28 Kasım 2013 16:11

Kocaoğlu hakkındaki dava 25 Şubat'a ertelendi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu'nun "çete lideri" olmakla suçlandığı, belediye bürokratlarının da aralarında yeraldığı 129 sanıklı Büyükşehir Belediyesi davası 25 Şubat'a ertelendi.

Kocaoğlu hakkındaki dava 25 Şubat\'a ertelendi

Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu'nun "çete lideri" olmakla suçlandığı, belediye bürokratlarının da aralarında yeraldığı 129 sanıklı Büyükşehir Belediyesi davasına, İzmir 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada mahkeme heyeti, İZBAN tanıtım filmi ihalesiyle ilgili Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden 3, Reklamcılar Derneği'nden 2 uzmanın yeraldığı bilirkişi heyetinin raporu henüz gelmediği için duruşmayı 25 Şubat 2014'e erteledi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu'nun da izlediği 7'nci duruşmaya tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. Büyükşehir belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise EXPO 2020 oylaması nedeniyle Paris'ten dönüşte olması nedeniyle duruşmaya yetişemedi. Mahkeme Başkanı Cahit Kargılı, İzmir Banliyö Sistemi A.Ş. (İZBAN) tanıtım filmi ihalesiyle ilgili olarak, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden 3, Reklamcılara Derneği'nden 2 uzmanın yer aldığı bilirkişi heyeti oluşturulduğunu, 8 Ocak 2014 tarihine kadar rapor hazırlanması için süre verildiğini belirtti. Raporun bu tarihte İstanbul'da mahkemeye teslim edileceğini, oradan da İzmir'e kendi mahkemelerine gönderileceğini bildirdi. Mahkeme Başkanı Kargılı daha sonra talepleri dinledi. Sanıklardan Selçuk Savcı'nın avukatı, Çankaya Katlı Otoparkı ihalesiyle ilgili emekli Sayıştay denetçilerinden oluşan bilirkişi heyetinden yeni bir raporu alınmasını talep etti. Sanıklardan yönetmen Faik Ahmet Akıncı ise ihaleye fesat karıştırmakla suçlandığını ve çete üyesi olduğu iddiasıyla yargılandığını belirterek, "Ben Büyükşehir Belediyesi'nden ihale dosyası aldım mı? İhaleye katıldım mı? İhaleye girmeye teşebbüs ettim mi? Kimseyle görüşmüş müyüm? Bunların açıklanmasını istiyorum. İhale dosyası bile almadan hayatım karardı. Niye suçlandığımı bilmiyorum. Bu dava nedeniyle başka iş yapamıyorum" dedi.

Öte yandan Cumhuriyet Savcısı Sedat Özen mütaalasında 750 durak ihalesiyle ilgili Memur Suçları Bürosu'ndaki soruşturmanın sonucunun sorulmasını, sonuca bağlanmışsa İdare'nin kararının istenmesini talep etti.

Mahkeme Başkanı Cahit Kargılı, İZBAN tanıtım filmi raporunun beklenmesine, bu nedenle duruşmanın 25 Şubat 2014 tarihine ertelenmesine karar verdi. Başkan Kargılı, raporun duruşmadan önce gelmesi durumunda taranarak Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden taraflara tebliğ edilmesini kararlaytırdı. Davanın savcısı ve sanıkların taleplerini kabul etmedi.

MOROĞLU: DAVA KOCAOĞLU'NUN ADAYLIĞINI ETKİLEMEZ

Duruşmayı izleyen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, adliyeden çıkışta yaptığı açıklamada iddialarla ilgili kanıt, belge olmadığını söyledi. Moroğlu, "Belge aranıyorsa o da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve bürokratların aklanmasıdır. Bu kadar Türkiye çapında tantana yapıldı. Sanki çete varmış gibi operasyon yapıldı. Polisler katıldı. Bu nedenle kanıtlamaya çalışıyorlar diye düşünüyorum. Siyasi argümanlarla yargılama yapılmaya başlanmıştı başında. Ama hiçbir şey bulamayınca, artık süreç yavaşladı. Bence suçlamalar düşecek ve arkadaşlar beraat edecek" dedi. Moroğlu, basın mensuplarının Kocaoğlu'nun adaylığını henüz açıklamaması ve partisinden bazı kesimlerin davanın adaylığa engel olduğu yolunda açıklamalar yaptığını hatırlatarak, davanın 25 Şubat'a ertelenmesinin bu duruma etki edip etmeyeceği sorusu üzerine "Asla etmez. Azıcık hukuk bilenler durumun böyle olmayacağını bilir. Böyle bir davadan medet uman varsa, rakiptir. Nereden, hangi partiden olursa olsun! Kim ifade ediyorsa vicdanlara sığacak bir durum değil. Böyle bir gerekçe de yok. Zaten biz Kocaoğlu ve tüm arkadaşların beraat edeceklerini düşünüyoruz. Aksi bir durum olsa da adaylığa engel değil. İşte Osman Özgüven (Dikili Eski Belediye Başkanı) davası var. Ceza almasına karşın aday oldular belediye başkanı seçildiler. Gönüllerde aklandılar. Belediye başkanlığına dönecek" dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Tek sanıklı 1 Mayıs davası ertelendi

SONRAKİ HABER

Eskişehir'de de kuduz aşısı yok, hastalar hastaneden geri çevriliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa