05 Haziran 2011 08:03

'AKP Çevre Günü'nde de tahribe devam edecek'

Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Metalurji Mühendisleri Odası, Ankara Tabip Odası, KESK Ankara Şube ve ODTÜ Mezunlar Derneği, ekonomik kaygılar nedeniyle çevresel tüm değerlerin yok edildiğine dikkat çekti. Yapılan ortak açıklamada, 5 Haziran Çevre Günü’

'AKP Çevre Günü'nde de tahribe devam edecek'

Paylaş

ODTÜ Vişnelik Tesisleri’nde yapılan basın toplantısında konuşan Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Mehmet Gölge, “5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, Türkiye’ye nükleer santral kurmak için, zeytinliklerde maden aramaya izin vererek madencilik şirketlerinin önünü açmak için, İstanbul Boğazı’na üçüncü bir köprü yaparak yeni bir rant kapısı yaratmak için, doğanın tahribi ile birlikte derelerimizin üstünde şirket hakimiyetini meşru kılmak için,  çılgın projelerle ülkeyi tahrip etmek için AKP hükümetleri ve bürokratları çalışmaya devam edecek” dedi. Dünya Çevre Günü’nde açık ve gizli savaşların alanları yaralamaya devam ettiğini belirten Gölge, savaşa ayrılan bütçenin halkların ve derelerin kardeşliğini savunanları ölüme mahkum edeceğine dikkat çekti.

‘ÇILGINLIKLARA DEVAM’

Gölge, başkent Ankara’da yaşanan çevre sorunlarını da şöyle sıraladı: “Hava kirliliği, atık sorunu, içme suyu problemi, Ankara Çayı’nda yaşanan ekolojik kriz, Mogan ve Eymir Gölleri’nin yok olma tehlikesi, kentsel dönüşüm süreci ile Ankara’nın dolaylı çevresel sorunlarındaki muhtemel artış, yeşil alan azlığı, katlı kavşak yoğunluğu, bireysel araç kullanımının özendirilmesi”.

Gölge, “Bu sorunların çözümlenmesi için adımlar atılmazken; çevresel/sosyal adaletsizliği arttıracak yeni kentsel ‘çılgınlıklar’ duyacağız” dedi.

Meslek onurunu savunanların ise kimseye baş eğmeden bilimsel çalışmalarını yaratmaya devam edeceklerini belirten Gölge, “meslektaşlarımızla ve direnişçilerle birlikte 5 Haziran Çevre Günü’nü anlatmaya ve mücadeleye devam edeceğiz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bici bici esnafı: ‘İşgalci değiliz’

SONRAKİ HABER

Adana'da 14 yaşındaki çocuğa istismarda bulunan erkek tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa