Sivas Katliamı sanıkları memur yürüyüşünde arandı

Sivas Katliamı sanıkları memur yürüyüşünde arandı

Sivas Madımak Oteli’nde 35 kişinin yakılarak öldürüldüğü katliama ilişkin duruşmada, emniyet tarafından incelenen ve mahkemeye gönderilen görüntülerin 1 Temmuz 1993 yılında yapılan memur yürüyüşüne ait olduğu ortaya çıktı.

Hasan AKBAŞ
Ankara


Sivas Madımak Oteli’nde 35 kişinin yakılarak öldürüldüğü katliama ilişkin duruşmada, emniyet tarafından incelenen ve mahkemeye gönderilen görüntülerin 1 Temmuz 1993 yılında yapılan memur yürüyüşüne ait olduğu ortaya çıktı.

3 firari sanığın yargılandığı davanın 17. duruşması dün görüldü. Duruşmada, Kriminal Polis Labarotuvarı Müdürlüğü tarafından mahkemeye gönderilen raporda, “kişilerin tespit edilemediği” bildirildi ve 2 Temmuz’a ait denilerek incelemesi yapılan görüntülere “memur yürüyüşü görüntüleri” denilmesi kafaları karıştırdı. Davanın zamanaşımına uğrama riskiyle karşı karşıya kalındığını belirten avukatlar, raporun kafa bulandırma amaçlı olabileceğinden endişeli.

KATİLLERİN BİR TEK YAKALANMASI KALDI

Daha önce hakkında zamanaşımı kararı verilerek düşürülen “Sivas Davası”nın ardından 3 sanık, “Murat Songur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın” yargılandığı başka bir davanın olduğu ortaya çıkmıştı. Bu üç sanık hakkında kırmızı bülten çıkarılmış, Almanya’da oldukları anlaşılmıştı. Davanın avukatları üç sanık hakkında önceki duruşmalarda çok sayıda delil ve belge sunmuştu. Dün Sivas’ta yakınlarını kaybeden aileler ve Alevi örgütü yöneticilerinin de katıldığı Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Sivas İl Emniyet Müdürlüğü Murat Songur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın hala yakalanamadığı bildirdi.

EMNİYET: GÖRÜNTÜLERDEN TEŞHİS YAPILMIYOR

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün, İçişleri Bakanlığı tarafından Meclis Darbeler Komisyonu’na gönderilen Madımak katliamına ilişkin görüntüler üzerinde yaptığı incelemede mahkemeye sunuldu. Emniyet Kriminal Polis Labarotuvarı Müdürlüğü imzasıyla hazırlanan raporda, görüntülerde üç sanığın karşılaştırılmalı incelemesinin yapılamadığı belirtildi. Kaydın çözünürlüğünün düşük olduğu öne sürülen raporda, karşılaştırmanın bu nedenle yapılamadığı savunuldu. 

İNCELENEN GÖRÜNTÜ MEMUR YÜRÜYÜŞÜ

Raporda incelenen görüntünün adının “01.07.1993 MEMUR YÜRÜYÜŞÜ” olması kafaları karıştırdı. Bu ifadeler ile görüntülerin çelişkiler arz ettiğine dikkat çeken avukatlar, bunun kafa bulandırma amaçlı yapılmış olabileceği uyarısı yaptı. Avukat Kazım Genç, “görüntüler internette bile dolaşıyor. Her şey açık görülüyor. Bu görüntülerde net olarak görülüyordu. Orada elinde benzin bidonu olan insanlar seçiliyordu. Gayet netti” dedi.

Avukat Şenal Saruhan da, “çelişkinin giderilmesi için yeniden araştırma komisyonuna müzekkere yazılarak 2 Temmuz 1993 tarihi itibariyle ellerinde bulunan görüntüleri isteyelim” dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Örsdemir, Meclis 28 Şubat Darbesi ve Darbeleri Araştırma Komisyonu’na müzekkere yapılmasına karar verdi. Duruşma 24 Nisan 2014 tarihine ertelendi. Öte yandan Avukat Şenal Sarıhan, bu davanın da 2 Temmuz 2014 günü zamanaşımından düşürülebilineceği uyarısı yaptı.

ALMANYA ŞAŞIRTTI!

Mahkeme Başkanı Dündar Örsdemir, Emniyet’in firari sanıkların durumuna ilişkin verdiği bilgiyi aktardı. Murat Sonkur’un 2004 yılında Almanya’dan talep edildiğini, ancak mevzuata aykırılık gerekçesiyle iadesinin red edildiğini belirten Örsdemir, yine Eren Ceylan’ın Almanya’dan talep edildiğini, ancak Ceylan’ın da  adil yargılamaya aykırılık gerekçesi ile iadesinin red edildiğini ifade etti. Bu duruma itiraz eden avukat Şenal Sarıhan, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan ilgili Alman makamlarına gönderilen belge ve evrakların örneklerinin istenmesini talep etti. Alman makamlarınca “insan haklarını ihlal eden bir durumun bulunmadığı” denilmesini de eleştiren Sarıhan, “Acaba buradan gönderilen belge ve evraklarda mı bir eksik var? Yanlış mı aktarıldı? Bütün bunlar gözönüne alınarak, mahkemeye evrakların getirilmesi önemlidir. Eğer varsa bir eksik tamamlayalım yeniden gönderelim” dedi.

www.evrensel.net