04 Aralık 2013 18:08

İzmir'de 19 Aralık grevine çağrı

KESK İzmir Şubeler Platformu düzenlediği basın toplantısında, 19 Aralık’ta yapacakları greve çağrıda bulundu.

İzmir\'de 19 Aralık grevine çağrı
Paylaş

KESK İzmir Şubeler Platformu düzenlediği basın toplantısında, 19 Aralık’ta yapacakları greve çağrıda bulundu.

BES İzmir Şubesi’nde düzenlenen toplantısında konuşan KESK MYK Üyesi Ali Kılıç, 2014-2015 dönemini kapsayan toplu sözleşmede milyonlarca kamu emekçisinin ve emeklinin haklarının bir kez daha gasp edildiğini belirterek, “ ‘Satış’ sözleşmesini kabul etmiyoruz, bütçeden hakkımızı istiyoruz” dedi.

Kılıç, AKP ve Memur Sen mutabakatının kamu emekçilerinin hak ve özgürlüklerini toplu olarak gasp ettiğini ifade ederek, “Yıllardır kadro bekleyen 4/C’lilerin ve ek ödeme adaletsizliğinin kurbanı öğretmenlerin ağzına bir kaşık bal çalınarak, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, iş güvencesi sorununun çözümü başta olmak üzere onlarca sorun görmezden gelindi” dedi.

AKP hükümeti açıklamalarında bütçeyi sağlık eğitim gibi en temel haklara harcadıklarını ifade ettiklerini söyleyen Kılıç, “Eğitim, sağlık başta olmak üzere en temek haklara erişim daha da engellenmekte bu haklar sermayeye peşkeş çekilmektedir. Yetmezmiş gibi Ortadoğu’daki savaş süreci ve Kürt sorununun demokratik barışçıl çözümü sürecinde savaş harcamaları küçüleceği yerde büyümüştür” dedi. AKP iktidarının siyasi ve ideolojik hedefleri doğrultusunda hazırladığı 2014 yılı bütçesini kabul etmediklerini dile getiren Kılıç, “Taleplerimiz gayet açık, herkese iş ve ücret güvencesi sağlanmasını, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, kadın emekçilere pozitif ayrım uygulanmasını, baskı, tutuklama ve sürgüne son verilmesini istiyoruz” dedi. Kılıç savaşın, rantın, sermayenin, muhafazakârlığın bütçesine hayır dediklerini, toplu sözleşme döneminde ifade ettikleri temel talepleri doğrultusunda bütçeden haklarını almak için mücadelelerini yükselttiklerini ifade ederek, “Bu kapsamda taleplerimiz karşılanmazsa 19 Aralık 2013 Perşembe günü AKP hükümetini uyarmak için grevde olacağız. Bütçeden hakkımızı alana dek mücadeleye devam edeceğiz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yüksek düzeyde yolsuzluk var!

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa