04 Aralık 2013 18:02

Hüseyin Çelik: Belgeler MİT içerisinden servis edildi

AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik, Taraf gazetesi tarafından yayınlanan belgelerin MİT tarafından sızdırıldığını açıkladı.

Hüseyin Çelik: Belgeler MİT içerisinden servis edildi

Fotoğraf: DHA

Paylaş

AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik, dershaneler konusuna ilişkin yaşanan tartışmalardan dolayı AKP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

Çelik, MGK belgesinin yayınlanmasına değinerek, "MGK'de ele alınan bir konu, bir iddia ortaya atılıyor. Bir irtica hareketinden bahsediliyor. Bir kurum ya da tüzel bir kişi tarafından bir iddia ortaya atıldığında siz bu iddiayı araştırmak zorundasınız. Hukuk devleti bunu gerektiriyor. İmzasız olsa bile birçok kuruma geliyordu iddialar 'araştırın' diye. MGK'deki mesele bundan ibarettir. Dönemin Cumhurbaşkanı ve kuvvet komutanları bu iddiayı sahiplenmişlerdir. Hükümete bunun gereği yapsın denmiştir. Tavsiye kararıdır. Ve esas irade sahibi hükümettir. Hükümet orada gerginliklere yol açmamak için bunu kendisine havale etmiştir. Daha sonra bunu hiçbir surette eyleme dönüştürmemiştir" dedi. Çelik, Başbakan Erdoğan'ın yurtdışında bulunan cemaat okulları için önemli temaslarda bulunduğunu söyleyerek, "Hizmet grubunun yurtdışında açtığı okullar bazı ülkelerde sıkıntı yaşıyordu başta Rusya olmak üzere. Ben Başbakan'ın devlet başkanlarını arayarak bu meseleye bizatihi sahip çıktığının şahitlerindenim" ifadesini kullandı.

Taraf gazetesi tarafından yayınlanan belgelerin MİT tarafından sızdırıldığını net bir dille söyleyen Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: "MİT'in başına Hakan Fidan da gelse Ahmet, Mehmet de gelse MİT'in on yılların alışkanlıklarından bir günde sıyrılması mümkün değildir. MİT'in bir veri tabanı vardır. Her taraftan hakkında inceleme soruşturma arşiv araştırması yapılacak şahıslarla ilgili gelen bilgiler bir havuzda toplanır. Bu gelen bilgiler yazı çerçevesinde eğer bir kuruma gönderilecekse o şekilde gönderilir. Son günlerde bazı şahıslarla ilgili gazetelerde yer alan bilgilerin hiçbirisi MİT'in müsteşarıyla da, ilgili müsteşar yardımcısıyla da hepsiyle teker teker görüşmemin sonucundaki bilgileri sizlere aktarıyorum. Hiçbir kurum ve kişiyle bu bilgiler paylaşılmamıştır. MİT'in veri tabanında bir araya getirilen bilgiler birileri tarafından içeridekiler tarafından bu adı geçen gazeteye servis edilmiştir. Bu hukuken de şu yapılmıştır. Özellikle AKP'yle belli konularda tartışmaları olan bazı kesimlere mensup veya yakın kişiler seçilmiştir. Hepsine baksanız başka insanlarla ilgili bilgiler vardır."

MİT içinde bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığı konusunda bilgisi olmadığını belirten Çelik, araştırma başlatıldığını söyledi.

Son tartışmalar sonrası muhalefet partilerinin cemaatlere yönelik tavrının değiştiğini iddia eden Hüseyin Çelik; "Cemaatle uzaktan yakından sevgisi, sempatisi olmayan hatta tabiri caizse cemaat karnına girse kendisini denize atacak olan başta CHP, MHP, BDP gibi muhalifimiz olan partiler bir anda cemaati sahiplenen bir pozisyona geçtiler" dedi.

'SİLAHLI EYLEM YAPMA POTANSİYELİNDE OLANLAR MİT'İN HEDEFİNDE'

Fişleme iddialarına ilişkin konuşan Çelik; "Belli grupları 2012-2013'te de fişlediler iddiaları. Arife tarif gerekmez. Kamuda bazı kurumlara eleman alınırken güvenlik ve arşiv soruşturması gibi bir uygulama yapılır. 2001 yılında çıkarılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması diye bir yönetmeliğe bağlanmıştır. Bir ülkede eğer kendi insanınıza yönelik bir fişleme yapıyorsanız, bu alçaklığın en büyüğüdür. Ben AK Parti'yi, AK Parti kadrolarını bundan tenzih ederim. Böyle bir şey olduğu zaman buna doğru dememiz, bunun arkasında durmamız mümkün değil. Birkaç cemaatle ilgili iddialar ön plana çıkarılmıştır. Hükümetle arası iyi olmayan cemaatlerin, camiaların mensupları bu şekilde fişlenmektedir gibi iddialara dönüştürülmüştür. Bu doğru değil. AK Parti hükümeti, son yıllarda kesinlikle cemaatleri hedef olmaktan kendisini kurtarmıştır. Silahlı eylem yapma potansiyelinde olanlar varsa bunlar MİT'in hedefinde. Bunun dışındaki hiçbir grup, camia, cemaat MİT'in hedefinde değildir" diye konuştu.

'MHP'LİLERİ DÜŞMAN OLARAK GÖRMÜYORUZ'


Çelik, "Sayın Bahçeli bizi hasım ve düşman bellese bile, biz MHP ve MHP'lileri hasım ve düşman olarak görmüyoruz. Onlar bizim siyasi rakiplerimizdir. Barış içinde yarış olsun" dedi.

'TÜRKLÜK KONUSUNDA BAHÇELİ'NİN SÖZLERİNE KATILIYORUM'

AK Parti MKYK Üyesi Yasin Aktay'ın sözlerinin doğru algılanmadğını belirten Çelik, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin konuya ilişkin "Türklüğü inkar etmek en şiddetli ırkçılık, düşmanlıktır" şeklindeki açıklamasına katıldığını söyledi. Çelik, "Kürt, Arap yoktur demek, bir ırkçılıktır. Türklüğü inkar etmek de bir ırkçılıktır. Ama ben arkadaşımızın böyle bir niyetle hüküm cümlesi kullandığına katılmıyorum. Bütün metni de okudum böyle bir şey de algılamadım. Bir yanlış algı varsa, olgu bu değildir. Algıda bir yanlışlık varsa, televizyonlarda ne demek istediğini defalarca açıkladı" şeklinde konuştu.

'SIZDIRMALAR İYİ NİYETLE BAĞDAŞTIRILAMAZ'

Sosyal medyada, Başbakan'a AKP'ye ve hükümete yönelik ağır eleştirilerin kabul edilemeyeceğini belirten Çelik şöyle konuştu; "Hizmet cemaati ile partimizle uzaktan yakından alakası yok. Fethullah Gülen Hocamız olmak üzere cemaate yönelik hiç de şık olmayan ağıza alınmayacak hakaretler. Ortalık kızıştıktan sonra da kenara çekilip ellerini ovuşturuyorlar. Bu tuzağa kimse düşmemelidir. Bu memleket hepimizin. Bu gemide birlikteyiz. Kaptanın her tavrını onaylamak zorunda değiliz. Mürettebatın yaptıkları da hoşumuza gitmeyebilir. Ama bunun çaresi geminin delinmesine yol açacak eylemlerden uzak durmaktır. Sızdırmalar iyi niyetle bağdaştırılamaz."

'AYM'NİN BALBAY KARARINA SAYGI DUYARIM'

AYM'nin Mustafa Balbay hakkında verdiği karar ile ilgili Çelik, "Kimin suçlu, kimin suçsuz olduğuna elbette bağımsız mahkemeler karar verir. AYM'nin verdiği karar saygı duyarım. Yargı sistemimiz iktidara geldiğimiz günden beri, demokratikleşmeye çalışılıyor" dedi. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

İzmir\'de 19 Aralık grevine çağrı

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe'de idari menajerliğe Volkan Ballı getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa