28 Kasım 2013 01:03

Sekiz mahalleye otobüs gitmiyor

Adana'da kazanın faturası Kürt mahallelerine çıkarıldı. Mahalle halkı okula ve hastaneye gidebilmek için 3-4 araba değiştirmek zorunda kalıyor. Ve her seferinde bunlar için ekstra ücret ödüyor.

Sekiz mahalleye otobüs gitmiyor

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Hamdullah KESEN

Adana’nın Yüreğir ilçesi Anadolu Mahallesi’nde 18 Kasım tarihinde bir grubun gösteri yaptığı sırada caddeden geçmek isteyen belediye otobüsünün çarptığı 6 yaşındaki İbrahim Taşkıran yaşamını yitirmiş, belediye şoförü ise ağır yaralanmıştı. Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, otobüsün taşlanması nedeniyle kaza yapıldığını ileri sürerek, sık sık gösteri yapılan Seyhan ve Yüreğir ilçelerine bağlı Dağlıoğlu, Gülbahçe, 19 Mayıs, Anadolu, Levent, Küçük Dikili, Denizli ve Şakirpaşa Mahallelerine yapılan otobüs seferlerini süresiz olarak durdurdu. Otobüs seferlerinin durdurulması bu mahallelerde yaşayan yüz binlerce vatandaşı ise mağdur etti.

‘BU HALKA YAZIK’

Yaşanan sorun nedeniyle hastaneye gitmek için bile 4 dolmuş değiştirmek zorunda kaldığını ifade eden Mehmet Ali Çakıcı, bir an önce bu mağduriyetlerinin giderilmesini ve seferlerin başlamasını istediklerini dile getirdi.

Gerekçe olarak öne sürülmesine rağmen çocukların otobüslere taş atmadığını belirten Mehmet Dündar adlı vatandaş da “Bu bir vahşettir. Bizim hakkımız, hukukumuz yok mu? Bu halk vergisini veriyor” dedi.

YOKSULLUK ZATEN DİZ BOYU

Gülbahçe Mahallesi Muhtarı Abdulgani Önen, bu durumun herkesi etkilediğini söyledi. Önen, “Öğrenciler okula, hasta ve hasta yakınları ise hastaneye 2 ila 3 dolmuş değiştirip gidiyor. Maddi durumları da iyi olmayan bir halk yaşıyor burada. Derhal seferlerin başlamasını istiyorum. Halkın mağduriyetinin giderilmesi gerekiyor” dedi.

BU SORUN ÇÖZÜLSÜN

Yine otobüs seferlerinin durdurulduğu mahallelerden biri olan Dağlıoğlu Mahallesi Muhtarı Mehmet Reşit Kardaş da, durdurulan otobüs seferlerinin yeniden başlatılması için yetkililerle yaptığı görüşmede olumlu yanıt alamadığını belirtti. Kardaş, “Belediyenin bir milyon insanı mağdur etmeye hakkı yok. Yetkililer doğru düzgün telefona bile çıkmıyorlar. Sürekli bizi oyalıyorlar. Bu mağduriyeti derhal gidersinler” dedi.

İKİNCİ BİR EMRE KADAR AYNI

Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığından ise “Anadolu Mahallesi’nde çalışan 122 otobüs seferini tamamen durdurduk. Otobüsün taşlanması sonucu kaza meydana geldi. Bu nedenle şoförlerimiz can güvenlikleri olmadığını ifade ederek, bu güzergahlarda sefere çıkmayacaklarını söylediler. Biz de ikinci bir emre kadar bu seferleri durdurduk” şeklinde açıklama yapıldı. Ayrıca kaza yapan otobüs şoförünün hayatını kaybettiği öğrenildi. (Adana/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Herhangi bir hükümet cezaevleriyle övünemez

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa