04 Aralık 2013 06:00

Türkiye artık en sevilen ülke değil

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Ortadoğu’da Türkiye Algısı raporunun beşincisini açıkladı.

Türkiye artık en sevilen  ülke değil

Paylaş

Tuba Güngör
İstanbul

 
Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Ortadoğu’da Türkiye Algısı raporunun beşincisini açıkladı.

Rapora göre; 2011’den itibaren, Mısır ve Suriye’de, AKP iktidarının kendi hükümetlerine karşı dostça davranmadığını düşünenlerin sayısında oldukça arttı. Yine rapora göre; Türkiye bölgede “en sevilen ülke” olma özelliğini yitirdi. Raporu değerlendiren panelistler; bu sonucun Türkiye’nin Ortadoğu politikalarından kaynaklandığını belirtirken; Türkiye’nin bölgede “zemin kaybettiği”ni söyledi.

15 Ağustos - 13 Eylül 2013 tarihleri arasında 16 ülkede toplam 2 bin 800 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmayı, TESEV Dış Politika Programı Danışmanı Mensur Akgün, TESEV Dış Politika Programı Direktörü Sabiha Senyücel Gündoğar ve KA Araştırma’nın başkanı Bülent Kılınçarslan sundu.

EN DÜŞÜK ORAN SURİYE’DE

Mensur Akgün, Türkiye’nin artık Ortadoğu’da “En sevilen ülke” olmadığını ifade ederken, bunun Mısır ve Suriye’deki düşüşten kaynaklandığını söyledi. Sabiha Senyücel Gündoğar da Ortadoğu’da Türkiye’ye duyulan sempatinin üç yıl içinde yüzde 19 oranında eridiğini belirtti. Birleşik Arap Emirlikleri yüzde 67 ile bölgenin hakkında en olumlu düşünülen ülkesi. Suudi Arabistan yüzde 60 ile ikinci, Türkiye yüzde 59 ile üçüncü sırada. 2011-12 yıllarında Türkiye ilk sırada yer almıştı.

Gündoğar gerilemeyi ise şöyle açıkladı: “Bunda Mısır’daki sempati erozyonunun etkisi büyük. Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye karşı yüzde 84 oranında yakınlık duyan Mısır’da bu oran bu yıl yüzde 38’e düşmüş. Diğer ülkelerden gelen cevaplarda bu konuda çok bariz bir bir düşüş yok. Ancak en düşük oran yüzde 22 ile Suriye’de.”

EKONOMİK GÜÇ
Açık uçlu olarak sorulan soruda katılımcılar Türkiye ve Suudi Arabistan’ı bölgenin eş değerde siyasi güçleri olarak işaret ediyor. Ekonomik olarak ise Suudi Arabistan ilk, Türkiye ikinci sırada geliyor. Askeri güç söz konusu olduğunda sıralama Mısır, İran, Türkiye şeklinde.

TÜRKİYE İÇ SİYASETİNE İLGİ
Türkiye’nin Kürt barış sürecine ilgi beklenin altında; katılımcıların yüzde 31’i süreçten haberdar. Haberdar olanların destekleme oranı yüzde 85. Gezi Parkı eylemlerini katılımcıların yüzde 71’i takip etmiş.

MEZHEBE DAYALI SİYASET


2012 yılına oranla Türkiye’nin mezhebe dayalı dış politika izlediği algısı artıyor. 2012 yılında katılımcıların yüzde 28’i Türkiye’nin mezhebe dayalı dış politika izlediğini söylerken bu yıl yüzde 39’u aynı görüşte.

EN BÜYÜK TEHDİT İSRAİL VE ABD


Tehdit algısı sorusunda cevap değişmiyor: katılımcılar ilk sırada İsrail’i, ikinci sırada ABD’yi tehdit olarak görüyor. İran yüzde 10 ile üçüncü sırada.

HUKUKUN KAYNAĞI DİN

Araştırmaya katılanların yüzde 76’sı “hukuk meşruiyetini dinden alır” görüşüne katılıyor. Bu görüş Yemen, Libya ve Suudi Arabistan’da yüzde 85’in üzerinde kabul görüyor.

ÖNCEKİ HABER

Aktan: Bilgilerimizi vermek zorunda değiliz

SONRAKİ HABER

Askeri miğferle öldürdüğü iddia edilen astsubay FETÖ'den tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa