05 Aralık 2013 14:23

Arınç: Milletvekilleri seçildikten sonra yerleri parlamentodur

Bülent Arınç, "Milletvekilleri seçildikten sonra yerleri parlamentodur" dedi. Ergenekon davasının tutuklu sanığı, CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın avukatları ise Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından yerel mahkemeye verilmek üzere tahliye talepli dilekçe hazırladı.

Arınç: Milletvekilleri seçildikten sonra yerleri parlamentodur
Paylaş

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin tutuklu CHP Milletvekili Mustafa Balbay ile ilgili verdiği kararın çok önemli olduğunu söyledi. Arınç, "Milletvekilleri seçildikten sonra yerleri parlamentodur. Bu mahkeme kararının gerekçesini okuyacağız. Bu kararın bence hukuka uygun olduğunu gösteriyor. Hamd olsun 3 yıldan bu yana dilimde artık pelesenk olmuş bir sözün doğru olduğunu da gösterdi" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte, Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün Batman'da düzenlediği, 'Çözüm süreci ve yerel medya' konulu seminere katıldı. Arınç, çözüm sürecinin bir yılını doldurmak üzere olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Bu süreç nerdeyse bir yılını dolduracak. Ama sizin illerde yaptığımız anketlerde yüzde 80'in altına düşmeyen desteğinizin olduğunu ve bu desteğin bazen yüzde 90'ın üzerine çıktığını görüyoruz. Türkiyenin tek şansı çözüm sürecinin noktalanmasıdır. Bu destek için teşekkür ediyoruz. Türkiye'de son 11 yılda iki refarandum yapıldı. 2007'de çok yüksek destek vermişsiniz. Ama 12 Eylül 2010 refarondumuda fevkalade önemliydi ona daha büyük destek vermişsiniz. Anayasa Mahkemesi artık 2012 Eylül ayından iibaren bireysel başvuraları kabul ediyor. Türkiye'de yaşayan herkes şartları müsaitse Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapabiliyor. Dün Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru ile çok önemli bir karar verdi. Tutukklu bulunan milletvekillerinin uzun tutukluluktan kaynaklanan şikayetini karara vardı. Milletvekilleri seçildikten sonra yerleri parlamentodur. Bu mahkeme kararının gerekçesini okuyacağız. Bu kararın bence hukuka uygun olduğunu gösteriyor. Hamd olsun 3 yıldan bu yana dilimde artık pelesnk olmuş bir sözün doğru olduğunuda gösterdi. Bu tutuklama süreleri çok uzun ister asker, ister sivil, ister köylü, ister şehirli olsun. Adil yargılama hakkı denilen şey tutukluluğun tedbir olduğudur tutukluluğun bir ceza olmamasıdır diye ifade etmiştim. O zaman bana kızanlar Anayasa Mahkemesi'ni gördükten sonra haklıymışsın derlerse onları bağışlarım, demezlerse de kızmam."

'TUTUKLU BELEDİYE BAŞKANLARI İTİRAZ EDEBİLİR'

Arınç, bir kişinin yargılanıp beraat edeceğini veya hüküm giyeceğini, bunun Mustafa Balbay veya Mehmet Haberal ile ilgili bir durum olmadığını ifade ederken, şunları söyledi: "Türkiye'de yargılanan kim varsa başta tutuklu belediye başkanları olmak üzere itiraz edebilir. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararı herkes can kulağıyla dinlemek ve eğer dosya buna müsaitse bir an önce bu kararı yerine getirmek zorundadır. İsimleri kim olursa olsunlar, hangi davadan yargılanıyorlarsa da 3-4-5 yıl tutukluluk süresi uzun bir sürerdir. İkincisi milletvekilleri şu veya bu şekilde aday gösterilmiş oy almış ve seçilmişlerse onların yeri demir parmaklıklar arkası değil parlamentodur. Haklarında dava varken veya tutukluyken bile seçilmiş olabilirler. Bu milletvekillerinin görevlerine başlaması gerektiğini de 3 yıldır söyleyen bir arkadaşınızım. Hangi partiden milletvekili seçilmesi önemli değil. Her konuda özgürlük getiren bu memlekette yaşayan her bireyin birinci sınıf vatandaş olduğunu kanıtlayarak bizi birleştiren ortak unsunlara yöneltecek çalışmalar içindeyiz."
Arınç, 11 yılda Türkiye'nin daha özgür olması ve bir takım büyük temel hak ve özgülüklere kavuşmasına çalıştıklarını iddia ederek, "Çözüm süreci ve yerel medya deyince üst üste müjdeler aldık. Kurban olduğum Allah verdikçe veriyor. Bu toplantıların güzel özellikleri vardır. Arkadaşlıklarınızı pekiştirin, birbirinizle dost olun ve arkadaşlıklarınızı güçlendirin. Ortak noktalarımız büyütmeye çalışın. Önemli olan gönüllerimizin bir olması, kardeşlik şuuru içinde olmamız, aynı memleketin çocukları olarak hizmetlerimizi arttırmamızdır" dedi. (DHA)


BALBAY'IN AVUKATLARI TAHLİYE DİLEKÇESİ HAZIRLADI

Ergenekon davasının tutuklu sanığı, CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın avukatları Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından yerel mahkemeye verilmek üzere tahliye talepli dilekçe hazırladı. Davaya bakan İstanbul 13. Ağır Mahkemesi'nin gerekçeli kararı yazımı çalışmalarını Silivri'de yürütmesinden dolayı avukatlar dilekçeyi önümüzdeki saatlerde Silivri'deki heyete götürecek.

4 SAYFALIK DİLEKÇE

4 sayfalık dilekçede Balbay'ın tahliye taleplerinin bugüne kadar genel nitelikteki, basmakalıp gerekçeler ile reddedildiği belirtildi. Balbay'ın Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunun ve Anayasa Mahkemesi'nin de 'tutukluluk süresinin makul süreyi aştığı, seçilme hakkının ihlal edildiği' yönünde oy birliği ile karar verdiği belirtildi.

Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un 50. maddesinde 'Yerel mahkeme, Anayasa Mahkemesinin ihlal kararında açıkladığı ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde mümkünse dosya üzerinden karar verir." yazılı olduğunun belirtildiği dilekçede, "Anaya Mahkemesi de işbu hüküm uyarınca müvekkilimiz hakkındaki kararın, gereğinin yapılması, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için Sayın Mahkemenize gönderilmesine karar vermiştir." denildi.

ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARI BAĞLAYICIDIR

Anayasa Mahkemesinin verdiği kararların verildikleri anda kesin olduğu, basın aracılığıyla ya da kurumun internet sitesi üzerinden duyurulması halinde, kararın gerekçesinin yazılarak Resmi Gazetede yayınlanması beklenilmeksizin yargı organlarınca uygulanmasının hukuk devletinin gereği olduğunun ifade edildiği dilekçede, Anayasa Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda Balbay'ın tahliyesi talep edildi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

BDP-HDP heyeti Cumartesi Öcalan\'la görüşecek

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa