Liseliler: Bize dair kararlar bize sorulmalı!

Liseliler: Bize dair kararlar bize sorulmalı!

İstanbul'da bulunan Yenibosna Lisesi'nden öğrenciler "dindar ve kindar gençlik" yaratmak için üzerlerinde yaratılan baskılara karşı gazetemize mektup yazdı.

AKP politikalarının en önemli odak noktalarından biri gençliği dönüştürmek. "Dindar ve kindar gençlik" tanımlamasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın formüle ettiği bu dönüşüm, 4+4+4 hamlesinin ardından eğitimi piyasalaştırma ve dinselleştirme çalışmalarıyla sürüyor. İstanbul'da bulunan Yenibosna Lisesi'nden öğrenciler bu amaçlarla üzerlerinde yaratılan baskıya karşı gazetemize mektup yazdı.


Herkesin özgürce yaşama hakkı var

Yenibosna Lisesi Öğrencisi

Gerçekten çivisi çıktı her şeyin! Format atmaya çalışıyorlar ülke gençliğine. Küpe ‘mekrup’, dövme ‘yasak’. Aslında erkeğin gölgesinin, kadının gölgesine değmesi de sakıncalı! Yolları da ayırın lütfen; sağ kaldırımı erkekler, sol kaldırımı kadınlar kullansın. Hatta şehirleri de ayıralım. Misal Ankara’da erkekler yaşasın... İnsanların hayatına din üzerinden bu kadar fazla müdahale edilemez.  Artık 18 yaşına gelmiş bir birey, kendisi için doğruyu ya da yanlışı seçer ve buna kimse karışamaz. Yurtta değil de evde erkek arkadaşıyla kalmak bir seçimdir. Aynı evde kalmak, farklı gözle bakılmasına neden olmamalı.. Kimse zorla kalmıyor, tercih meselesi. Hırsızlık, uğursuzluk yapmadıkça namusu da şerefi de onuru da önce ailesinin sonra kendi sorumluluğunda. 18 yaşındaki bir kızın namusu, komşu şikayetlerine maruz bırakıp sorgulatılmamalı,emniyete sorgu malzemesi yaptırılmamalı. Gencecik bir kızı veya erkeği kimse böylesine bir aşağılamaya maruz bırakamamalı. Herkes özgürce yaşama hakkına sahiptir. Sorun kimin kimle yaşayıp yaşamaması değil.. Evdeki mahrem kimseyi ilgilendirmez. Evdeki yaşam şahsın özel hayatıdır.


Laik bir ülkede mi yaşıyoruz?

Yenibosna Lisesi Öğrencisi

Başbakanın “Kız – erkek aynı evde kalamaz” sözleri bir süredir gündemi meşgul ediyor. Kimine göre tartışılabilir olan  böyle bir konu kimine göre oldukça gereksiz, yersiz ve saçmadır. Anayasada da belirtildiği üzere özel hayata müdahale mümkün değildir. Tabi Türkiye’de anayasanın işleyişi tartışılır bir konu. Alınan kararlar gençlerin hayatını tepeden tırnağa ilgilendirmesine rağmen onlara sorulmaması oldukça vahim bir durumdur. Böyle bir konuda din üzerinden siyaset yapılması kabul edilemez. Öğrencilere yeterli sayıda yurt temin edilmiyor. Öğrenci evlerinde kalan gençler ise “ahlaksız, gayrimeşru kişiler” olarak etiketlenmek isteniyor. Üniversite mezunlarının iş bulamadığı bu ülkede böyle konuları tartışmak ne kadar doğru? Yapılması gereken onca önemli iş varken atılması gereken onca önemli adım varken kız-erkek ayrımı yapmak nasıl bir düşünce yapısı? Ayrıca yapmış oldukları, söylemiş oldukları sözler tepki aldıktan sonra konuyu teröre bağlayarak ‘oralarda teröristler kalıyor’ diyerek konunun başka taraflara çekilmesi nasıl bir zihniyetin temsilidir? Laik bir ülkede yaşadığımız söylenirken yaşanan bu olaylar neyin göstergesidir.


Bizimle ilgili kararlar bize sorulmalı

Yenibosna Lisesi öğrencisi

Bizim alanımızda, bizim adımıza bir şeyler yapılıyor. Ama bizim haberimiz yok. Yenilikler ya da değişiklikler bir yararı olsun diye yapılır. Yapılan yenilik ya da düzenleme bizim adımıza yapılıyorsa bize sorulmalı ve bizim de fikrimiz alınmalı. Ama sırf yenilik olsun diye bir şeyler yapılıyorsa hiç yapılmasın daha iyidir. Bunun en yakın örneği okulumuz. Okulumuz, düz lise iken meslek lisesi oldu. Oldu da ne oldu? Bizim fikrimiz alınmadan, sessiz ve anlamsız bir biçimde okulumuzu değiştirdiler. Öğrenciler için yapılan bir yenilik var ama öğrencilere sorulmuyor. Hatta öğrencilerin haberleri bile olmuyor. Öğrenciler adına bir yenilik yapılıyorsa öğrencinin düşünceleri alınmalı. Öğrencilerin düşünceleri abartı kaçıyorsa ve onaylanmıyorsa bile yine de düşünceleri alınmalı. Düşünceli bir eğitim istiyoruz değişikliklerden önce. Biz lisedeyiz, belli bir yaşa gelmişiz hala bizden gizli bir şeyler yapılıyor. Bizim bakış açımızı değerlendirmede, bizim fikirlerimizi ve yorumlarımızı almadan hareket ediyorlar. Bizle ilgili bir şey yapılıyorsa biz öğrencilere mutlaka danışmaları gerekiyor.

 

www.evrensel.net