Gezi tutuklularının ailelerinden davaya katılım çağrısı

Gezi tutuklularının ailelerinden davaya katılım çağrısı

Gezi tutuklularının aileleri, sendika ve meslek örgütleri İzmir'de yarın Bayraklı Adliyesi 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek olan davaya katılım çağrısı yaptı.

Gezi tutuklularının aileleri, yarın Bayraklı Adliyesi 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek olan davaya katılım çağrısı yaptı.

KESK İzmir Şubeler Platformu, DİSK Ege Bölge Temsilciliği ve TMMOB İKK ile ortaklaşa yapılan açıklamada aileler, “Eli satırlı çeteler rahatça yaşamlarını sürdürürken, Gezi’de yaşamını yitiren gençlerin katilleri korunup kollanırken, bizim çocuklarımız keyfi suçlamalarla aylarca tutuklu olarak alıkonuluyor” dedi.

Aileler adına açıklamayı Şakran’da tutuklu bulunan Elif Kaya’nın babası Hamza Kaya yaptı. Kaya, “Kendi çocukları için özel kanunlar çıkaranlar, okullar yapıp, kurumlar kuranlar, bizim çocukları keyfi hoyrat ve saygısızca 6 aydır rehin almışlardır” dedi. Hamza Kaya, çocukları hakkında isnat edilen elle tutulur hiçbir suçun bulunmadığını belirterek, “Gaz sıkılırken yüzünü mü kapattın, bu fotoğraf senin mi, TOMA’ya taş attın mı gibi sorular soruluyor. Bizimle alay ediyorlar” dedi. Kaya, 3 Aralık günü sabah 9.00’da başlayacak duruşma öncesi, tüm ayın, demokrat kurum ve kuruluşlarla İzmirlileri yanlarında görmek istediklerini dile getirdi.

KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ramis Sağlam da, “Gezi davalarında bir hukuk garabetinin yaşandığını görüyoruz” dedi. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise, Gezi sürecine ilişkin sendikacıların da tutuksuz olarak yargılandığı davanın 10 Aralık’ta görüleceğini hatırlatarak, hem 3 Aralık’a hem de sonraki günlerde görülecek Gezi davalarına katılım çağrısı yaptı. (İzmir/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net