29 Kasım 2013 06:00

Devlet Tiyatroları kapatılıyor mu?

OPERA ve Bale Çalışanları Vakfı TOBAV, DT’nin kapatılacağı yönünde sinyallerin güçlendiğini duyurdu.

Devlet Tiyatroları kapatılıyor mu?
Paylaş

OPERA ve Bale Çalışanları Vakfı TOBAV, DT’nin kapatılacağı yönünde sinyallerin güçlendiğini duyurdu.

Türkiye Opera ve Bale Çalışanları Yardımlaşma Vakfı TOBAV, dün ‘Devlet Tiyatroları kapatılıyor mu?’ başlıklı bir açıklama yaparak yeni bir yasanın çıkartılması hakkında kaygılarının olduğunu bildirdi.

TOBAV, yaptığı açıklamada, Bakan Çelik’in, ‘elimizdeki devlet sanat üretici ilişkisi ilkel ve modası geçmiş bir ilişkidir’ sözlerine dikkat çekerek, AKP ‘nin sanat alanına yeni bir düzen getirmesi amacıyla hazırlanan “Türkiye Sanat Kurumu ve Sanatın Desteklenmesi Hakkında Yasa”nın çıkarılacağı sinyallerinin verildiği belirtiliyor.
Bu yasa tasarısının özerk olmayan bir konsey kurmayı hedeflediğini belirten TOBAV, yeni yasayla ilgili çalışmalara katılmak için 46 bin imzalı bir dilekçeyle Bakanlığa başvurduklarını ama yanıt alamadıklarını aktardı.

Yapılan açıklamada  ‘Dünyanın pek çok ülkesinde Devlet Tiyatroları benzeri ödenekli tiyatroların var olduğu dilekçemizde de belirtilmesine rağmen Sayın Bakanın bu konudaki söylemleri sanat kurumları konusunda farklı uygulamalar olacağı kaygı ve korkusunu yaratmıştır. Acaba, Sayın Bakanın denetiminde özel bir çalışma gurubu tarafından yapılmış bir yasa tasarısı mı var?’ifadelerine yer veren TOBAV, sivil toplum kuruluşlarının bilgi edinme yasasına dayanarak, “Böyle bir yasa çalışması yapılıp yapılmadığı” konusundaki önceki başvurularına, Kültür Bakanlığınca verilen resmi yanıt “Bakanlıkta yasa çalışması yoktur” şeklinde olduğunu bildirdi. Söz konusu yasa tasarını, son olarak ‘Bakanlığın hazırladığı yasa tasarısı, öz olarak, sanat alanının demokratikleşmesini engelleyici ve yok edici bir tasarı olarak ortaya çıkacaktır.’ şeklinde nitelendirdi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Gezici Festival yola çıktı

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa