01 Aralık 2013 09:43

Yıkamak için yaşamak

Birçoğumuzun aklına Hindistan deyince ilk gelen şeylerden biridir Ganj Nehri.

Yıkamak için yaşamak
Paylaş

Özlem TEMENA

Birçoğumuzun aklına Hindistan deyince ilk gelen şeylerden biridir Ganj Nehri. Hinduizm’de ne olursa olsun Ganj Nehri’nin kirlenemeyeceği inancı vardır. Halk kutsal olduğuna inandığı bu sularda yılın belirli günleri yıkanarak günahlarından arındığını düşünür. Hatta bazen Hinduların hamile iken ölen kadınlar ve çocukların cesetlerini Ganj nehrine attıkları da efsaneler arasındadır.
Yılın belirli zamanlarında, “Hindular kutsal Şravan ayının ilk pazartesi dolayısı ile ülke genelinde çeşitli kutlamalar yaparken, binlerce kişinin de Ganj nehrinde yıkanması renkli görüntülere sahne oldu” şeklinde haberler çıkar. “Renkli görüntüler eşliğinde” suya giren Hindular hem bedenlerini hem de elbiselerini yıkar. Bizlerin gördüğü tüm bu “renkli” haberlerin içinde kıyıda köşede kalmış Dhoby Khana topluluğu ne yazık ki kendisine hiç yer bulamaz.
Sizleri Dhoby Khana topluluğu ile tanıştırmak isterim. Hindistan’ın Kerala eyaletinin Kochin kentinin varoşlarında yerleşmiş bir topluluktur Dhoby Khana. Önceleri göçebe yaşayan, kendilerine ait yerel dilleri olan bu topluluk, yerel hükümet tarafından yerleşik yaşama geçirilmiş ve “yaşamlarını sürdürebilmeleri için” bir alan inşa edilmiştir. Bu alanın girişinde bir tabela bulunur. Bu tabelada topluluğun adı ve görevi yazar. Bu topluluğun belirlenmiş görevi “çamaşır yıkamaktır.”
Dhoby Khana’da yaşayan insanlar hayatlarını sürdürebilmek için çamaşır yıkarlar. Peki, sürdürülen hayat nasıldır, karşılığında ne kazanırlar?
Büyük otellerden gelen çarşaflar, gömlekler, kadın kıyafetleri taşeronlar aracılığıyla Dhoby Khana’ya getiriliyor. Burada toplanan çamaşırlar cinsine göre ayrılıp, kişiye göre dağıtılıyor. Kirli çamaşırları tertemiz yapmaya çalışıyor Dhoby Khana’da yaşayan insanlar. Deriye zarar veren ilaçlı suların içinde deterjan kullanmadan...
Bu asitli suların içinde yıkadıkları çamaşırlar yüzünden çoğunun bacakları eriyor, ellerinde yaralar çıkıyor. Kadınlar, gençler çocuklar sadece o gün karınlarını doyurmak için sokuyorlar ellerini bacaklarını bu suların içine.
Rehberimiz “Sizi geleneksel çamaşırhaneye götüreceğim” dediğinde aslında çok şaşırdık. Geleneksel çamaşırhane nasıl olabilirdi ki? Rehberimiz bize Dhoby Khana’ya ait bu bilgileri verdiğinde, aslı şaşırtıcı olan buranın bir turistik yer olarak görülmesiydi. Birçok turist ellerinde kameralarla bu sözde geleneksel çamaşırhaneyi fotoğraflamaya çalışıyordu.
Peki, sıradan objektiflere yansıyanlar nelerdi? Dhoby Khanalıların yaşadığı ya da yaşamaya zorlandığı en fazla 6 metrekare olan küçük evler, ilaçlı suların içinde fırça yardımıyla çamaşır yıkamaya çalışan bir adam ve bazısı elektrikli bazısı kömürlü ütülerle ütü yapmaya çalışan kadınlar...
Dhoby Khana’da yaşayanların neler kazandığına gelecek olursak? Yaşamlarının her anını çamaşırları ilaçlı suların içinde yıkayarak geçinmeye çalışan Dhoby Khana’lılar bu iş karşılığında sadece barınıyor ve karınlarını doyuruyorlar. Bir günden diğer güne sadece çamaşır yıkamak ve temizlemek için uyanıyor Dhoby Khana’da yaşayanlar. Başbakan Erdoğan’ın örnek olarak gösterdiği ve ekonomimizin yarışmasını istediği ülkede bir grup insan sadece çamaşır yıkamak için yaşıyor.

ÖNCEKİ HABER

Hindistan’dan kareler

SONRAKİ HABER

Sivas'ta iskeleden düşen işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa