Çalışma Bakanı Çelik kuzuyu kurttan dinledi

Çalışma Bakanı Çelik kuzuyu kurttan dinledi

Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) “veri paylaşımı” ile ilgili yaşanan bazı aksaklıklar olduğunu dile getiren Çelik, “Onunla ilgili neler yapabiliriz, karşılıklı o değerlendirmeyi yaptık” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik banka patronlarının temsilcileriyle, çalışanların sorunlarını konuştu.

Sorunlar, muhatapları yerine patronlarla konuşulunca; ortaya çözüm önerisi de çıkamadı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ve beraberindeki heyetle yaklaşık 1.5 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı çıkışında basın mensuplarına görüşmeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Çelik, Türkiye Bankalar Birliği heyetiyle SGK’nın veri paylaşımıyla ilgili yaşanan aksaklıklar ile çalışma hayatı özellikle teftiş mekanizmasının bankacılığına yansımaları ve 2004’te çıkan İş Kanunu’nun uygulamalarının teknolojik gelişmeler ve bankacılık rekabeti içinde karşı karşıya bulunduğu sorunları görüştüklerini bildirdi.

Bakan Çelik, Bankalar Birliği ile iki konu başlığında görüşmelerinin olduğunu söyledi. Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) “veri paylaşımı” ile ilgili yaşanan bazı aksaklıklar olduğunu dile getiren Çelik, “Onunla ilgili neler yapabiliriz, karşılıklı o değerlendirmeyi yaptık” dedi.

Görüşülen diğer konunun ise çalışma hayatı ve özellikle teftiş mekanizmasının günümüz bankacılığına yansımaları ve 2004’te çıkan İş Kanunu’nun uygulamalarının bugünkü teknolojik gelişmeler ve bankacılık rekabeti içinde karşı karşıya bulunduğu sorunlar olduğunu anlatan Çelik, şunları kaydetti:
“Sayın Başkan ve heyetinin sunumuyla ilgili karşılıklı değerlendirme yaptık. Konuyla ilgili bir komisyonun kurulup hızlı bir şekilde çalışma hayatıyla ilgili yaşanan sorunların özellikle teftişle ilgili sorunların çözümü yoruma açık konuların ortadan kaldırılması noktasında mutabakatımız oldu. Hızlı bir şekilde arkadaşlarımız teknik düzeyde çalışmalar yapacaklar ve yaşanan sorunların minimize noktaya çekilmesi konusunda görüş birliğimiz oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum.” (Ankara/ANKA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Faruk ÇelikTBB