03 Aralık 2013 14:51

Tecavüz sanıkları mahkemeye de gelmeyecek

Bingöl'de E.A. adlı çocuğa 2 yıl boyunca cinsel istismarda bulunan 8 uzman çavuşun yargılandığı davada sanıkların tutuklanması talebi yine reddedildi. Sanıkların tüm duruşmalardan vareste tutulması talebi ise kabul edildi.

Tecavüz sanıkları mahkemeye de gelmeyecek
Paylaş

Bingöl'de E.A. adlı çocuğa 2 yıl boyunca cinsel istismarda bulunan 8 uzman çavuşun yargılandığı davanın 2. duruşması Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tutuksuz sanıklar ile müdafi avukatlar katılırken, davada bulunan gizlilik kararı nedeniyle duruşmaya basın mensupları ve izleyiciler alınmadı. Tanıkların dinlendiği duruşmada, müdafi avukatların sanıkların tutuklanması yönündeki talebi mahkeme heyeti tarafından mevcut delil durumunda herhangi bir değişiklik olmadığı gerekçesiyle reddedildi. Mahkeme heyeti ayrıca sanıkların tüm duruşmalardan vareste tutulmasına da karar verdi. Mahkeme heyeti, E.A'nın ruh ve beden sağlığı ile kemik yaşı tespiti ile ilgili raporun mahkemeye sunulmasına karar vererek, duruşmayı 18 Mart 2014 tarihine erteledi. Duruşmaya ilişkin bilgi veren müdafi avukatlardan Canan Çakabey, E.A'nın durumuna ilişkin raporun Şubat ayında belirleneceğini belirterek, raporun hazır olmamasına rağmen, mahkemenin sanıkların tüm duruşmalardan vareste tutulmasına karar vermesinin düşündürücü olduğunu belirtti.

'MAHKEMELERİN TUTUMU TACİZ VE TECAVÜZÜ MEŞRULAŞTIRIYOR'

Duruşma sonrası adliye önünde kadın kurumları tarafından gerçekleştirilen açıklamayı DÖKH adına yapan Hülya Kanat, "Tamamı asker olan 8 kamu görevlisi 2 yıl boyunca 15 yaşından küçük bir çocuğa cinsel istismar suçu işlemiştir. Bu suçun savaş suçu kapsamında değerlendirilmesi gerekirken mahkeme hâlâ yaşadıkları karşısında intihar teşebbüsünde bulunan çocuğun ruhsal bütünlüğünün bozulup bozulmadığını tartışıyor" dedi. Tecavüz davalarını zamana yayma durumunun kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzü meşrulaştırmaya hizmet ettiğini dile getiren Kanat şunları aktardı: "Bu insanlık suçlarının sorumlularını yargılamayan AKP, kadına yönelik şiddetin tecavüz ve tacizin en büyük sorumlusudur. Bu dava tüm kadınların davasıdır. Devletin tüm korumalarına rağmen bu tür davaların sonuna kadar takipçisi olacağız."

'SANIKLARIN TUTUKLANMASI İÇİN İTİRAZDA BULUNACAĞIZ'

Ardından konuşan E. A'nın avukatı Canan Çakabey, duruşmada beklentilerinin dışında kararlar çıktığını belirterek, "Mağdurenin ruh sağlığı ile ilgili rapor alınamamasına rağmen sanıkların tekrardan tutuklanmasını talep ettik. Ancak, mahkeme heyeti bu talebimizi reddetti ve bununla birlikte tüm sanıkların duruşmalardan vareste tutulmasına yönünde karar verdi. Bu kararın doğru olmadığını düşünüyoruz. Çünkü dosyaya etki edecek olan bu 2 raporun daha alınmamış olması, dosyada çok büyük eksikliğin olduğunu gösteriyor. Bu nedenle tüm sanıkların duruşmadan vareste tutulmasını doğru bulmadık. Dosya duruşması 18 Mart 2014'e ertelendi. O tarihe kadar da ruh ve sağlık bedenine ilişkin ve kimlik yaşı ile ilgili teşhisler alınacak" dedi.

Duruşmada bazı tanıkların dinlendiğini ifade eden Çakabey, "Bu tanıkların beyanları ile mağdurenin beyanlarının örtüştüğünü gördük. Mahkeme heyeti bizim taleplerimizi reddetti. Şu an için sadece duruşmayı bekleyeceğiz. Biz bu karara ilişkin Muş Ağır Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulunacağız. Daha önce de itirazda bulunmuştuk ve Muş Ağır Ceza Mahkemesi bizim tutuklama talebimizi reddetmişti. Bugün tekrar itirazda bulunacağız" dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Sema Pekdaş, Konak aday adaylığı için görevinden istifa etti

SONRAKİ HABER

Dörtlü Zirve’de Erdoğan’a Suriye sorusu: Ne zaman çıkacaksınız?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa