Suudi Arabistan 100 bin Etiyopyalı işçiyi sınırdışı etti

Fotoğraf: AA

Suudi Arabistan 100 bin Etiyopyalı işçiyi sınırdışı etti

Suudi Arabistan, 100 binden fazla Etiyopyalı göçmen işçiyi ülkesine iade etti. Geçtiğimiz günlerde çıkan çatışmada 3 Etiyopyalı işçi Suudi polisi tarafından öldürülmüştü.

Etiyopya’nın büyüme hızı son dönemde ona ‘Afrika kaplanı’ unvanını kazandırsa da bu büyüme ülkede zenginle yoksul arasındaki muazzam eşitsizliği değiştirmiş değil.

91 milyonluk nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık 2. ülkesi olan Etiyopya’da nüfusun çoğunluğu günde 2 dolardan daha az kazanıyor. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün rakamlarına göre kadınların yüzde 27’si, erkeklerin ise yüzde 13’ü işsiz. Bu zorlu ekonomik koşulların baskısıyla şansını ana yurtlarından başka yerlerde denemek zorunda kalan Etiyopyalılar ise çoğunlukla yasa dışı şekillerde girdikleri ülkelerde ya çok kötü koşullara mecbur bırakılıyor ya da son günlerde Suudi Arabistan’da olduğu gibi sınırdışı ediliyor.

Etiyopya Dışişleri Bakanı Tedhos Adhanom, yakın dönemde polisle yaşanan bir çatışma sonrası Suudi Arabistan’ın sınırdışı etme kararı aldığı Etiyopyalı göçmen işçilerden 100 bininin ülkelerine iade edildiğini bildirdi. Adhanom, tam rakamın 100 bin 620 olduğunu ifade ederken 50 bin yurttaşlarının daha sınırdışı edilmesini beklediklerini ifade etti. Adhanom, geri gönderilenlerin tümünün Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki sürgün kampında tutulanlar olduğunu ifade etti.

Sınırdışı işlemleri Suudi Arabistan’ın “kaçak” göçmen işçiler için tanıdığı 7 aylık sürenin geçtiğimiz ay sona ermesi ve Etiyopyalı göçmenlerle Suudi polisi arasındaki çatışma sonrası geçtiğimiz aydan itibaren devam ediyor.

Etiyopya hükümeti çatışmalarda 3 vatandaşlarının öldüğünü dile getirmişti. Yaşananlar sonrası İnsan Haklarını İzleme Örgütü, Suudi yetkilileri uyarmış ve olayın araştırılmasını istemişti.

Suudi Arabistan’daki göçmen işçilerin sınırdışı edilmesi işlemleri yalnızca Etiyopyalılara has değil. Geçtiğimiz hafta Sudan da 11 binden fazla vatandaşının ülkeye geri dönüş yaptığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Göçmen Ofisi, her yıl 51 binden fazla Etiyopyalı’nın hayatını riske atarak deniz yoluyla yasa dışı olarak Körfez ülkelerine çalışmaya gittiğini belirtiyor. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net