04 Haziran 2011 09:43

Yeni sinemacılardan Hopa’ya mektup var

Demokratik bir şekilde derelerine,  geleceğine ve halkın temel geçim kaynağı olan çayına sahip çıkmak adına hiçbir kargaşaya mahal vermeyecek şekilde horon ve halaylarla tepkisini dile getiren Hopa’lılardan Emekli Öğretmen Metin  Lokumcu’nun öldürülmesine bir tepki de Yeni Sinemacılardan geldi. Bir mektup hazırl

Yeni sinemacılardan Hopa’ya mektup var

Paylaş

Mektup şöyle devam ediyor:

“Ne yazık ki AKP hükümeti, kendilerine ait olmayan hiçbir pankart ve bayrağı görmeye, kendi ideolojileri dışındaki hiçbir ideolojiye tahammül edememiştir. Bu bayrak ve pankartlar, çevre il ve ilçelerden getirilen yüzlerce emniyet gücü tarafından zorla toplatılmaya çalışılmıştır. Bu durumu protesto eden Hopa halkına karşı orantısız güç kullanmış ve bu küçük ilçe gaz bombardımanına tutularak yıllardır onurlu bir yaşam için mücadele eden Hopa halkı sindirilmeye çalışılmıştır.

Yaşanan olaylar neticesinde devrimci ve demokrat kişiliğiyle tanıdığımız Metin Lokumcu hocamız emniyet güçlerinin yoğun gaz bombardımanına ve darba maruz kalarak hayatını kaybetmiştir. Bu üzücü olay karşısında ülkenin Başbakanı, yaşamını yitirmiş bir insanın anısına saygı göstermeye bile tenezzül etmemiş ve  “üzerinde pek de durulması gerekmeyen bir olay” değerlendirmesi yaparak zalimce bir tavır takınmıştır.

Bizler bu ülkede derdini sanatla ifade etme yolunu seçmiş insanlar olarak, Hopa’da süren baskı ve tehdit unsurunun ortadan kaldırılmasını, gözaltıların durdurulmasını, günlerdir gözaltında tutulan onlarca insanın derhal serbest bırakılmasını ve gözaltında bulananların “terör örgütü suçlaması”yla özel yetkili savcılarca yargılanmasının bir an önce durdurulmasını talep ediyoruz.”

Eşit, özgür ve demokratik bir Türkiye temennisiyle! Mektubunu bitiren Yeni Sinemacıların mektubunda şu imzalar var;  Belma Baş, Belmin Söylemez, Birol Akbaba, C. Aslı Filiz, Dersu Yavuz Altın, Ersin Çelik, Emre Yeksan, Feridun Koç, Hakkı Kurtuluş, Haşmet Topaloğlu, Hüseyin Karabey, İnan Temelkuran, İlksen Başarır, Mehmet Eryılmaz, Melik Saraçoğlu, Murat Düzgünoğlu, Murat Akagündüz, Nadir Öperli, Onur Saylak, Orhan Eskiköy, Özcan Alper, Önder Çakar, Pelin Esmer, Serkan Acar, Selim Evci, Seren Yüce, Seyfi Teoman, Seyhan Kaya, Sevilay Demirci, Soner Alper, Tolga Esmer, Tülin Özen, Yamaç Okur.

ÖNCEKİ HABER

Adana Emek, Demokrasi ve Özgürlük Mitingine hazır

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Fazıl Say’ın konserinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa