28 Kasım 2013 06:00

Mersin’de grev kapıda

Mersin Büyükşehir Belediyesindeki taşeron işçiler için Genel-İş Sendikasının sürdürdüğü toplusözleşme görüşmelerinde sona gelindi. 360 işçiyi ilgilendiren toplusözleşme görüşmelerinde grev aşamasına gelinirken, işçiler de grev hazırlıklarına başladı.

Mersin’de grev kapıda
Paylaş

Erdoğan ALAMUT
Sedat BAŞKAVAK
Mersin


Mersin Büyükşehir Belediyesindeki taşeron işçiler için Genel-İş Sendikasının sürdürdüğü toplusözleşme görüşmelerinde sona gelindi. 360 işçiyi ilgilendiren toplusözleşme görüşmelerinde  grev aşamasına gelinirken, işçiler de grev hazırlıklarına başladı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğündeki taşeron işçilerin sözleşmelerinde 5 madde üzerinde anlaşma sağlanamadı.

İşçiler taşeron şirketin sözleşmeye yanaşmadığını ve toplu iş sözleşmesinin ilk görüşmelerine de gelmediklerini ve sonradan katılmak zorunda kaldığını anlatıyor. Görüşmelerde anlaşma sağlanamayan maddeler ise günlük ücretlere 20 liralık artış, bayram parası, ikramiye ve öğle yemeği parası oldu.

İşçiler sendikanın ilk görüşmede günlük yevmiyeye 20 lira artış istediğini bunun kabul edilmemesi üzerine artışı 10 liraya indirdiğini ama bunun bile kabul edilmediğini belirtiyor.
Görüşmelerde şirketin “Ben ihale ile aldım bu artışları kabul edersem para kazanamam” dediğini belirten işçiler, taşeronun Yüksek Hakem Kuruluna güvendiğini söylüyor.

ARABULUCU AŞAMASI BİTTİ

Arabuluculuk sürecinin de bittiğini belirten bir işçi “Eğer biz grev kararı alamazsak toplusözleşmede mecburen Yüksek Hakem Kuruluna gidecek. Bugüne kadar hakem kuruluna giden sözleşmelerin akıbeti belli ya enflasyon oranında ya da ondan bir iki puan fazla artış oluyor. Zaten taşeron da bunu bildiği için hakem kuruluna gitmesini istiyor” diye konuştu.
Başka bir işçi ise kendilerinin daha önce Büyükşehir Belediyesine ait İmar AŞ’de çalıştıklarını ama bilgileri dışında taşerona devredildiklerini belirterek, “Büyükşehir CHP’li, genel başkan Kılıçdaroğlu ‘Taşeronu kaldıracağız’ diyor ama biz burada belediyeye ait şirketten taşerona devrediliyoruz hem de bilgimiz dışında. Ne bir imza attık ne de bir bildirim yapıldı. Taşeronun yetkili işveren olduğunu bile toplu görüşme masasına geldiğinden anlıyoruz” dedi. “65 arkadaşımız ile ihale bitti diye işten çıkarıldık. 4 ay boş gezdik ve mahkeme yoluyla işimize geri döndük. Yarın yeni ihale döneminde ne olur belirsiz bizim tek gücümüz sendikalı olmak” diyen işçi, sendika ile keyfi uygulamalara son vermek istediklerini kaydetti.
Seçimlerin hem avantaj hem de dezavantaj olduğunu aktaran bir işçi, işçiler arasındaki particilik tartışmalarının bölünmelere neden yapılmak istendiğini, ama işçilerin alın terlerinin karşılığı dışında bir şey istemediklerini kaydetti.

GREV OYLAMASI YAPILACAK

Genel-İş Mersin Şube Mali Sekreteri Vakkas Kılınç ise süreçle ilgili şu bilgileri verdi, “Uzunca bir zamandır Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar İnşaat AŞ’de sular durulmuyor. Bir dönem taşeronda çalışan hal otogarda temizlik yapan işçilerin işten atılma ve yaptıkları  hak alma mücadelesi ile biliniyordu. Bugünde 360 işçiyi kapsayan bir TİS süreci yaşanıyor” dedi.  Sendika işçilerle bir çok toplantı yapıldığını söylüyor ve bu toplantılarda işçinin iradesi ne çıkarsa sonuna kadar yanlarında olacaklarını dile getiren Kılınç, “Aslında taşeron işçilerinin aldığı sadece bir maaş biz bunun düzeltilmesini istiyoruz. İşçi arkadaşlarla ortak toplantılarla süreci değerlendirdik neticesinde grev oylamasına gidilecek ve oradan çıkacak sonuçla süreci sürdüreceğiz” diye konuştu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İskenderun’da kentsel dönüşüme karşı mücadele

SONRAKİ HABER

İzmir Zafer Ortaokulu öğrencileri kaloriferlerin yanmamasına tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa