BDP gençliği kongrede buluşuyor

BDP gençliği kongrede buluşuyor

BDP Gençlik Meclisi, 1. Olağan Büyük Kongresi’ni bugün Diyarbakır’da gerçekleştirecek. Kongreyi ve bölge gençliğinin sorunlarını BDP Gençlik Meclisi üyeleri Dilan Sonsuz ve Serkan Kılıç’la konuştuk.

Faruk AYYILDIZ
Diyarbakır

BDP Gençlik Meclisi, 1. Olağan Büyük Kongresi’ni bugün Diyarbakır’da gerçekleştirecek. Kongreyi ve bölge gençliğinin sorunlarını BDP Gençlik Meclisi üyeleri Dilan Sonsuz ve Serkan Kılıç’la konuştuk.

İlk gençlik kongrelerini 2008’de yaptıklarını hatırlatan Dilan Sonsuz, “O kongreden sonra gençlik üzerinde ciddi operasyonlar oldu. Hâlâ cezaevinde olan yüzlerce arkadaşımız var. Kongremiz haziran ayında ilan ettiğimiz meclisi güçlendirecek” dedi. Bir çok il ve ilçede gençlik meclisleri oluşturduklarını ve kısa sürede geniş kitlelere ulaştıklarını söyleyen Sonsuz, kongreye BASK bölgesinden, FARC, Che Guevara Gençlik Örgütlenmesinden, Ermenistan, Norveç, İsveç, İran gibi ülkelerden de temsilcilerin katılacağını belirtti.

Kongreye Rojava’dan katılacak olan gençlerin, ülkeye girişinin engellendiğini söyleyen Solmaz, “Türkiye’deki sosyalist gençlik örgütlerinden de ciddi katılım bekliyoruz. Türk-Kürt ayrımı yapmıyoruz. Bu bir gençlik kongresidir ve tüm gençlerle sisteme karşı güçlü bir mesaj vermek istiyoruz” dedi. Gençliğin her alanda söz sahibi olmasını istediklerini söyleyen Serkan Kılıç, “Gençlik yarının sahibi olarak görülmemeli. Yarın için tasarlanan yaşamı bugün yaşayabilmeli. Kongreye 30 bin gencin katılımını hedefliyoruz. Tüm gençlik örgütlerini, bireysel olarak tüm gençleri davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bölge gençliğinin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu söyleyen Dilan Sonsuz, “AKP hükümeti, aç bırakarak kendisine muhtaç etmek istiyor. Kürdistan’da işsizlik ciddi sorun tabii ama bu Türkiye’deki gençlerin de problemi” diyor. AKP ile Cemaat arasında süren dershane tartışmasına değinen Sonsuz, “Dershaneler bizim benimsediğimiz bir model değil. Hem bölgede, hem batı illerinde Cemaat kadrolarını dershanelerden yetiştiriyor” diyor. Öte yandan lise sürecinde de öğrencilerin hiçbir şey öğrenemediklerini ve dershanelere muhtaç bırakıldıklarını söyleyen Sonsuz, “Mevcut eğitim sistemini benimsemiyoruz. Yalanlar üzerine kurulu tarihleri okuduk. Ana dil sorunu da var. Eğitim konusunda devletten beklemeyeceğiz, kendi alternatif kurumlarımızı oluşturacağız” dedi.

www.evrensel.net