronlar hiçbir şey yapamaz” dedi.
Söz alan bir Bade Halı işçisi ise kıdem tazminatının işten atılmama konusunda da bir güvence olduğuna dikkat çekerek, “Patron tazminat ödemeyi göze alamadığı için şimdi çıkarmıyor bizi işten. Ama bu hakkımız giderse ‘Hadi gidin, ihtiyaç olursa çağırırız’ diyecek. Ağanın inisiyatifine kalmış! Gel denince gelen, git denince giden mi olacağız, yoksa çocuklarımızın bela okumayacağı ataları mı olacağız? Biz işçiyiz, işçi kalacağız, çocuklarımız da işçi olacak. İşçi olduğun sürece insanca yaşamak için mücadele etmek zorundasın” şeklinde konuştu.

DERİTEKS’TE ÖRGÜTLENMEYE ÇAĞRI

Toplantıda söz alan Emek Partisi Yöneticisi Mehmet Türkmen, kıdem tazminatının fona devredilmesinin yanı sıra esnek çalıştırma, işçi kiralama, bölgesel asgari ücret gibi pek çok yasanın da gündemde olduğunu belirterek, işçilere “Bunlara karşı nasıl bir mücadele örgütleyeceksiniz” sorusunu yöneltti. Daha önce sendika tecrübesi olan birçok işçinin, sendikal örgütlenmeye tepkilerini dile getirdiği bu bölümde, “Sendikalar işçiyi sattı, patronlarla anlaştılar, bizim haberimiz bile olmadan sözleşmeler imzaladılar” eleştirileri öne çıktı. Durkar Halı’da çalışan bir işçi “Haklarımızı koruyabilmemiz için tek yol, birlik olacağımız bir çatı. Bu çatı da, işçi komitelerinden oluşan, işçinin yönettiği, karar aldığı bir sendikadır. Bugün Antep’te böyle bir sendika var, o da DERİTEKS. Gelin burada birleşelim. Sınıf sendikacılığı yapan bir sendikada da ‘bizi satacak mı’ diye düşünmeyiz. Taşın altına elimizi koyalım ve sendikada birleşelim” dedi.

FATMA ŞAHİN’İN ADAYLIĞINA TEPKİ!

Toplantıda söz alan Balyanlılar Derneği Başkanı Rıza Yıldırım ise yaklaşan yerel seçimleri hatırlatarak, “İşçiler oy verdikleri kişileri iyi tanımalı” dedi. AKP’nin belediye başkan adayının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin olduğunu hatırlatan Yıldırım, “Kimdi bunların sponsorları; Naksan’ın, Sanko’nun büyük patronları değil miydi? Bunlar mı koruyacak haklarınızı” dedi. Başpınar’da geçen yıl yapılan greve katılan işçiler de 10 günlük grev süresince Fatma Şahin’in Antep’te olduğunu ve patronlarla yaptığı toplantıyı hatırlattılar. Fatma Şahin’in de diğer milletvekillerinin de yanlarında olmadığını hatırlatan işçiler, “Derdimizi sorup destek sunan tek vekil Levent Tüzel’di” dediler. İşçilerden “Başpınar’da yaşadıklarımızı unutmadık. Fatma Şahin’e oy yok” sesleri yükseldi.

‘ÜNALDI’DA YAPTIK, YİNE YAPABİLİRİZ!’

Ünaldı direnişine de katılmış olan ve şimdi Klas Halı’da çalışan bir dokuma işçisi, toplantıda söz alarak, Antep’te işçi direnişlerinin ve kazanımlarının önemli örnekleri olduğunu hatırlatarak şunları söyledi; “Ünaldı’da ilk kararları böyle kahve toplantılarında almıştık. O gün bize ‘Bunlardan bir şey olmaz’ diyenler vardı. 1993’te 2 gün grevle yüzde 96 zam aldık. Ardından Ünaldı Dokuma İşçileri Derneğini kurduk. Yöneticileri işçi olan bu dernekte birleştirdik mücadeleyi. 1996’da 20 bin işçinin katıldığı, 1 aylık greve kadar giden mücadelemiz 8 saat çalışma, sigorta ve sendika içindi. Bugün Ünaldı’da yaşı uygun olanlara bakın ilk sigorta girişleri 1996’dır. Biz birlikte kazandık, bugün yine başarabiliriz, Başpınar’da da yapabiliriz. Ünaldı, 7 mahalleden oluşan, hiçbiri sigortalı olmayan, kimin tam olarak nerede çalıştığı bile belli olmayan koşullarda örgütlendi. Şimdi her bir fabrikada iki bin, üç bin işçi çalışıyor. Başpınar’da yüz bine yakın işçi var. Örgütlendiğimiz sürece başarabiliriz. ‘Tazminatımızı alıp kurtulalım’ demeyelim. Haklarımız için mücadele etmezsek, gittiğimiz yer daha iyi olmayacak.”

 

ÖNCEKİ HABER

Erciş’te endişeli bekleyiş

SONRAKİ HABER

Türk Telekom hat kiralama bedelini yükseltti; yeni zamlar yolda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa