05 Haziran 2011 09:27

'Das Fenomen' sergisinde politik çağrışımlar

OLGU Ülkenciler, "Made In Ülkenciler" ve "Ev Kızı"ndan sonraki üçüncü kişisel sergisini açıyor. Ülkenciler'in son dönem işlerini kapsayan ve tematik izleklerinde de bir dönüşümü işaret eden yeni sergisi "Das Fenomen", C.A.M Galeri, Nişantaşı' nda 9 Haziran - 9 Temmuz tarihleri ar

'Das Fenomen' sergisinde politik çağrışımlar

Paylaş

OLGU Ülkenciler, "Made In Ülkenciler" ve "Ev Kızı"ndan sonraki üçüncü kişisel sergisini açıyor. Ülkenciler'in son dönem işlerini kapsayan ve tematik izleklerinde de bir dönüşümü işaret eden yeni sergisi "Das Fenomen", C.A.M Galeri, Nişantaşı' nda 9 Haziran - 9 Temmuz tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

2006'da, ilk kişisel sergisi "Made In Ülkenciler"de kendi kuşağının (12 Eylül darbesi sonrasında doğanların ve Özal'ın neoliberalizmiyle büyüyenlerin) ortak duygusundan kendisine düşeni tuale geçiren Ülkenciler, bu kez yaşananın aynasından değil, kitlesel dönüşüm imkân ve önerilerinin merceğinden dünyaya bakıyor. Kendisinden önce yaşanan veya kendisiyle birlikte oluşturulan tarihe yaklaşırken, benimseme ve ait olma arzusuyla beraber, yaşadığı kafa karışıklığını sorgulamayı ve kuşku duyma alışkanlığını da elden bırakmıyor. Bugüne kadar kuşağına atfedilen apolitiklik durumunu kendi üslûbuyla, "ev kızı" haliyle yorumlayan Ülkenciler, "Das Fenomen"de fırçasını politik olanın hizmetine veriyor; büyük toplumsal değişim hareketlerinin sert ve kunt imgelerini kendi geçişli, bulutsu, yuvarlak hatlı diline tahvil ederek ve kendi bireyselliğiyle, renk dağarcığıyla yorumlayarak yeni bir toplumsallık imkânını arıyor.  

SADECE OLGULAR DEĞİŞTİ

"Das Fenomen" sergi kataloğu yazısını kaleme alan Fırat Arapoğlu, "Olgu Ülkenciler'in son çalışmaları izleyiciyi çeşitli sol sembollerin ve konstrüktivizme göndermelerin okunabildiği bir bir gerçekliğe götürmektedir. Toplumsal yapıda sınıfların varlığını gösterir bir biçimde kırık bir çekicin bir bezle yamanarak kullanımı, emekçi sınıfın ellerini anımsatan yıldızlarla proletaryanın bugünkü durumu gözlemlenen bu olgular arasındadır. Ülkenciler herhangi bir sınıf kavramının artık geçerli olmadığını iddia eden Yeni Orta Sınıf Akademisyenlerin ve entelektüellerin aksine, sınıf mücadelesinin sona ermediğini, sadece olguların değiştiğini gösterebiliyor" diyor.
(KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Bolu’da Nazım anması

SONRAKİ HABER

İzmir'de cinsel taciz sanığı ilk duruşmada tahliye edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa