Güneşe hiç bu kadar yaklaşan olmadı

Güneşe hiç bu kadar yaklaşan olmadı

ISON Kuyruklu Yıldızı, bugün Güneş’e en yakın geçiş yapacak kuyruklu yıldız olacak.

ISON Kuyruklu Yıldızı, bugün ilk defa Güneş’e en yakın geçiş yapacak kuyruklu yıldız olacak. Gök bilimciler, ‘Güneş’e bu kadar yaklaşacak bir kuyruklu yıldız hayatta kalacak mı parçalanacak mı yoksa aynı şekilde yolculuğunu devam ettirecek mi’ sorularının yanıtını heyecanla bekliyor. Dr. Nilda Oklay, bu kuyruklu yıldızı ekim ayından beri TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde bulunan 1 metre ayna çaplı T100 teleskobuyla gözlemliyor. Almanya’daki enstitüden T100 teleskobuna uzaktan bağlanarak yürütülen projede, 1 Ekim’den itibaren kuyruklu yıldıza ait birçok görüntü alındı ve analizleri yapılıyor.

325 BİN KM HIZLA YAKLAŞIYOR

Projeye ilişkin bilgi veren TÜBİTAK Ulusal Gözlemevinden Dr. Tuncay Özışık, 20-21 Eylül 2012 gecesi amatör iki Rus astronom tarafından keşgfedilen C/2012 S1 (ISON) Kuyruklu Yıldızı’nın saatte 325 bin kilometre hızla güneşe yaklaştığını söyledi. Dr. Özışık, güneşe yaklaştıkça bu hızın daha da artacağını, güneşin etrafında döndükten sonra da hızın yeniden 90-100 bin km’ye kadar düşeceğini dile getirdi.

PARÇALANABİLİR

Kuyruklu yıldızın 28 Kasım 2013 tarihinde Güneş’e 1 milyon kilometre kadar yaklaşacağını belirten Dr. Tuncay Özışık, “Bütün gök bilimcilerin heyecanla beklediği, Güneş’e bu kadar yaklaşacak bir kuyruklu yıldız hayatta kalacak mı? Yani parçalanacak mı yoksa aynı şekilde yolculuğunu devam ettirecek mi?”
Literatürde bilindiği kadarıyla Güneş’e bu kadar yaklaşan bir kuyruklu yıldız daha olmadığına dikkat çeken Dr. Tuncay Özışık, “Ama doğrudan Güneş’in çekim etkisine kapılıp, Güneş’in üzerine adeta intihar dalışı yapan birçok kuyruklu yıldız keşfedildi. Şimdi çok kritik bir uzaklıktan geçecek. Dolayısıyla acaba yörüngesinde çok büyük değişiklik olacak mı veya parçalanacak mı o bekleniyor” dedi.

ARALIKTA DÜNYA’DAN İZLENEBİLECEK

Uzmanlar kuyruklu yıldızın, Güneş’e çok yakın olduğu sırada yaşanacak bir parçalanma olasılığına karşı Dünya açısından bir risk, tehlike oluşturmadığını belirtiyor.
ISON 15 Kasım’a kadar 16-20 cm’lik teleskoplarla gözlenebiliyordu. Ama Güneş’e çok yakın olduğundan teknik olarak herhangi bir gözlem sözkonusu değil. Güneş’in çevresini döndükten sonra aralık ortalarına doğru tekrar akşam üstü güneş battıktan sonra batı ufkunda meraklı amatörler bu kuyruklu yıldızı görebilecek. Hatta küçük bir el dürbünüyle de çok daha iyi görüntü vereceği düşünülüyor. Eğer Güneş’i dolanırken parçalanma olmazsa.

GÜNEŞ’E YAKINKEN GÖRÜNMEYECEK

Uzmanlar Güneş’e çok yakın olduğu dönemlerde teknik olarak dünyadan gözleminin yapılamayacağını, bugün  parçalanmazsa gözlemin devam edeceğini, özellikle aralık ayının ortalarına doğru 1.5 metrelik teleskopla da ışık analizlerinin yapılacağını belirtiyor.  (Antalya/DHA)

www.evrensel.net