28 Kasım 2013 16:00

TCMB’den taksit sınırına destek

Kredi kartlarına getirilen taksit sınırlaması bankaların tepkisini çekerken Merkez Bankasının onayını aldı.

TCMB’den taksit sınırına destek

Paylaş

Kredi kartlarına getirilen taksit sınırlaması bankaların tepkisini çekerken Merkez Bankasının onayını aldı.

Bankalar taksit sınırlamasının tüketim harcamalarını azaltacağını belirtip düzenlemenin gevşetilmesini talep ederken Merkez Bankası (TCMB) ise artan kredi balonu tehlikesi karşısında sınırlamanın gerekli olduğu görüşünde.

TCMB tarafından yapılan açıklamada; “Küresel piyasalarda oynaklığın artış eğiliminde olduğu yeni dönemde, kredi büyüme hızının makul seviyelere gerileyeceği ve finansal istikrara katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda, kredi büyümesi ve dağılımına yönelik BDDK tarafından alınmakta olan tedbirler olumlu karşılanmaktadır.” denildi.

OLUMLU KARŞILANDI

Merkez Bankasının açıklamasında Türkiye’nin milli gelirine oranla kullanılan kredinin en çok artan ve yıllık nominal kredi büyümesi en yüksek olan ülkelerden biri olduğunun altı çizildi. 2012 yılı son çeyreğinden itibaren gerçekleşen hızlı kredi büyümesinde, 2013 yılının ilk yarısında tarihi düşük seviyelere gerileyen faiz oranlarının ve uzayan vadelerin de etkisiyle konut ve ihtiyaç kredileri, Mayıs ve Haziran aylarında özellikle özelleştirme ve kamu altyapı yatırımlarına bağlı olarak kullandırılan yabancı para proje finansmanı kredilerinin belirleyici olduğu aktarılan açıklamada, kredi büyümesi ve dağılımına yönelik BDDK tarafından alınmakta olan tedbirlerin olumlu karşılandığı belirtildi. (Ankara/ANKA)
 

ÖNCEKİ HABER

Köylüler, ellerinde sopalarla yolu kapattı

SONRAKİ HABER

Karlıova'da ilçe merkezine çığ düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa