04 Haziran 2011 13:56

Özerklik yürüyüşü Diyarbakır'dan başladı

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun görkemli Diyarbakır mitingi sona erdi. Statüsüzlüğü reddederek, "Demokratik Özerklik" modelinde ısrar eden Kürtler, Diyarbakır'da, özerkliği hayata geçirme sözü ile tarihe not düştü. Yüz bini aşkın kişinin katıldığı ve renkli görün

Özerklik yürüyüşü Diyarbakır'dan başladı

Paylaş


Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlediği ve tarihi mesajların verildiği miting sona erdi. Yüz bini aşkın kişinin katıldığı mitingde yapılan konuşmalar ve kitle içinde açılan pankart, döviz, bayrak ve flamalar ile iki önemli mesaj açığa çıktı. Newroz'da, yıllardır çözümsüz bırakılan Kürt sorununda inisiyatif aldığını deklare eden Kürtler, mitingde de statüsüzlüğü reddettiğini deklare ederek, tek çözüm modeli olarak gördükleri Demokratik Özerklik'i hayata geçirme kararlılığını en güçlü şekilde ortaya koydu. Mitingin ikinci mesajı, BDP'ye "Terör örgütü" diyen Başbakan Erdoğan'a veren Kürtler, "Tabelanı al git" dedi.

Tarihi görüntülere sahne olan mitingde, konuşmaların ardından sanatçı Çetin Oraner sahne aldı. "Em zarokên Amedê ne" şarkısı ile başlayan Oraner, alandaki kitleye coşku dolu anlar yaşattı. Şarkı aralarında Kürtlerin Demokratik Özerklik modelini destekleyen açıklamalar yapan Oraner, büyük ilgi gördü. Ardından sahne alan Serhado da rap müzikle alanı adeta yerinden oynattı. Serhado da şarkı aralarında Kürt diline sahip çıkılması yönünde mesajlar verdi. (Diyarbakır/DİHA)


MİTİNGE KATILAN İSİMLER

Mitinge katılanlardan bazılarının isimleri şöyle: "BDP Eş Genel Başkanları Hamit Geylani ve Filiz Koçali, bloğun Diyarbakır adayları Leyla Zana, Nursel Aydoğan, Emine Ayna, Altan Tan, Şerafettin Elçi, tutuklu bulunan Hatip Dicle'nin vekili BDP İl Başkanı M. Ali Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile alt kademe belediye başkanları, Vedat Yıldırım, Murat Çelikkan, Hakan Tahmaz, Osman Kavala, Orhan Dink, Fekenaz Uca, Hüseyin Ayman, HAKPAR Genel Başkanı Bayram Bozyel."


MİTİNGDEN NOTLAR

*Mitinge saatler kala alana gelişler başlarken, Sur, Bağlar, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerinden on binler yürüyüş halinde alana aktı. Bismil ve Silvan'dan gelen binlerce kişi de İlçe Otogarı'ndan yürüyüş ile alandaki yerini aldı.

*Demokratik Çözüm Çadırları'nda dile getirilen, askeri ve siyasi operasyonların durdurulması, Öcalan dahil tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması, anadilde eğitim ve yüzde 10 seçim barajının kaldırılması gibi 10 temel talepteki ısrar, miting alanında pankart olarak yer aldı.

*Gökyüzünde yeşil sarı kırmızı renkli balonlar ile blok bayrakları, on binlerin elinde de Öcalan posterleri, PKK ile KCK bayrakları ile miting alanında renga renk bir görüntü oluşurken, yurttaşların yöresel kıyafetleri de renk cümbüşüne eşlik etti.

*"Demokrasi şehitleri" anısına yapılan saygı duruşunda zafer işaretleriyle havaya kalkan eller, görülmeye değer görüntüler arasında yer aldı.

*Mitingin başlamasıyla Amed Demokratik İl Konseyi'nin Demokratik Özerklik'e ilişkin aldığı kararların okunması kitle tarafından dikkatle dinlendi. Açıklamanın ardından Özerklik'in inşası yüz bin kişinin oylamasına sunulurken, kitlenin hep bir ağızdan cevabı "Evet" oldu. Tarihi kararı deklere eden yüz bin kişi, miting alanında Demokratik Özerklik'i kutladı. Kararın ardından çok sayıda KCK bayrağı alanda yükselirken, alanın dört bir tarafına da Öcalan posterleri asıldı.

*Kürt siyasetçilerin halkı selamlaması sırasında yoğun ilgi nedeniyle alanda izdiham yaşandı. Alana sığmakta güçlük çeken kitle, polis bariyerlerini kaldırdı. Miting alanına bulunan Mobese kameralar da gençler tarafından kırıldı.

*Alanda taşınan döviz ve pankartlarla yurttaşlar AKP'ye tepkilerini dile getirdi. Üzerinde AKP'nin simgesi ampul ve üzerinde de "Gereksizse söndür" ile üzerinde eşek resmi "Kerdoğan tabelanı alıp gideceksin" yazılı dövizlerin yanı sıra "Ampulü kararan tek ülkeyiz", "İnsan parasını kaybedince fakir, özgürlüğünü kaybedince esir, aşkını kaybedince şair, şerefini kaybedince AKP'li olur" ve "Proje hırsızlığı hayaldi gerçek oldu" dövizleri dikkat çekti.

*Konserlerin ardından sona eren mitingin ardından aynı güzergahlardan dört merkez ilçeye yürüyüş düzenlendi. Mitingden sonra ismi öğrenilemeyen bir kişi polis tarafından gözaltına alındı.

*Düzenlenen mitinge gösterilen yoğun ilgiyle Diyarbakır 12 Haziran Genel Seçimlerinde tercihini blok adaylarından yana koyduğunu ortaya koydu.


ÖNCEKİ HABER

Avcı, Tüzel lehine seçimlerden çekildi

SONRAKİ HABER

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Tınaztepe'ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa