05 Aralık 2013 09:43

Yemen'de Savunma Bakanlığı binasına saldırı: 30 ölü

Yemen’in başkenti Sana’da bulunan Savunma Bakanlığı binasına intihar saldırısı düzenlendi. Yemen Savunma Bakanlığı 30 kişinin öldüğünü açıkladı.

Yemen\'de Savunma Bakanlığı binasına saldırı: 30 ölü

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Yemen’in başkenti Sana’da bulunan Savunma Bakanlığı binasına saldırı düzenlendi.

Savunma Bakanlığı'ndan Reuters'a verilen bilgiye göre, intihar saldırısı binanın kapısına bomba yüklü araçla gerçekleştirildi. Saldırıda içerisinde çok sayıda binanın bulunduğu Savunma Bakanlığı kompleksi içerisindeki hastane hedef alındı. Hastanenin epey zarar gördüğü, yabancı hemşire ve doktorların ölüler arasında bulunduğu bildirildi. Saldırı sonrası durumun kontrol altına alındığı ifade edildi.

Binanın yakınlarında çalışan bir işçinin verdiği bilgiye göreyse, patlama çok şiddetli bir şekilde gerçekleşti ve kısa sürede havayı büyük bir duman bulutu kapladı.

Saldırı sonrası, askeri üniforma giymiş militanlarla askerler arasında silahlı çatışma çıktığı aktarıldı.

Yemen Savunma Bakanlığı konuya ilişkin yaptığı açıklamada en az 30 kişinin öldüğünü duyurdu.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

YEMEN'DE SİYASİ KRİZ

Yemen'i 33 yıl boyunca yöneten Ali Abdullah Salih'in 2011'de görevi bırakması sonrası ülkedeki siyasi istikrarsızlık artarak devam etti.. Salih döneminden miras ekonomik problemlerin yanı sıra Kuzey ile Güney arasındaki siyasi çekişme, Şii Husiler'le Sünni Selefiler'in çatışmaları ve el Kaide'nin varlığı bölgede gerilimi iyice artırmış durumda. 2012'den bu yana el Kaide'nin yüzlerce Yemen askerini öldürdüğü belirtilirken Temmuz 2012'de askeri bir geçit töreni sırasında gerçekleştirilen intihar saldırısında 90'dan fazla kişi yaşamını yitirmişti.

Yemen'de Kuzey ve Güney arasında devam eden silahlı çatışmalar hükümet arabuluculuğunda durdurulmasına rağmen, Şiileri temsilen parlamentoda bulunan Husi Milletvekili Abdul Kerim Jidben, Kasım ayında düzenlenen bir silahlı saldırıda öldürülmüştü. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Antep\'te halı fabrikasında yangın çıktı

SONRAKİ HABER

Yüzlerce geyik öldüren avcıya hapis ve ayda 1 kez Bambi izleme cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa