28 Kasım 2013 14:39

KESK, 2014 bütçesine karşı 19 Aralık’ta greve çıkacak

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, 2014 Bütçesi hazırlanırken kamu emekçilerinin taleplerine yanıt verilmediğini belirterek, “Bütçeden Hakkımızı İstiyoruz” şiarıyla 19 Aralık’ta greve gideceklerini duyurdu.

KESK, 2014 bütçesine karşı 19 Aralık’ta greve çıkacak
Paylaş

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, 2014 Bütçesi hazırlanırken kamu emekçilerinin taleplerine yanıt verilmediğini belirterek, “Bütçeden Hakkımızı İstiyoruz” şiarıyla 19 Aralık’ta greve gideceklerini duyurdu.

Grev takvimini açıklamak üzere KESK Genel Merkezinde basın toplantısı yapan Özgen, “Saldırılara karşı koymak, hak kayıplarını önlemek ve yeni kazanımlar elde etmek için fiili ve meşru mücadeleyi yükseltmekten başka bir yol kalmamıştır” dedi. KESK’e bağlı sendikaların Başkan ve yöneticilerinin de hazır bulunduğu basın açıklamasında Özgen, 657 sayılı yasanın AKP tarafından değiştirilerek esnek, güvencesiz ve kuralsız çalışmanın yaşama geçirilmek istendiğine vurgu yaptı.

Hükümetin Memur-Sen’le yaptığı son toplusözleşmeyi “toplu satış sözleşmesi” olarak niteleyen Özgen, 2014 Bütçe kanun taslağında da kendilerine yönelik herhangi bir iyileştirmenin olmadığının altını çizdi. Özgen, bütçenin AKP’nin sınıfsal ve siyasi tercihini yansıttığına dikkat çekti. Emekçilerin ücret, sosyal güvenlik hakları, kıdem tazminatı gibi haklarının lağvedilerek bir soygun düzeni oluşturulmak istendiğini ifade eden Özgen, bu saldırılara yanıtlarının grev olacağını kaydetti. Özgen, kamu emekçilerinin taleplerini ekonomik hak kayıplarının telafisi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, maaşların artan vergi oranları karşısında korunması, kadın emekçilere pozitif ayrımcılık yapılması ve baskı, tutuklama ve sürgünlere son verilmesi olarak sıraladı.

‘MEMUR-SEN İLE GÖRÜŞME İHTİYACI HİSSETMİYORUZ’

Gazetecilerin soruları üzerine Özgen, Kamu-Sen ile görüşüldüğünü ancak “Kamu-Sen’in kendi eylem takvimi var” yanıtı aldıklarını söyledi. Memur-Sen hariç diğer kamu emekçileri sendikaları ile görüşmelerin devam edeceğini belirten Özgen, Türk-İş’le de ortak mücadele arayışlarının olabileceğini kaydetti. Memur-Sen’in hükümetle beraber kamu emekçilerinin haklarını gasbettiğini belirten Özgen, “Memur-Sen’le bu sebeple görüşme ihtiyacı duymuyoruz” dedi.

HÜKÜMETE 10 ARALIK’TA UYARI

Grev öncesinde 3-6 Aralık tarihleri arasında grevin örgütlenmesi için 40 ili kapsayan geziler yapılacak. 2014 bütçesinin Mecliste görüşüleceği 10 Aralık günü tüm illerde basın açıklamaları yapılacak. KESK’in örgütlü olduğu bakanlıkların bütçelerinin gündeme geldiği günlerde eylem ve etkinlikler düzenlenecek. 19 Aralık’ta ise KESK’e bağlı tüm sendikaların katılımıyla grev gerçekleştirilecek. (Ankara/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erciş\'te depremzedeler polis zoru ile sokağa atılıyor

SONRAKİ HABER

Bursa'da yurt önünde tacize kadınlardan tepki: Güvenli kentler istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa