06 Aralık 2013 19:45

"Ya Esad ya PKK yaptırdı' diyeceksin"

Hatay'ın Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 11 Şubat'ta meydana gelen ve 18 kişinin ölümü, 24 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıyla ilgili haklarında dava açılan 4'ü tutuklu, biri firari, biri de tutuksuz 6 sanığın yargılanmasına başlandı. Mahkeme heyeti, sanıklardan Rahmi Balcı'yı tahliye ederek duruşmayı erteledi.

\
Paylaş

Hatay'ın Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 11 Şubat'ta meydana gelen ve 18 kişinin ölümü, 24 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıyla ilgili haklarında dava açılan 4'ü tutuklu, biri firari, biri de tutuksuz 6 sanığın yargılanmasına başlandı. Mahkeme heyeti, sanıklardan Rahmi Balcı'yı tahliye ederek duruşmayı erteledi.

Terör suçlarına bakan Adana 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine başlanan davaya tutuklu sanıklar Yusuf Bakır (33) ağabeyi Ahmet Bakır (42), Rahmi Balcı (41) ile İsmail Zakarıa (48) ile sanık avukatları katıldı. Yusuf Bakır'ın eşi tutuksuz sanık Zübeyde Şuayyip (33) duruşmaya gelmedi. Bombalı saldırıyı planladığı iddia edilen Suriyeli Wael Shikh Rahim'in (25) ise arandığı bildirildi.

Mahkeme başkanı, sanıklara haklarındaki suçlamaları iletti. Tercüman da Suriyeli sanıklar için Arapça'ya çeviri yaptı. Arapça savunma yapan sanıklardan Suriyeli Yusuf Bakır, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Bomba yüklü aracı olay yerine getirmekle suçlanan Bakır, "Patlamadan 2 saat önce Wael Shikh Rahim gelerek 'Birlikte gümrüğe kadar gidelim. Eşin de gelsin. Aile görünümü verelim. Benim evraklarım eksik' dedi. Birlikte gittik. Sonra biz gümrükten geri döndük" dedi.

Muhaliflerin kendisine baskı yaparak suçlamayı kabul etmesini söylediğini ileri süren Bakır, şöyle devam etti:

"Elleri silahlı muhalif askerler gelerek beni ve eşimi aldı. Kızımızı sokakta bıraktı. 'Patlamayı Esad yaptırdı. Veya PKK yaptı diyeceksin. Aksi takdirde kızını öldürürüz' dediler. Patlama görüntüsünü izlettiler. Ölenlerden birisi benim en samimi arkadaşımdır. Parçalanmış cesetleri gördüm. 2 gün yemek yiyemedim. Ben böyle bir şey yapamam. Ben de Allah korkusu var. Ben 4 yaşından beni namaz kılarım. Ayrıca, gümrük kapısı bizim ekmek kapımızdır. İnsan ekmek yediği yere pislemez. Bu eylem insanlık dışıdır. Milyonlarca para verseler ben yine yapamam. Beni cezaevinde bulunduğum günlerde de gelip tehdit ettiler. 'Bizim söylediğimiz gibi söylersen geri ülkene dönersin' dediler. Bana cezaevinde, 'Türkiye'de adalet yok' dediler. Öyle olsaydı, eşim cezaevinden çıkıp Suriye'ye geri dönemezdi. Ben Allah'a ve sizin adaletinize sığınıyorum. Adaletin tecelli etmesini istiyorum."

Sanık Bakır, eşinin son ifadesinde yaptığı itirafları da kabul etmedi. Eşinin, "Wael kocama 'Ortak iş yapıp çok para kazanacağız' dedi. Patlamadan sonra da eşim Wael'i arayarak parasını istedi. Eşim alkol kullanır, kadınlara da düşkündür" şeklindeki sözlerinin doğru olmadığını belirten sanık Bakır, şöyle dedi:

"Eşim kendini kurtarmak için yalan söylemiş. Kendini kurtarmak için babam yaptı bile der. Kendisini 9 aydır görmüyorum. Tutuklandığımızda eşim hamileydi. Bir oğlumuz olduğunu öğrendim. Ama eşimin nerede olduğunu, yaşayıp yaşamadığını dahi bilmiyorum."

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde sanıkların dinlenmesine devam edildi. Patlamanın olduğu gün Hatay'da olduğunu söyleyen sanık Ahmet Bakır, "Muhalifler beni 7 Mart'ta işyerimden aldılar. Sonra Türk polisine teslim ettiler. Hatay Emniyet Müdürlüğü'nde patlamayla ve diğer sanıklarla ilgili bilgim olup olmadığını sordular. Benim patlamayla ilgili bilgim ve ilgim yok. Patlamadan sonra kapılar kapatılınca Suriye'ye dönemedim. 3'üncü gün kapılar açılınca Suriye'ye döndüm. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi. Kendisinin 3 çocuk babası olduğunu ve araç alım satım işi yaptığını belirten Ahmet Bakır, "Benim Halep'teki evim bombalanınca Sarmede'ye taşındım. Sanıklardan Yusuf benim kardeşim. Benim yanımda çalışır. Wael de köylümdür. Çok yalancıdır. Sürekli bizden borç para ister. Bir kere de Mersin'e araç getirmeye gittiğimde değişiklik olsun diye benimle geldi" diye konuştu.

'150 KEZ BOMBALANDI'

Kendisinin Sarmede'de oturduğunu ve oto parçaları alım satım işi yaptığını belirten İsmail Zekarıa ise ifadesinde şöyle dedi:

"Suriye'de öyle bir savaş yaşanıyor ki 1'inci Dünya Savaşı'nda bile böyle şeyler olmamıştır. Bizim bölge Suriye yönetimine ait uçaklar tarafından 150 kez bombalandı. 2 kez de Suriye yönetiminin eline geçti. Bizim oraya her İslam ülkesinden cihada gelenler oldu. Patlamanın olduğu gün ben Hatay'daki araç parçaları satılan yerde bulunuyordum. Bizim geçim kaynağımız patlamanın olduğu kapıdır. Suçlamayı kabul etmiyorum."

Firari sanık Wael'in de kullandığı telefon hattını Türkiye'den Suriye'ye gönderdiği iddiasıyla yargılanan Hataylı Rahmi Balcı da "Ben vatanını ve milletini seven birisiyim. Hakkındaki suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.

Akşam saatlerine kadar devam eden duruşmada sanık avukatları da müvekkillerinin tahliyesini istedi. Mahkeme savcısı ile sanıkların tutukluluklarının devamına karar verilmesine talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklardan Rahmi Balcı'yı tahliye ederek duruşmayı erteledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ


Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki tampon bölgeye 11 Şubat 2013'de, Suriye'den getirilip park edilen bomba yüklü aracın patlaması ile 3'ü çocuk 18 kişi öldü, 24 kişi de yaralandı. Çok sayıda araç ve civardaki binalar hasar gördü. Güvenlik kameraları ile bir Fransız televizyonun çektiği görüntüleri inceleyen güvenlik güçleri, saldırıyı planlayıp gerçekleştirdikleri ileri sürülen şüphelileri belirledi. Sonra da bombalı aracın getirilmesine yardım ettikleri öne sürülen Suriye uyruklu Yusuf Bakır ile aynı yaştaki eşi Zübeyde Şuayyip, Özgür Suriye Ordusu tarafından Suriye'deki evlerinden alınıp sınırda MİT'e teslim edildi. Bombayı patlattığı ileri sürülen Suriye uyruklu Wael Shıkh Rahım kaçarken, yine Suriye uyruklu Ahmet Bakır, İsmail Zakarıa ve patlamada kullanılan telefonların sim kartını sattığı ileri sürülen 41 yaşındaki Rahmi Balcı da Hatay'da yakalandı. Adana'da 13 Mart'ta tutuklanan biri Türk 5 şüpheliden Zübeyde Şuayyip, itirafta bulunup Pişmanlık Yasası'ndan faydalanmak isteyince tahliye edildi.

Sanıklardan Wael Shıkh Rahım, Ahmet Bakır, Yusuf Bakır ile sim kartları temin eden Rahmi Balcı hakkında 'bombalama suretiyle adam öldürme, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, adam öldürmeye teşebbüs' suçlarından 42'şer kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi. Sanıklardan Zübeyde Şuayyip ile İsmail Zakarıa'nın da 'silahlı terör örgütüne yardım etmek' suçundan 10'ar yıla kadar hapisleri talep edildi. (ADANA)
 

ÖNCEKİ HABER

400 bin yıllık DNA

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa