Kürkçü: Erdoğan, Cemaatin hangi taleplerde bulunduğunu açıklasın

Kürkçü: Erdoğan, Cemaatin hangi taleplerde bulunduğunu açıklasın

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Gülen Cemaati adına kendisinden hangi taleplerde bulunulduğunu sordu.

HDP Eş Genel Başkanı ve Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a cemaate ilişkin yaptığı değerlendirmeleri yazılı soru önergesi ile sordu. Kürkçü önergesinde, Erdoğan'ın Trabzon'da yaptığı konuşmaları hatırlatarak, "Bugün basına yansıyan haberlerde, 25 Ağustos 2004 tarihinde yapılan Milli Güvenlik Kurulu'nun aldığı 481 sayılı karara göre Türkiye'deki Nurculuk Faaliyetleri ve Fetullah Gülen konusu ile ilgili olarak 'yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerine karşı bir eylem planı hazırlanması uygun görülmüş ve bu konudaki tavsiye kararının Hükümete bildirilmesine karar verilmiştir' ifadeleri yer almakta ve söz konusu kararın altında Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan sıfatıyla imzası bulunduğu iddia edilmektedir" dedi.

Kürkçü, Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

- Hükümetten ve Başbakan'dan doğrudan doğruya istemde bulunabilen 'cemaat' bir tüzel ya da özel kişilik midir? Kimler aracılığıyla temsil edilir?

- Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan olduğundan bu yana kamu kaynaklarının ve kamu imkanlarının tahsisi için kendisine giden cemaat mensupları ve ileri gelenleri kimlerdir?

- 'Cemaat' adına Başbakan'dan bugüne kadar hangi taleplerde bulunulmuştur?

- 'Cemaat' mensupları ve ileri gelenleri Başbakan'a taleplerini hangi resmi/idari kanal üzerinden ve hangi resmi sıfatla sunmuşlardır?

- AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un açıklamasında yer alan 'cemaat mensubu kardeşlerimizin yapmış olduğu bütün çalışmaların önünü açmıştır' ifadesinde kastedilen 'bütün çalışmalar' nelerdir?

- Başbakandan kendi ifadesiyle 'dönen' hiçbir 'şey' olmadığına göre, Sayın Tayyip Erdoğan Başbakan olduğundan bu yana kamu imkan ve kaynaklarıyla 'cemaat'in talep ettiği hangi iş ve işlemler gerçekleştirilmiştir?

- Yukarıda sunulan MGK'nın 481 sayılı kararında ifade edilen 'cemaat faaliyetlerine karşı yapılacak eylem planı'nda Başbakan'ın imzası var mıdır?" (DİHA)

www.evrensel.net