Ekmek kapısı ölüm kusuyor

Ekmek kapısı ölüm kusuyor

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin hazırladığı, "Kasım Ayı İş Cinayetleri Raporu"nda, iş kazalarında 128 işçinin hayatını kaybettiği belirtildi.

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin her ay düzenli şekilde yayımladığı veriler iş cinayetlerindeki artışı gözler önüne seriyor. Son aylarda iş cinayetlerine kurban gidenlerin sayısı 100’ün altına düşmüyor.

Meclis kasım ayında da en az 128 işçinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ölümler inşaattan tarıma, tekstilden büroya birçok iş kolunda yaşandı. Listenin başında inşaat sektörü yer alıyor. İnşaat sektöründe, 23’ü düşme nedeniyle olmak üzere 31 kişi hayatını kaybetmiş.

18 tarım emekçisi, 13 şoför, 13 tekstil/deri işçisi, 12 ticaret/büro sektörü çalışanı ve 10 maden işçisi can vermiş.

TEKSTİLDE İKİ TOPLU KATLİAM

Trafik kazaları adı verilen iş cinayetleri nedeniyle 49 işçi, ezilme 35 işçi göçük nedeniyle ve 26 işçi düşme nedeniyle hayatını kaybetmiş.

Resmi olarak hiçbir mesleki kanser tanısı olmayan ülkemizde, Deri İşçisi Yılmaz Pehlivan İstanbul Zeytinburnu’ndaki tabakhanelerde çalışırken yakalandığı akciğer kanseri sonucu hayata veda etmiş.

Meclisin kasım ayı raporu, tekstil sektöründe iki toplu işçi katliamı yaşandığını hatırlatıyor:  5 Kasım’da Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde tekstil işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 7 işçi... 7 Kasım’da Gaziantep’te trikotaj ve konfeksiyon üretimi yapılan 3 katlı Hacı Büyükbeşe İş Merkezi’nde çıkan yangında ise 5 işçi can verdi.

Antep’te yaşanan yangının kaza değil iş cinayeti olduğu Elektrik Mühendisleri Odasının ön raporuna dayandırılarak belirtiliyor. Söz konusu rapora göre binada yangın merdiveni, söndürücüleri ve acil durum çıkışı yok. Bina üretim yapılmasına uygun değil!

ÖLÜME MECBUR BIRAKILANLAR

Direnişçi FENİŞ İşçisi Nizamettin Önelge, yaşamını sürdürebilmek için günlük yevmiye alarak çalıştığı inşaatın 5.katından düşerek can verdi. Nizam’ın ölümü üzerine FENİŞ direnişçisi arkadaşları İstanbul ve Kocaeli’nde birçok protesto eylemi düzenledi.

8 yıldır ataması yapılmayan 33 yaşındaki Öğretmen Alim Koç, Aydın’da intihar etti. Alim, ataması yapılmayıp aramızdan ayrılan 37. eğitim emekçisi olarak kayıtlara geçti!

KADIN, ÇOCUK, YABANCI...

Her yaştan, her cinsten işçi ölümün pençesine düşmüş. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin kasım ayı raporu bu gerçeği ortaya koyuyor.

* 13 Kasım’da 42 yaşındaki ev işçisi Rukiye Şimşek İstanbul Bostancı’da 4.katta cam silerken düşerek can verdi. Kasım ayında ölen kadın işçi sayısı 10 oldu. 

* 13 yaşındaki Orhan Sürer Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde çalıştığı inşaatın 7. katından düşerek, 16 yaşındaki Hasan Bakdur Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde pamuk tarlasından eve dönerken jandarma akrebinin ezmesi sonucu, 14 yaşındaki Muharrem Dursun ve 17 yaşındaki Salih Eroğlu Gaziantep’te konfeksiyon atölyesinde çıkan yangında ve 17 yaşındaki Gökhan Örüç Konya Selçuklu’da inşaatın 11. katında balkona mermer döşerken düşerek can verdiler...

* 4’ü Suriyeli ve 1’i Çinli olmak üzere 5 göçmen işçi can verdi... Hacı Mehmet Dolihammor, Bilal ., Üveysi Derihamar, Vaisa Dail Hamiossa ve Qighu Li...

(İstanbul/EVRENSEL)


SİLAJ MAKİNESİ CAN ALDI

Aydın'ın Koçarlı İlçesi'nde silaj makinesine düşen 42 yaşındaki Eşref Demir, yaşamını yitirdi. Çakmar Köyü'ndeki bir çiftlikte işçi olarak çalışan Eşref Demir'den haber alamayan eşi, dün saat 16.00 sıralarında komşularından yardım istedi. Etrafa dağılarak Demir'i arayan komşuları, mısır tarlasındaki silaj makinesinde kıyafetlerinin parçaları olduğunu fark edip durumu jandarmaya bildirdi. Olay yerine gelen jandarma ekipleri, Demir'in silaj makinesine düşüp yaşamını yitirdiğini belirledi. Jandarma, Demir'in cesedini çıkarmak için Aydın İtfaiyesi'nden yardım istedi. İtfaiye ekiplerinin yaklaşık 1 saatlik çabası sonucu silaj makinesindeki mısırlar boşaltılarak Demir'in cesedi çıkartılabildi. Demir'in mısırları ayağıyla iterken bacağını kaptırı, silaj makinesine düştüğü sanılırken jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı. (DHA)

www.evrensel.net