04 Aralık 2013 15:39

‘Bir sille atın, sesi Amerika’dan duyulsun’

Sırrı Süreyya Önder, adaylığını “ayıp” diye nitelendiren CHP’lilere sert yanıt verdi. CHP kadar, hiçbir emek sarf etmeden sol, sosyal demokratların oylarına ipotek koyan parti olmadığını belirten Önder, halka “ellerim kırılsaydı” dedirtmeyeceklerini söyledi.

‘Bir sille atın, sesi Amerika’dan duyulsun’

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Sultan Özer

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Sırrı Süreyya Önder, adaylığını “ayıp” diye nitelendiren CHP’lilere sert yanıt verdi. CHP kadar, hiçbir emek sarf etmeden sol, sosyal demokratların oylarına ipotek koyan parti olmadığını belirten Önder, halka “ellerim kırılsaydı” dedirtmeyeceklerini söyledi. Önder, “Seçim kadar meşru bir şey var mı. Seçime girmeyi ayıp olarak niteleyen zihniyete bir sille atın sesi daha Amerika’dan duyulsun. Sonra solculuk neymiş oturup öğrensinler” diye konuştu.
HDP’nin yeni merkezinin açılışında düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sırrı Süreyya Önder, aday adaylığına laf edenlere sert yanıt verdi. Kendisine en sık yöneltilen sitemin, “Niye hep Sarıgül’e vuruyorsun” olduğunu kaydeden Önder, “CHP kadar bu ülkede hiçbir emek sarf etmeden yüzü sola dönük kesimlerin oylarına ipotek koymuş, bu kadar beleş bir parti yok. Seçim zamanı gelecek, millet ‘aman oylarımız bölünmesin’ diye gidip oylarını buna verecek ve ortopedik çağrışımlarla, ‘ellerim kırılsaydı vermeseydim, ayaklarım kırılsaydı gitmeseydim’ diyecek. 40 katır, 40 satır denklemine bu halk layık da değildir, mahkum da olmayacaktır” diye konuştu.

SİYASETEN TEMBELLER
Ağzını açanın “Sırrı Süreyya ayıp ediyor” dediğini aktaran Önder, “Kendi anketçisine kadar bunu söyledi. Ayıp varsa bu lümpen ağızla meseleye yaklaşmaktır” dedi.
“Beş yılda bir yerel seçim yapılacağı belli olduğu halde CHP’nin İstanbul Büyükşehir için 150 kadrosunu hazırlayamaz mıydı? Hazırlamamalı mı?” diye soran Önder, CHP’nin siyaseten tembel olduğunu söyledi. Halkın hiçbir siyasi talebini örgütlemediklerini, kategorik karşıtlık içinde olduklarını, bu kategorik karşıtlığın da karşısındakini güçlendirdiğini kaydeden Önder, “Bunu da göremeyecek bir siyasi körlük içindeler” ifadesini kullandı.
Son beş yıl içinde 150 adayı bırakın, bir aday bile hazırlamadığını, iki yıl önce galiz bir şekilde küfür ettiği, hırsızlıkla, yolsuzlukla suçladığı Sarıgül’ün kapısına gidip şefaat dilendiğini, bunu da sol adına yaptığını kaydeden Önder, “buna kayıtsız kalmamız ya da nezaket göstermemiz beklenemez” dedi.
CHP’nin inanç, emek, Kürt meselesinde, kent meselesinde riyakar olduğunu belirten Önder, “Sosyal demokratlara derman bir belediye başkan adayını Amerika’da açıklıyorlar” dedi. HDP’nin Beyoğlu Belediyesi adaylarından birinin çöp toplayıcısı bir yoldaşları olduğunu belirten Önder şunları söyledi: “Herhalde bunun Amerika’da açıklanacak bir tarafı yok. Bunu Gezi Parkı’nın önünde açıklarsın, katı atık toplayıcısı birisini ya da LGBT bireyi, bir emekçiyi başka bir sosyalisti Amerika’da anons etmenin gereği yok.”

KAÇYÜZ TAKIM ELBİSESİ VARMIŞ
Sarıgül’ü kastederek şunları dile getirdi: “siyaseten kamuya dönük söylediği farklı olan tek şey, bilmem kaç yüz takım elbisesi varmış, günde iki kere değiştiriyormuş, bundan da kendisi anlamadığı için kombincisi varmış. Bundan emekçiye fayda gelir mi, biz buna izin verir miyiz. Ütücüsü ayrı, son ütücüsü ayrı bir de hangisi hangisine yakışır bunu ayarlayıcısı ayrı. Bundan sosyal demokrat olamaz. Tüketimle böyle bir ilişki kuran adamı Gezi’de ortaya çıkan ruhun neresine yerleştireceğini Kılıçdaroğlu hazır Amerika’da iken söylese de biz de aydınlansak.”

‘ELLERİM KIRILSAYDI DEDİRMEYECEĞİZ’
Bu insanlara ‘ellerim kırılsaydı’ dedirtmeyeceklerini, HDP’nin bir seçenek olduğunu kaydeden Önder, “Birlikte yaptık, bundan sonra da birlikte yapacağız” dedi. Kadir Topbaş için de “Gezi’de hayatını kaybeden bütün insanlarımızın kanı eline sıçramıştır” değerlendirmesini yapan Önder, “Bu belediyenin niye bütün büyük işleri 5 büyük müteahhidin arasında pay ediliyor?” diye sordu ve bunun hesabını soracaklarını söyledi. Bu konuda devri sabık yaratacaklarını belirten ve Sarıgül’ün de “Ben de bu firmalar hakkında devri sabık yaratacağım” demesini isteyen Önder, “Diyemez. Çünkü bu 5 firma ile Şişli Belediyesi de içli dışlı” dedi.
AKP ile birlikte ihaleye fesat karıştıranlara af çıkarttıklarını aktaran Önder, “Hırsızları affetmeyiz, kentin hakkına tenezzül edenleri affetmeyiz, bu vebale ortak olmayız de ben senin sosyal demokratlığın kaç gratmış göreyim. Ondan sonra Sırrı mı ayıp ediyor. Ayıbı kimse bize öğretemez. Ahlak konusunda kimseden ders almaya emekçilerin, yoksulların, mülksüzlerin, çapulcuların ihtiyacı yok. Biz ahlakı çok iyi biliriz” diye konuştu.
CHP’lileri kastederek, “el altından bizi destekleyin, Sırrı aday olmasın, ama yan yana da gözükmeyelim” dediklerini aktaran Önder şunları dile getirdi: “Bu ülkenin en alnı açık, yüzü açık insanları HDP bileşenleri. Bizle yan yana görünmek kimseyi utandırmaz, ancak neoliberal sisteme bu ülkenin bütün varlığını peşkeş çekenler utandırır. Ayıpsa biz bu ayıba devam edeceğiz.”
Kılıçdaroğlu’nın Amerika’da “adayımız Sarıgül ama daha müracaat etmedi” dediğini aktaran Sırrı Süreyya Önder, “Bizim Genel Başkanımıza bak, diyor ki, ‘Daha iyisini bulamazsak adayımız bu’” diye konuştu.

SARIGÜL ADAY OLAMAYACAK!
Sarıgül’ün aday olamayacağını iddia ederek, “korkuyorlar” diyen Önder, seçim sonucunda kimin, kimin oylarını böldüğünün ortaya çıkacağını söyledi. “Hiç kimseye ortopedist servislerinin yolunu göstermeyeceğiz. Elim kırılsaydı deme kardeşim, aha biz varız. Alnımız açık, yüzümüz ak, meydandayız. Seçim kadar meşru bir şey var mı. Seçime girmeyi ayıp olarak niteleyen zihniyete bir sille atın sesi daha Amerika’dan duyulsun sonra solculuk neymiş oturup öğrensinler” diyen Önder, ‘Sarıgül’ün kaç yüz takım elbisesine karşı - HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü’yü göstererek-  geldi geleli üzerinde tek ceket var’ dedi. Önder şunları vurguladı: “Bisikletle Meclis’e gidip gelen bir eş genel başkanım var. Benim de bakarsanız üç yüz takım elbisem yok. En yenisi 5-10 senelik. Tüketimle böyle bir ilişkimiz yok. Neo liberal kent yağmasına karşı bir program çıkarsınlar böyle kıvır zıvır ayıpla uğraşacaklarına bunu söylesinler, Bizim ilgi alanımızda değiller. Halk bizi gördü. Bu koşuda belli olacak. Bu zübük siyaseti. Gezi’nin ortaya çıkarttığı Zübük siyasetinin artık mülga olduğu, fesholduğu seçimle ortaya çıkacak.” (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Goran Hareketi: Petrol anlaşması ile ilgili bilgilendirilmedik

SONRAKİ HABER

İşten atılan işçiler için destek eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa