27 Kasım 2013 19:07

EXPO 2020'de ipi Dubai göğüsledi

EXPO 2020'de karar oylamasında kazanan taraf Dubai oldu.3 tur üzerinden gerçekleşen oylamada İzmir 2. turda elendi.

EXPO 2020\'de ipi Dubai göğüsledi
Paylaş

EXPO 2020'de karar oylamasında kazanan taraf Dubai oldu.3 tur üzerinden gerçekleşen oylamada İzmir 2. turda elendi.

Fransa’nın başkenti Paris’teki EXPO 2020 ile ilgili karar oylamasının yapılacağı öğleden sonraki oturum öncesi aday kentler son sunumlarını gerçekleştirdi. Dubai, Sao Paulo ve Ekaterinburg ve İzmir heyetleri sunumlarında kentlerinin avantajlarını, EXPO’yu neden istediklerini, konuşmalar ve video gösterileriyle anlattı.

Karar oylaması yapılan sunumların ardından Türkiye saati ile 15.30’da başladı. 167 BIE delegesi oy kullandı. Birinci tur oylamasında Dubai 77, Ekaterinburg 39, İzmir 33 oy aldı. İlk tur sonucu elenen 13 oy alan Sao Paolo oldu. 

İZMİR İKİNCİ TURDA ELENDİ

İkinci turda ise Dubai 87, Ekaterinburg 41, İzmir 36 oy aldı. İzmir böylece ikinci turda elenmiş oldu. İzmir heyetinde de sonucun belli olmasının ardından bazı kadın heyet üyelerinin ağladığı görüldü.

DUBAİ KAZANDI 

Beklendiği gibi 3. tur oylamada Dubai EXPO yarışında ipi göğüsledi. Dubai 116 oy alırken, Rusya'nın Ekaterinburg kenti 47 oyda kaldı. Sonucun kesinleşmesinin ardından Dubai heyeti büyük sevinç yaşadı.  

'SAĞLIK OLSUN' 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Oylama bizim açımızdan tamamlandı. Bu oylama bir gerçeği daha ortaya koydu. Bu tür organizasyonların güvenilirliği bundan sonra biraz daha fazla sorgulanacak. Aslında kaybeden İzmir değil, kaybeden Türkiye değil. Hiçbir etik değeri dikkate almadan yapmaya çalışan, sonuç alma gayretinde olan bazı adaylar. Bence bundan sonra yapılacak şey, bu organizasyonların seçim sistemleri ve usül esaslarının çok daha sağlam ilkelere kurallara bağlanması gerekir. Bu vesileyle milletimiz, İzmirliler iyi bilsin bizim açımızdan değişen bir şey yok. İzmir kaybetmedi, kazandı. İzmir ruhu olarak çalışmaya devam edeceğiz. Herkes çok büyük gayret gösterdi. Meşruiyet içinde yapılması gereken her şeyi yaptık. Bizim temamız hala geçerli herkes için sağlık diyoruz. Sağlık olsun dünyanın sonu değil" dedi.  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Temamız herkes için anlamlıydı. Türkiye, İzmir yoluna devam edecek. Motivasyonumuzu bozmaya gerek yok. buradaki oyunlardan ders çıkarmalıyız, çok net oyunlar var. Bu işte vicdanlar hakim olmadı, tabiî ki bu tür sonuçlar ortaya çıkıyor. İzmirliler morallerini bozmasınlar. Aynı mesajlarımızı vermeye devam edeceğiz. Burada bize düşen ufak hesaplara teslim olmadan güçlü yolculuğumuzu yapacağımıza inanıyorum" dedi. 

‘EXPO’YU İZMİR’E GETİRMEK İÇİN UĞRAŞTIK’ 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da oylama sonunun belli olmasının ardından bu yolda 8 yıldır mücadele verdiklerini hatırlattı. Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi: “EXPO’yu İzmir’e getirmek için uğraştık. Neler oldu, neler bitti, bu oylamanın nasıl yapıldığı hepimizin malumu. İzmir olarak hepsinden kıyaslanamayacak kadar önde olduğumuzu biliyoruz. Ama başka türlü ilişkiler dönüyor. Bu ilişkilerde bizim işimiz yok. O şekilde kazanmaktansa bu şekilde onurlu şekilde 3. olmak daha evladır, bizim anlayışımıza göre. Daha önce de kaybettiğimizde bir açıklama yaptık. Onu tekrarlıyorum. Biz İnciraltı’nda sağlık kampusu kurmak istiyoruz. EXPO’ya da buna destek olsun diye aday olduk. Orada planlama belirli bir aşamaya geldi. Orada 400 hektar alana sağlık konseptinde bir kampus haline getirebilmek için halkla katılımcı bir anlayışla İnciraltı’nı planlamak istiyoruz. Biraz teşvik verip orasını ayağa kaldırdığımızda bir EXPO’yu yapmış gibi oluruz. Hatta daha da ötesine geçeriz. Oraya harcayacağımız parayı teşvik olarak verdiğimizde 20-30 milyarlık yatırım gelir ve İzmir’i kalkındırırız. İzmir kendi dinamikleri ve gücü ile ayağa kalkacak ve gelişecek bir kenttir. Ancak bu planın merkezi yönetimle, yerel yönetimle uzlaşı ile yapılması gerekir. Salık kampusu yapılacak 4 bin dönümün tam ortasına 300 dönüm alışveriş merkezi koyarsanız orada artık sağlıktan söz etmek mümkün olmaz. Doğru olanı el birliğiyle yapacağımıza inanıyorum. Dubai’yi tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum." 

CHP’DEN TEPKİ 

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, sonucun belli olmasının ardından yazılı açıklama yaptı. Engin, "Adaylığımızın başından beri, hem yerelde, hem de genel de tüm dinamikler elinden geleni yaptı ve iyi niyetle çalıştı. Bu süreçte, Büyükşehir belediyemizin, Hükümetin, Sivil Toplum Kuruluşlarının birlik içinde çalışması gerçekten önemliydi. Bu birlikteliğin ve uyumun bundan sonra da sürdürülmesi İzmir’e çok şeyler katacaktır. İzmir her alanda örnek olduğu gibi, iş birliği konusunda da örnek teşkil edecek çalışmalara umarım devam eder. EXPO’ nun kazanılamaması sonrasında kimsenin suçlu aramaması ve süregelen uyum sürecine darbe vurmaması gerektiğine inanıyorum. Elbette bu EXPO 2020 için yapılan çalışmalarda bazı aksaklıklar veya gözden kaçan unsurlar olmuş olabilir. Kaldı ki, bu EXPO yolunda rakiplerimizin hiç de etik olmayan yollara başvurduğu herkesin malumu. Ancak artık sona eren bir yarış için kimse günah keçisi aramamalı ve bu konuda İzmir’de gereksiz bir tartışma başlamamalıdır" dedi. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir’de #direnişçi eylemi

SONRAKİ HABER

Ankara JİTEM davası bugün devam edecek: #PekiFailiKim?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa