05 Aralık 2013 15:34

97 STK'den hükümete destek bildirisi

AKP ile Gülen Cemaati arasındaki güç savaşı devam ediyor. Aralarında dini cemaatlerin, sendika, vakıf ve derneklerin bulunduğu 97 sivil toplum kuruluşu gazetelere ilan verdi.

97 STK\'den hükümete destek bildirisi

Paylaş

AKP ile Gülen Cemaati arasındaki güç savaşı devam ediyor. Aralarında dini cemaatlerin, vakıf ve derneklerin bulunduğu 97 sivil toplum kuruluşu gazetelere ilan verdi.
Milli İrade Platformu adı altında yapılan açıklamada, Gülen Cemaati kastedilerek, bir grubun kaygı ve menfaatlerinin demokrasi mücadelesinin önüne geçmemesi istendi.
28 Şubat süreci işaret edilerek 'Bin Yıl Sürecek Denmişti…' başlığının atıldığı bildiride şu ifadelere yer verildi: “Milleti için başarıyla hak mücadelesi verenlere karşı haksızlık yapılmamalı, yeni vesayetler tesis edilmemeli; Şahsi, zümrevi kaygılar ve menfaatler milletin ülkenin ve demokrasi mücadelesinin önüne geçilmemelidir.”

İlana destek veren 97 sivil toplum kuruluşunun arasında; İsmailağa Cemaati, Menzil Cemaati, Erenköy Cemaati, Akabe Vakfı, Hüdayi Vakfı, Safa Vakfı, Sami Efendi Vakfı ve Barla Platformu gibi referans kuruluşların yanı sıra İHH, Yardımeli, Verenel, Türkiye Beyazay Derneği, Deniz Feneri gibi yardım kuruluşları da yer aldı.
MÜSİAD, ASKON, TÜMSİAD gibi sanayici ve işadamları dernekleriyle birlikte Memur-Sen ve Hak’İş’in, Bilim ve Sanat Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Türkiye Yazarlar Birliği, ÖNDER, Ensar Vakfı ile Akademi gibi eğitim kurumlarının da logosunun bildiride yer alması dikkat çekti.

BARANSU: ZORLA İMZALATILDI

Taraf Gazetesi’nden Mehmet Baransu ise, bildirinin başbakanın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan tarafından kaleme alındığını ve imzalatılması için baskı uygulandığını iddia etti.
Baransu, Twitter üzerinden şunları söyledi:
“MGK'da imzası olan Erdoğan, şimdi de talimatla (emir de diyebilirsiniz) pekçok STK, Vakıf, cemaat, ve derneğe başka türlü imza dayatıyor. İlk okuyuşta Yalçın Akdoğan tarafndan kaleme alındığı hemen anlaşılan bir metin hazırlanmış.
Erdoğan'ın has adamlarından Hasan Doğan, Mustafa Varank, bir sürü vakıf, dernek, cemaatle temasa geçip, bu metnin altına amblemlerini konması için ikna etmiş. Erdoğan'ın ismi ve gücü kullanılarak, kimine gönül koyarak, kimi itilerek, kimi zorlanarak bu metnin altına amblemleri koydurulmuş.
Bu metin gazetelerde tam sayfa ilan olarak yayımlanacak. Ve Turkuaz medyaya çalışan bir ajans üzerinden de finansmanı sağlanacak. Milli İrade Platformu diye de bir de platform icat edilmiş bu iş için. Tamamen Erdoğan'ın masasında pişirilen, zorlanan ve Varank-Doğan ikilisi üzerinden realize edilen bir metin.
Böyle ilan komikliklerine, muhafazakar kesimin üzerine hükümet baskısı kurarak imzacı pozisyonuna düşürmeye vs. hiç gerek yok. İçten bir pişmanlık ve samimi bir özür yeterdi sevgili Hükümet. Yalçın Akdoğan'ın emeğine de yazık. Hasan Doğan ve Mustafa Varankın koştur koştur kapı kapı dolaşmasına da.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

YSK seçim yasaklarını açıkladı

SONRAKİ HABER

Prof. Dr. Fincancı'dan "İnsan hakları ve hekim sorumluluğu" dersi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa