Bir günde iki iş kazası, iki işçi hayatını kaybetti

Bir günde iki iş kazası, iki işçi hayatını kaybetti

Zonguldak'ın Gelik beldesinde kaçak kömür ocağında meydana gelen göçükte maden işçisi Naci Güldağı hayatını kaybetti. Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi’nde ise çalıştığı hazır beton santralinde kolunu silindir makinesine kaptıran Uğur Bükü, aşırı kan kaybından yaşamını yitirdi.

Zonguldak'ın Gelik beldesinde kaçak işletildiği iddia edilen kömür ocağında meydana gelen göçükte maden işçisi Naci Güldağı hayatını kaybetti.

Göçük, bugün öğle saatlerinde Ayiçi Mahallesi'ndeki kömür ocağında meydana geldi. Kime ait olduğu henüz belirlenemeyen ocakta yaklaşık 130 metre ileride üretim yapıldığı sırada tavan çökmesi sonucu göçük oluştu. Maden işçisi Naci Güldağı, göçük altında mahsur kaldı. Çevredeki maden ocaklarında çalışan işçiler, madenciyi kurtarmak için çalışma başlattı. Kurtarma çalışmaları için Türkiye Taşkömürü Kurumu tahlisiye ekiplerinden de yardım istendi.

Göçük haberi üzerine maden ocağına gelen Naci Güldağı'nın yakınları sinir krizi geçirdi. Madencinin yakını olan bir kadın, maden ocağına girmek istedi. Ancak diğer yakınları kadına engel oldu. Kadına, 112 Acil Servis ekibi müdahale etti.

3.5 SAAT SONRA CESEDİNE ULAŞILDI

Göçükte mahsur kalan maden işçisi Naci Güldağı'nın cesedine yaklaşık 3.5 saat sonra ulaşıldı. Cesedin ocaktan çıkarılarak ambulansa taşınması sırasında eşi Makbule Güldağı ve diğer yakınları gözyaşlarına boğuldu. Makbule Güldağı, "Naci beni bırakma. Ben de yanına gitmek istiyorum, bırakın. Ben şimdi ne yapacağım?" diyerek gözyaşı döktü. Madencinin cesedi, ambulansla Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

TÜRKİYE TAŞKÖMÜRÜ KURUMU İŞÇİSİYMİŞ

Naci Güldağı'nın, aynı zamanda Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) işçisi olduğu ortaya çıktı. TTK Karadon Müessese Müdürlüğü Gelik İşletmesi maden ocağında 2000'de iş başı yapan Güldağı'nın, yıllık izine ayrıldığı ve ek gelir elde etmek için de kaçak kömür ocağında çalıştığı öğrenildi. (Zonguldak/DHA)


Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi’nde ise 24 yaşındaki Uğur Bükü, çalıştığı hazır beton santralinde kolunu silindir makinesine kaptırdı. Bükü, aşırı kan kaybından yaşamını yitirdi.

Olay, Çerkezköy İlçesine bağlı Veliköy Mahallesi Yalıboyu mevkiinde bulunan bir beton santralinde meydana geldi. Üretim bölümünde çalışan Uğur Bükü, kalıp silindirini temizlediği sırada sağ kolunu silindire kaptırdı. Diğer işçilerin haber vermesiyle gelen sağlık ekipleri, kolunun büyük bölümü koptuğu için aşırı kan kaybeden Bükü’nün yaşamını yitirdiğini belirledi.

Jandarma ve savcının yaptığı incelemenin ardından Uğur Bükü’nün cesedi otopsi yapılmak üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. (DHA)

www.evrensel.net