Herhangi bir hükümet cezaevleriyle övünemez

Fotoğraf: AA

Herhangi bir hükümet cezaevleriyle övünemez

Erdoğan'ın AKP grup toplantısında belediye başkanlarını tanıttığı şov sırasında Kırşehir Adayı ve Mevcut Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin adının açıklanmasından önce Kırşehir Açık Cezaevinin ekrana getirilmesine insan hakları savunucuları tepki gösterdi.

Suat İNAL
Ankara


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP grup toplantısında belediye başkan adaylarını tanıtmasından önce söz konusu illerde yapılan yatırımların tanıtıldığı görüntüler dikkat çekti. Kırşehir Adayı ve Mevcut Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin adının açıklanmasından önce Kırşehir Açık Cezaevinin ekrana getirilmesine insan hakları savunucuları tepki gösterdi.

YÜZLERCE HASTA TUTUKLU VAR

İnsan Hakları Akademisi Başkanı ve gazetemizin de yazarı olan Hüsnü Öndül, cezaevlerinde yüzlerce hasta tutuklu olan bir ülkede yeni cezaevi binalarının yapılmasının insan hakları açısından cezaevi yapma gerekçesine uygun olmadığını söyledi. Öndül, “Tutukluların 60-70 yıl önce yapılan 1940’lı yıllardan kalma cezaevlerinde insanlık dışı koşullarda tutulmasının önüne geçmek için cezaevi yapımı olabilir. Ama bugün hâlâ 540 civarında ağır hasta mahpus ve 160 civarında ölümcül hasta mahpus hâlâ cezaevlerinde iken yeni bina yapmak insan hakları açısından cezaevi yapma gerekçesine uygun değil. Çünkü bu mahpuslara yeni cezaevi değil tedavi imkanı gerekiyor. Daha çok cezaevi yapmanın da övünülecek bir yanı yoktur” dedi.

AMAÇ: TECRİT

İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da Hükümetin cezaevlerini insanileştirmekten çok mahkumları tecrit edebilmek için kullandığını ifade etti. Yeni cezaevinden öte yeni ceza infaz sistemine ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Türkdoğan, “Keşke Başbakan yerel seçim propagandalarında ‘Şu kadar ceza evi yaptık’ diyeceğine şu kadar hasta mahpusun durumunu iyileştirdik, şu kadar ölümcül mahpusa şu olanağı sağladık’ deseydi. Bunu demiyor, üstelik yeni cezaevlerini hizmet olarak sunuyor. Bunu övüyor. Bir hükümet cezaevleriyle övünemez” diye konuştu.


TRAJİKOMİK DURUM

MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal: Cezaevleri yapımını seçimlerde bir övünç vesilesi yapan bir siyasetçinin bir ülkeyi nasıl yönettiğinin düşünülmesi gerekir. Yeni cezaevlerine ihtiyaç duyulması başlı başına ciddi bir sıkıntı. Burada ya hukuk yanlış ya da suç üreten bir sistem söz konusu. Yeni cezaevi yapmak yerine bu sistemin sorgulanması gerekiyor. ‘Şu kadar cezaevi yaptık’ denmesi trajikomiktir

www.evrensel.net