04 Haziran 2011 10:33

‘İnsan için çevre politikası’

TMMOB ve bağlı odalar, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, “insan için bir çevre” ve “çevre dostu bir enerji politikası istediler.Dünya Çevre Günü nedeniyle dün yazılı bir açıklama yapan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Mehmet Soğancı, yaşam alanlar

‘İnsan için çevre politikası’

Paylaş

TMMOB ve bağlı odalar, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, “insan için bir çevre” ve “çevre dostu bir enerji politikası istediler.

Dünya Çevre Günü nedeniyle dün yazılı bir açıklama yapan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Mehmet Soğancı, yaşam alanlarının yok edilmemesi, gelecek nesillere yaşayabilecekleri bir dünya bırakabilmek için, ekolojik bir krize dönüşen çevre sorunlarının çözülmesini, bunun için de bütüncül, hukuksal ve kurumsal düzenlemelerin, insanı önceleyen çevre politikalarının hayata geçirilmesini istedi. Soğancı, çevre politikalarının; sanayi, tarım, enerji, ulaşım ve kentleşme politikalarıyla bütüncül olarak ele alınmasını zorunlu gördüklerini dile getirdi.

ÇEVRE SORUNLARINA DİKKAT

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Ali Ekber Çakar da yanlış teknoloji, sanayileşme, tarım, kentleşme, ulaşım, enerji ve maden politikaları ile birlikte doğal kaynaklar, ormanlar, hazine arazileri, kıyılar ve derelerin de talana açılmasının, yer altı ve yer üstü su kaynaklarının kirletilmesi ile çevre sorunlarının daha da arttığına dikkat çekti. Çakar, “Sanayileşme ve planlı sosyal kalkınma yaklaşımı temelinde tarım, çevre, enerji, ulaşım, teknoloji, sağlık, eğitim ve diğer alanlara yönelik politikalar bir bütünlük içinde ele alınmalıdır” dedi. Çakar; başka türlü insanca bir yaşam ve toplum ekolojisi oluşturmanın olanaklı olmayacağını dile getirdi. Çakar şunları ifade etti: “Doğru sanayi, enerji, ulaşım ve kentleşme politikalarıyla birlikte su israfı ve kirliliğinin, katı ve tehlikeli atıkların, toprak kirliliğinin, erozyonun, sera gazı salınımının, deniz kirliliğinin kontrolü; biyolojik çeşitliliğin ve doğal kaynakların korunması ve geliştirilmesi, temiz üretim teknolojilerinin kullanılması, çevre dostu yerli, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, sermaye talanının kâr güdüsünün önüne geçirilmelidir” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Blok'a mimar ve mühendis desteği

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa