03 Aralık 2013 11:00

Kadınların çoğu kürtaj yasak sanıyor

Mavi Kalem Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen “Türkiye’de Kadın Sağlığı Politikaları Forumu”nda birçok kadın kuruluşundan kadın, “Kadın sağlığı politikaları”na ilişkin pek çok şey tartıştı.

Paylaş

Gülşah İMREK
İstanbul


Mavi Kalem Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen “Türkiye’de Kadın Sağlığı Politikaları Forumu”nda birçok kadın kuruluşundan kadın, “Kadın sağlığı politikaları”na ilişkin pek çok şey tartıştı. Kadın sağlığının nasıl ele alınması gerektiğinden, kadın hareketinin nasıl bir çalışma alanı oluşturabileceğine çeşitli meseleleri ele alan kadınlar, üç ayrı atölye çalışması gerçekleştirdi, somut öneriler ortaya koydu.
Forumun danışmanlarından Tıp Doktoru Filiz Ayla, Sosyolog Feryal Saygılıgil ve Kadınlarla Dayanışma Vakfı Temsilcisi Aynur Dik, İzmir ve Diyarbakır’da aynısı gerçekleştirilen forumdan izlenimler, çeşitli notlar aktarıldı. Sosyolog Saygılıgil, hâlâ “klitoris”in ne olduğunu bilmeyen, bedenlerine yabancı olan pek çok kadının olduğunu ifade etti. Diyarbakır gibi bölge illerinde Cezaevinde Kadın Sağlığı başlıklı bir çalışma yapılabileceğini de söyledi. Kadın sağlığının kürtaj, sezaryen gibi başlıklarla asla sınırlandırılmaması gerektiğine vurgu yapan kadınlar, ruhsal, bedensel tüm hastalıkların kadın bakış açısıyla değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

YASALARLA İLGİLİ YANLIŞ  ALGILAR DEĞİŞTİRİLMELİ

Atölyeler ise kadın sağlığına ilişkin çıkarılan yasalar ve bilinirlikleri, kadın sağlığı alanında kullanılan dil ve üslup, kadın sağlığı politikalarına ilişkin kadın hareketinin oluşturabileceği çalışma alanı başlıklarıyla gerçekleştirildi.
Kadın sağlığına ilişkin çıkarılan yasalardan haberdar olunması gerektiğine değinen ilk atölye, meşru hakların bilincinde olunması gerektiğini ifade etti. Pek çok kadının kürtajın yasak olduğunu zannettiğine vurgu yapan kadınlar, bu yanlış algının değişmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.  “Çocuk doğurana erken emeklilik” gibi, AKP yanlısı medyada çarpıtılan yanlış bilgiler, kreş sisteminin boşlukları, yabancı kadınların Türkiye’de sağlık hakkından faydalanamıyor olmasına karşı çalışmalar yürütülebileceğini önerdi. Aynı zamanda hangi ilacın reçeteyle verildiğinin, İçişleri bakanlığının mevsimlik tarım işçilerine ilişkin uygulamadığı kararın üzerinde durulması gerektiğini ve bunun için bilgi ağı oluşturulması gerektiği söylendi.

ÖNCEKİ HABER

Şifresini vermeyen işçi işten atılıyor

SONRAKİ HABER

DEÜ GSF öğrencilerinin basın açıklaması polisler tarafından engellendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa