05 Aralık 2013 18:54

Dershane konularının ‘D’ si konuşulmadı

ABD ziyareti dönüşü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adına açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu Gülen cemaatiyle yapılan görüşmede dershanelerin kapatılmaması için destek istendi mi sorusu üzerine, "Dershane konusunun ‘D’si bile geçmedi" dedi.

Dershane konularının ‘D’ si konuşulmadı
Paylaş

ABD ziyareti dönüşü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adına açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu Gülen cemaatiyle yapılan görüşmede Dershanelerin kapatılmaması için destek istendi mi sorusu üzerine, "Dershane konusunun ‘D’si bile geçmedi" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet 4 günlük ABD seyahati sonrası yurda döndü. Türk Hava Yolları’na ait bir uçakla saat 16.45’de Washington’dan İstanbul’a gelen Kılıçdaroğlu Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda partililer tarafından karşılandı.

CEMAATİN ABD’DE GENİŞ BİR ÖRGÜTÜ VAR

Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu adına CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "ABD’de bu temas trafiğinde özellikle cemaat olarak adlandırılan kurumun temsilcileriyle bir araya geldiniz. Bu toplantıyla nasıl bir havada geçti?" sorusu üzerine Loğoğlu, "Keşke o görüşmede basında olsaydı çünkü saklanacak bir görüşme yoktu. Bu görüşmenin yapılacağını baştan itibaren açıkladık. Bahsettiğiniz kuruluş ABD’de çok geniş bir örgütü olan, ağırlığı olan bir sivil toplum kuruluşu, bir çok sivil toplum kuruluşu bizi davet etti. Bu grubun davetini kabul etmemek için hiçbir sebep yoktu. O görüşmede Türkiye’de cemaatle ilgili tartışılan konuların hiçbiri gündeme gelmedi. O kahvaltıda Amerika’da cemaatin bir çok alt kuruluşu var. Bu gruplar faaliyetleri hakkında bize brifing verdiler. Son bölümde özellikle dış politika bağlamında genel başkanımıza sorular yönelttiler genel başkanımız da o soruları yanıtladı. Görüşmenin hiçbir siyasi tarafı yoktu. CHP halkın bir partisi, bu kuruluşların mensupları da T.C vatandaşları. 'Sana gelirim, hayır öbürüne gitmem' diye bir tutum içerisinde değiliz” dedi.

İNSANİ BİR GÖRÜŞME OLDU

Loğoğlu, "Dershanelerin kapatılmaması için cemaatin sizden bir talebi oldu mu yada sizin onlardan seçimlerde destek beklediğine dair konuşmalar oldu mu?" sorusunu işe şu şekilde yanıtladı; "Dershane konusunun D'si bile gündeme gelmedi. Biz oraya destek aramak yada bir arayış içinde gitmedik. Davet üzerine görüşmeye gitti. İnsani bir sohbet oldu."

ÖNEMLİ GÖRÜŞMELER YAPTIK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyaretleri hakkında da bilgi veren Loğoğlu, "Bu ziyaret CHP genel Başkanı düzeyinde 37 yıllık bir aradan sonra ABD’ye yapılan bir ziyaret oluyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan sıfatıyla ABD’ye yaptığı ilk ziyaret olması bakımından da anlamlıydı. Bu ziyaretin Türkiye’ye, Türk-ABD ilişkilerine ne getirdiğine bakıyoruz. O açından değerlendirdiğimiz ziyaretimiz gerçekten çok kapsamlı ve çok içerikli gelişti. Amerika’da yönetimle, ABD kongresiyle, düşünce kuruluşlarıyla ABD’de iş yapan Türk iş çevreleriyle ve Türkiye’de iş yapan Amerikalı şirketlerle, Türk toplumuyla, medyayla ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelerde bulunduk. Bu görüşmelerde CHP’nin iktidara talip olan bir parti olarak Türkiye’nin bütün sorunlarını ve dışarıda karşılaştığı bütün sorunlara ilişkin çok ayrıntılı görüşleri, ilkleri, beklentileri ve vizyonu olduğunu Amerikalı muhataplarımızla paylaştık. Amerikalılar ilk defa CHP’yi Genel Başkan düzeyinde onun ağzından, onun görüşleriyle, onun ifadeleriyle tanıma fırsatı buldular. Anladılar ki Türkiye’de iktidar partisinden müteşekkir bir tablo yok. Ona alternatif olan onun dışında ona, yarattığı sorunlara ilişkin düşünce ve çözüm önerilerinde bulunan bir siyasi parti varlığını siyasi parti başkanının ilkesel duruşunu gözlemlediler" dedi.

TÜRKİYE’NİN AKP’DEN İBARET OLMADIĞINI ANLADILAR

Görüşmelerde gündeme gelen konular hakkında da bilgi veren Loğoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; "Görüşmelerde öne çıkan konular Türkiye’nin iç gidişatından duyulan rahatsızlıklar, özellikle demokrasi, temel özgürlükler, tutuklu gazeteciler, her defasında gündeme gelen Gezi Parkı olayları ve süreci oldu. Ayrıca dış ilişkilerde Suriye olayları ve Türkiye İsrail ilişkileri ve diğer komşularıyla ilişkiler gündeme geldi. Özel olarak yeni Cumhuriyet Halk Partisinin yeni lideri, yeni dünyada sıcak ve ilgiyle karşılandı. Bütün bu temaslar sonucunda yönetim, kongre, düşünce kuruluşları, medya ve iş çevreleri ilk defa Türkiye’nin Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ibaret olmadığına, Amerika’nın sadece AKP’nin faaliyet gösterdiği bir alan olmadığına tanık oldular." (İstanbul/DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Roboskililerden 10 Aralık daveti

SONRAKİ HABER

Eser ve Topaloğu'nun tutuklanmasına tepki: Türkiye, gazeteci hapishanesine dönüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa