01 Aralık 2013 10:54

Yatağan işçisinin talepleri Başbakan’a iletildi

Yatağan işçileri eylemlerinin 76. gününün sonunda seslerini hükümete duyurabildi. Kente gelen Erdoğan işçilerin taleplerini dinlemek zorunda kaldı.

Yatağan işçisinin talepleri Başbakan’a iletildi
Paylaş

Metehan UD
Muğla


Yatağan işçileri eylemlerinin 76. gününün sonunda seslerini hükümete duyurabildi. Kente gelen Erdoğan işçilerin taleplerini dinlemek zorunda kaldı.

Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilme sürecinin durması için günlerdir mücadele veren enerji ve maden işçilerinin direnişinde önemli bir adım atıldı. Tes İş ve Maden İş Yatağan Şube Başkanları, bir dizi açılış için Muğla’ya gelen Başbakan Erdoğan ile yaptıkları toplantıda özelleştirmeye karşı direnen Yatağan Termik Santrali işçilerinin taleplerini anlattı, özelleştirilmenin geri çekilmesini istedi.

Marmaris’te gerçekleşen toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, AKP Muğla İl, Yatağan ve Milas İlçe Başkanları ve bir Yatağan Termik Santrali işçisi katıldı.

Erdoğan sadece bir ihtimalle özelleştirmenin iptal edilebileceğini söylerken, Maden İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ise toplantının santral ve işçiler adına olumlu geçtiğini dile getirdi. Toplantı sonucunda alınan karara göre Erdoğan’ın Milâs’taki mitingine gitme eylemi iptal olurken, işçilerin santral önündeki bekleyişleri ve eylemleri devam edecek.

‘ÖZELLEŞTİRME DURSUN’

Toplantıda konuşan Maden İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin Başbakana işçilerin ve bölge halkının santralin özeleştirilmesine karşı olduğunu aktararak, özelleştirme sürecinde işçilerin ve halkın zararlı çıktığını ifade etti. 2007’de yaşanan enerji krizini de hatırlatan Girgin, enerjinin özel sektöre terk edildiği zaman halkın karanlıkta kalabileceğini anlattı. Girgin toplantıda sektörün gelişmesi için fabrikaya yatırım yapılması ve işçi alımı gerektiğini de belirtti. Girgin talep olarak da özelleştirme kararının kaldırılmasını istedi.

İPTAL BİR İHTİMAL

Başbakan Erdoğan’ın sendikacılara verdiği cevap ise “Devletin ekonomiden çekilmesi ile ilgili uyguladığımız bir program var. Bundan geri bir adım atmamız mümkün değil. Ancak ve ancak ihale için son başvuru tarihi olan 24 Ocak’ta yeterlilik belgeleri ile ilgili bir eksiklik olursa, tekliflerin değerinde bir teklif olmadığı tespit edilirse bu ihaleyi ancak o zaman iptal edebiliriz veya erteleyebiliriz” oldu.

‘IŞIĞI GÖRDÜK’

Toplantı sonra Yatağan Termik santraline gelen sendika başkanları burada bekleyen işçilere açıklama yaptı.İşçiler ise havanın soğuk olmasına aldırış etmeden gece yarısına kadar aileleriyle birlikte fabrika önünde toplantının bitmesini bekledi. Başbakanla ve bakanlarla yaptıkları görüşmelerin işçilerin başarısı olduğunu belirten Girgin “Küçücük bir ışık gördünüz mü diye sorarsanız bizler o ışığı gördük arkadaşlar çünkü siyasetçi ancak bu kadarını söyleyebilir. Bu ışığı büyütmek ve bundan sonuç almak bundan sonra bu eylemlere bağlı. Sizin bu şekilde kararlı mücadelenize bağlı” dedi.

‘IŞIĞI MÜCADELEMİZLE BÜYÜTECEĞİZ’

Tes İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik’le birlikte her türlü sorumluluğu aldıklarını ifade eden Girgin şunları kaydetti “Ama bizler bu sözlere aldanıp da eylemliliklerimize son verirsek yanılırız arkadaşlar. Biz bu ışığı yarın başbakanın Milas’taki mitingine giderek söndürmek istemiyoruz. Bu ışığı almış olduğumuz kararlar doğrultusunda daha da büyüterek bu ihaleler iptal edilmiştir noktasına getirmek istiyoruz. Sizlerin bu kararlılığı olduğu sürece, bu dayanışma olduğu sürece bizi kimse tutamaz arkadaşlar.  Yarından itibaren eylemlerimiz devam edecektir. Yarın (Pazar) günü bütün işçi arkadaşlarımızı ailelerimizle fabrika önüne bekliyoruz.”


İŞÇİLERİN EYLEM TAKVİMİ

*9 Aralık günü 10’ar kişilik ekipler halinde 2’şer gün direniş çadırında açlık grevi başlatacak. Açlık grevi ilk ihale için teklif verme süresi olan 24 Ocak gününe kadar devam edecek.
*29 Aralık günü Milas’ta büyük bir miting yapılacak.
*24 Ocak günü, tüm işçiler ve işçi aileleri Ankara’ya yürüyüş başlatacak.
*Bu süreçte, işyerlerini terk etmeme eylemleri yapılacak.
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İskoçya\'da helikopter bara düştü: En az 8 ölü

SONRAKİ HABER

İzmir Karşıyaka Belediyesi, insan hakları için hak merkezini açtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa