01 Aralık 2013 13:10

Irak: Hava sahasını kapatmadık

Irak, hava sahasının Türkiye uçaklarına kapatıldığı iddialarını yalanladı.

Irak: Hava sahasını kapatmadık

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Irak, hava sahasının Türkiye uçaklarına kapatıldığı iddialarını yalanladı.

Irak Ulaştırma Bakanlığı Sözcüsü Kerim El Nuri, Almasalah'ye verdiği demeçte, hava sahasının yasaklanması gibi bir kararın söz konusu olmadığını belirterek iddiaların asılsız olduğunu kaydetti. El Nuri, bugün özel bir Türkiye uçağının Bağdat'tan hareket ettiğini söyledi.

Öte yandan Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın, Irak’ın başbakan yardımcısı Huseyin el Şahristani ile ofisinde görüşeceği ifade edildi.

Türkiye ile Federal Kürdistan Bölge Yönetimi arasında  Kürt petrolünün aranması, satışı ve transferi konusunda bir dizi anlaşmanın imzalandığı haberleri sonrasında Erbil Havaalanı’nın müdürü Talar Mustafa, AFP’ye yaptığı açıklamada “Dünden beri (cuma) Bağdat, Türkiye’den gelen özel uçaklara hava sahasını kapattı. Normal uçuşlar değil, sadece özel uçaklar. Emir Ulaştırma Bakanlığı’ndan geldi” demişti. İsmini açıklamayan Federal Kürdistan hükümet yetkilisi ise “Bağdat’ın bu gibi ehemmiyetsiz, çocukça davranışlarına alışkınız." diyerek  Enerji Bakanı Taner Yıldız ile birlikte bir grup işadamı ve gazetecinin katılacağı Petrol ve Gaz Konferansı'nın bu durumdan etkilenmeyeceğini söylemişti.

Irak geçen yıl da Kayseri’den havalanan Yıldız’ın uçağının Erbil’e gidişini engellemişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Adıyaman\'da Alevilerin evleri ve araçları işaretlendi

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa