Dersim\

Dersim'de öğrencilerin ulaşım isyanı sonuç verdi

Ulaşım sorunu Tunceli Üniversitesi öğrencilerini isyan ettirdi. Öğrencilerin eylemi sonrası ulaşım ücretlerinde indirim yapıldı, diğer sorunların çözümü için söz verildi.

Ulaşım sorunu Tunceli Üniversitesi öğrencilerini isyan ettirdi. Üniversiteye yürüyerek, rektörle görüşmek isteyen öğrenciler, ‘Rektör toplantıda’ cevabını alınca kantini işgal etti. Kantinde uzun süre sloganlarla taleplerini dile getiren öğrencilerin temsilcileri daha sonra talepleri rektöre iletti. Ulaşım ücretlerinde indirim yapıldı, diğer sorunların çözümü için söz verildi.

Birkaç öğrencinin uzun süre araç bekledikten sonra, ulaşım sorununa isyan ederek üniversiteye yürümesiyle başlayan eylem, yol boyu kitleselleşti. Atatürk Mahallesi’nden başlayan yürüyüş üniversiteye giden yol boyunca çok sayıda öğrencinin de dahil olmasıyla kitlesel bir eyleme dönüştü. Araç yetersizliğinden şikayet eden öğrenciler, bu sorun nedeniyle derslere geciktiklerini belirtti. Yürüyüş sırasında görüşlerini aldığımız İktisat Kulübü Başkanı Savaş Kaya, üniversitenin geç açıldığını, alt yapı sorunlarının çözülmediğini ve ulaşım sorununun ciddi boyutlarda olduğunu söyledi. “Araç sıkıntısından derslere geç kalıyoruz” diyen Kaya, “Üniversiteye ait araçlar var. Neden ulaşım sorunu çözülene kadar bu araçlar devreye sokulmuyor” diye sordu.

ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLSÜN

Üniversiteye bu yıl gelen Esma isimli öğrenci ise tek sorunlarının ulaşım olmadığını belirterek, kendisine yurt çıkmadığını ve evde kaldığını anlatıyor. Ulaşımdan, barınmaya, pahalı yaşam koşullarına, eğitim öğretimin geç başlamasına birçok sorun yaşadıklarını dile getiren Esma, yaşadıklarını ‘rezalet’ olarak özetliyor.

Gıda mühendisliği bölümünde okuyan Gonca isimli öğrenci ise ulaşım sorununun hangi boyutlarda olduğunu, “Her gün bir saat durakta dolmuş bekliyoruz. Derslere geç kalıyoruz, Derslere geç kaldığımız için hem devamsızlık sorunu oluyor, hem derslerden oluyoruz” sözleriyle anlatıyor. Bir aydır çözüm bulunur umuduyla beklediklerini anlatan Gonca, “Bugün de aynı sorunu yaşayınca yürümeye karar verdik” dedi.

ULAŞIM HAKTIR, BARINMA ŞARTTIR

‘Müşteri değil, öğrenciyiz’, ‘Eğitim hakkımız engellenemez’, ‘Ulaşım haktır, barınma şarttır’ sloganları atan öğrenciler rektörlük binası önüne gelerek, rektörle görüşmek istedi. Rektörün yerinde olmadığı bilgisini alan öğrenciler bunun üzerine kantini işgal etti. Bir süre sonra belirlenen temsilciler rektörle görüştü. Öğrenci temsilcileri, rektör ve okula ulaşımın sağlandığı minibüs işletmecileri bir toplantı gerçekleştirdi.

ULAŞIM ÜCRETİNE İNDİRİM

Toplantının ardından gazetemize bilgi veren öğrenci temsilcilerinden Nilüfer İlter, “Toplantıda ulaşım, aydınlatma ve içme suyu sorunları görüşüldü. Toplantı sonunda ulaşım ücretleri 1.50 TL’den 1.25 TL’ye indirildi, dolmuş sayısının artırılacağının ve aydınlatmanın 2 hafta içinde çözüleceğinin sözü verildi. Aydınlatma sorunu çözülene kadar da geçici olarak projektör ışıklarıyla sorunun giderileceği belirtildi. Öğrenci konseyi ve kol kulüplerinin katılacağı düzenli toplantılarla diğer sorunların da ele alınacağı sözü aldık” şeklinde konuştu. (Dersim/EVRENSEL)

www.evrensel.net