AKP\

AKP'li kadınlar Kamer Genç'i protesto etti

AKP Kadın Kolları, İstanbul ve Ankara'da CHP binalarının önünde yaptıkları açıklamalarla, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a yönelik tutumunu protesto ettiler.

AKP İstanbul İl Kadın Kolları üyeleri, CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde eylem yaptı. CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a yönelik sözlerine tepki gösteren yaklaşık 500 kişilik AKP'li grup, saat 14.30'dan itibaren otobüslerle CHP İl Başkanlığı önüne geldi. Polis çevrede geniş önlem aldı. Seyrantepe'ye çıkan yan yol trafiğe kapatıldı.

İKRAM EDİLEN ÇAYI KABUL ETMEDİLER


Protestoya katılanlara kamyonlarla getirilen dövizler dağıtıldı. Otobüslerle gelen kalabalık "Bütün Başbakanlar ve eşleri saygındır. Recep Tayyip Erdoğan ve eşi bu saygıyı en çok hak edendir" yazılı pankart açtı. CHP binası önünde toplanan grup basın açıklamasına hazırlanırken CHP'liler çay ikramında bulunmak istedi. CHP binasından gönderilen çaylar iade edildi.

"TUNCELİ'YE YAKIŞMIYOR"

Basın açıklamasını AKP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Zengin Topal yaptı. Kamer Genç'in Emine Erdoğan'a yönelik sözlerini Cumhuriyet tarihinin en çirkin eylemlerinden biri olarak niteleyen Topal, " Kadına karşı şiddetin en dehşet örneklerinden bir tanesini hep beraber izledik. Biz 'şiddet mi asla' derken hiçbir hayat tarzını ayırmıyoruz. Bence en büyük tepkiyi Tunceli halkı vermeli. Böyle bir vekil Tunceli'ye yakışmıyor" dedi.

"Kamer, evine meclis senin neyine" şeklinde sloganlar atan kalabalık dövizleri CHP İl Başkanlığı girişine bırakmak istedi. Polis gruba izin vermedi. Dövizler yol üzerine bırakıldı. Bazı göstericilerin Kamer Genç'in fotoğraflarının bulunduğu dövizleri kırması dikkat çekti. Kalabalık yine otobüslerle bölgeden ayrıldı.

AKP'Lİ KADINLARI ANKARA'DA GÜRSEL TEKİN KARŞILADI

Kamer Genç'i protesto etmek için Ankara'daki CHP Genel Merkezi'ne giden AKP'li kadınları ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin karşıladı. Kadınları, "Hoşgeldiniz, buyrun burası sizin de eviniz, çayımızı, kahvemizi de için" diye karşılayan ve polislere, "Müdahale etmeyin" diyen Tekin, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Dokuzcan ile birlikte protestocu kadınlara "En doğal hakkınızı kullanıyorsunuz" diye seslendi. Tekin protestocu kadınlara CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun Balıkesir'de yaptığı konuyla ilgili açıklamayı ve duyarlılığını da hatırlattı.

Kadınlarla birlikte gazetecilere de açıklamalarda bulunan Tekin, "En meşru haklarını kullanıyorlar. Dileğimiz odur ki, Türkiye'nin dört bir tarafında da insanlar özgürce protesto haklarını kullanabilsinler. Tabii, bunları kendisine hak sayıp ama, bir başka siyasetçinin kadın bedeni üzerine hakaret yaptığında aynı protestoyu yapmayanları, sessiz kalanları da şiddetle kınıyorum" dedi.

Gürsel Tekin, "Bizim hep misafirimiz olur. Bu hanımlar sürpriz misafir oldu. Biz misafirperver bir ülkenin yurttaşlarıyız. İnsanların en demokratik, en doğal hakları vardır. Bunları kullanması gerekir ama sadece bu alanda değil her alanda kullanılması gerektiği inancı içerisindeyim" dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, "Kapımız herkese açık. Hele kadın arkadaşlarımız, kadın kardeşlerimiz gelmişse Türkiye'nin şu an ki siyasi ortamında onları dinlemek, onlarla sorunları paylaşmak, her alanda kadının sosyal hayatta yerini alması için çalışmak bizim zaten görevimiz. O yüzden bütün arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyoruz. Konuşuruz, değerlendiririz. İnsanların yetkilerini dile getirmeleri çok doğal. Her alanda protestonun hukuka saygılı bir şekilde gerçekleşmesi zaten bizim talebimizdir. Her alanda da bu konuyu konuşmaya, görüşmeye, kadınlar üzerinden kadın vekiller üzerinden yapılan siyasete erkek eline, erkek şiddetine karşı olan görüşlerimizi paylaşmak dileğindeyiz. Şu an Türkiye'de kadın bedeni üzerinden kadın-erkek eşitliği üzerinden giden bir yapı var ve kadın sorunları her güm çığ gibi büyüyor. Biz CHP kadın kolları olarak, Gezi direnişinde, Ankara'da, ODTÜ'de olduğu gibi bu konuda çok duyarlıyız. Mecliste bir erkek dili var zaten. Daha önce bizim partili kadın ve vekillerimizin düştüğü ve karşılaştığı bir şiddette söz konusu" dedi. (DHA)

www.evrensel.net