07 Aralık 2013 06:00

‘Siyasete sırt dönmemiz beklenemez’

Galatasaray tribünlerinde her geçen gün büyümeye devam eden KızılAslan taraftar grubu, muhalif duruşlarından vazgeçmeyeceklerini söylüyor.

‘Siyasete sırt dönmemiz beklenemez’
Paylaş

İlkan BAYSAL
İstanbul


Galatasaray tribünlerinde her geçen gün büyümeye devam eden KızılAslan taraftar grubu, muhalif duruşlarından vazgeçmeyeceklerini söylüyor. Metin Kurt ve Metin Oktay’dan gelen ruhla tribünde yer aldıklarını belirten KızılAslan taraftar  grubundan Eren Doğan ve Ferat Çoban ile sohbet ettik...

KızılAslan neden kuruldu?

Eren: Galatasaray tribünlerinde muhalif insanlar var. 5-6 arkadaş birlikte konuştuk böyle bir oluşum gereğini duyduk. Amacımız tribünde ses çıkarmak ve bununla birlikte tribün gruplarını sokağa taşımak... Gönlü Galatasaray’dan geçen muhalif insanlar için kuruldu.
Ferat: Türkiye’de gerçekleşen ilk ulaşım eylemlerine dikkat çekmek lazım. Tevfik Fikret döneminde Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından bir can verilerek ilk eylem yapılmıştı. Tevfik Fikret’in saltanat döneminde yazdığı şiirler bir ses olmuştur. Metin Oktay, Metin Kurt, Galatasaray’ın halkın takımı olduğunun kanıtıdır.

Ne eksik hissettiniz de bu oluşumu kurdunuz?
Eren:
Galatasaray’da sol muhalifler var hepsine saygı duyuyoruz. Biz tribünlerde aktif eksikliğin var olduğunu gördük. Amacımız, Galatasaray tribünlerindeki eksik olan sol sesi ortaya  çıkarmak ve devam ettirmektir.
Ferat: Avrupa’da ultras diye bir kültür ortaya çıktı. Belli bir süre sonra ülkemizde de benimsendi bu kültür. Şimdi de antifa diye bir kültür oluşuyor. Bunun sebebi sistemin baskısının her kesimde olduğu gibi  tribünleri etkilemesi. Tribünleri halktan insanlar oluşturduğu için buna sessiz kalmak mümkün değil. Siyasetin tribünü tutarsızca kararttığı bir ortamda biz taraftarların da siyasete sırt dönmesi beklenemez.

Tribünlerde nasıl bir yapı oluşturmak istiyorsunuz?
Ferat:
Tribüne hakim olan grupların takıma destek verdikleri sürece ses bütünlüğünü bozma gibi bir niyetimiz yok. Ama pankartlarımız da güncel konularda sosyal içerikli mesajlar verirken cesur olacak.

Türkiye’deki taraftar yapısını nasıl buluyorsunuz?
Ferat:
Türkiye, taraftar kültürü gelişmiş sayılı ülkelerden biriydi ama bilet fiyatları endüstriyelleşen spordan dolayı uçuk boyutlara ulaştığı için halk tribünlerden kopmaya başladı. Günlük giderlerden kesip arma aşkıyla tribünlere gelen kesim de hükümetlerin baskısıyla “seyirci” olmaya zorlandı. Bu nedenle stadyumları gözetim altına almaya amaçlayan     e-bilet uygulamasına karşıyız bunun karşısında olacağız.
Eren: Tribünler Türkiye’de çok renkliydi. Açıkçası tribünlerde oluşan bu durumdan korkmaya başladılar çok içerikli güncel mesajlar veriliyor. Bu korkudan dolayı öncelikle bilet fiyatlarının yükselmesi sonra da bilet alımındaki ‘‘fişleme’’ ortaya çıktı. Gelecek sezon kombine sisteminde fotoğraflar ve T.C. kimlik numarasının yazılması en açık  örneklerindendir. Bu uygulamalara karşıyız ve  tepkimizi ortaya koyacağız.

Tribünlerde pankartın önemi nedir?

Eren: Pankartlar bayrak gibidir insanları toplamamız daha kolay olur bu yüzden pankart bizim için her şey den önce gelir. 3 Kasım Eşit Yurttaşlık Mitingi’nde 50 kişi ile başlamıştık pankartımız sayesinde birden sayımız iki katına çıktı.
Ferat: Biz yarın tribüne girdiğimiz zaman açtığımız protez pankartların sadece pankartla kalmadığını sosyal hayatta da bu pankartların olduğunu insanlara göstereceğiz.

KızılAslan grubunun yaptığı kampanyalar ve destekler nelerdir?
Eren:
Öncelikle Van’a giysi yardımı yaptık, tek tek insanlara gidip forumlara katıldık ciddi bir halk desteği gördük kentten kente gidip hiç yardım almamış 70 aileye gidip yardımları ulaştırdık. Orada gördük ki sade kıyafet ihtiyaçları yok. Biz de bir kampanya başlattık gıda yardımı ve çocukların tedavisi  ile ilgili ‘‘Van İçin Bir Atkı da Sen Al’’ kampanyası başlattık. Sevindirici sonuçlar aldık. Arkadaşlarımız orada yardım dağıtmaya devam etmekte.

Trübünlerdeki şiddet olayları ve kadın taraftarların etkinliği konusunda ne düşünüyorsunuz?
Eren:
Tribün kavgalarına karşı olduğumuzu öncelikle söylemek isteriz. Çünkü; tribün kavgalarında hep insanlar zarar görür. Biz kimsenin burnunun kanamasını istemeyiz. Kulübümüzün zarar görmesini de hiç istemeyiz. Aramızda çok sayıda kadın taraftar bulunması şiddete ve küfre karşı olduğumuzu gösterir. Kadının hayatımızdaki öneminin arkasındayız. Kadınsız bir oluşum düşünemeyiz. Tribünler arası barış istiyorsak kadın taraftarları göz ardı etmek mümkün değildir.

Maç hazırlıkları nasıl oluyor?
Eren:
Öncelikli hedefimiz dernekleşmedir. Dernekten hep birlikte maça gideceğiz maça gelemeyen yoksul insanları imkanlarımız dahilinde maç izlemeye götüreceğiz. Türkiye’nin dört bir yanında bizimle iletişime geçen arkadaşlarımızı maça götüreceğiz.

Son olarak bir şey demek ister misiniz?
Eren:
Ben Galatasaray’ın birleştirici özelliğinden bahsetmek istiyorum. Bu sadece Galatasaray için değil tüm diğer takımlar için geçerlidir. Biz bu yola Galatasaray sevdası için çıktık, içimizdeki her birey farklı fraksiyon içinde yer almaktadır. Gezi ruhunda olduğu gibi burada da Galatasaray’ın birleştiriciliği ön plandadır. Biz bir aileyiz. Galatasaray bayrağı altında toplandık her zaman kulübümüzün yanındayız.
Ferat: Biz önce Galatasarayılıydık hayatın akışında vicdanımızı da dinleyerek muhalif olduk ve her yerde olacağız, sevdamızı haykırmaktan vazgeçmeyeceğiz.

Twitter: @GSKzlaslan
Facebook: KızılAslan-sgtb

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Drogba ve Ebue, Mandela\'yı unutmadı

SONRAKİ HABER

Macron’un tiyatroya gittiğini söyleyen gazeteciye soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...