Kartta taksit sınırlaması

Kartta taksit sınırlaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kredi kartlarıyla ilgili taslak düzenlemeyi sundu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kredi kartlarıyla ilgili taslak düzenlemeyi sundu. BDDK Başkanı Mukim Öztekin, bireysel kredilerle ilgili üç yeni düzenleme taslağı hazırlandığını belirterek, “Kredi kartlarının taksitlendirilmesine sınırlamalar getirilmektedir. Genel taksit sayısı, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ayla sınırlandırılacaktır” dedi.

ELEKTRONİK EŞYADA TAKSİTE 6 AY SINIRI

Öztekin farklı sektör kategorilerinde farklı taksit sayıları öngörüldüğünü belirterek, “Taslakta, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6 ay ile sınırlandırılırken, beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit üst sınırı 12 ay olarak belirlenmiştir. Gıda ve akaryakıt alımlarında taksitlendirmeye herhangi bir şekilde olanak verilmemiştir” diye konuştu.

TAŞIT KREDİLERİNE DE SINIRLAMA

Öztekin, hazırlanan taslakla binek araç ediniminde kullanılacak taşıt kredilerine yeni sınırlamalar getirildiğini belirterek, “Bu sektörde kullanılacak kredilerde konut kredilerinde olduğu gibi, kredi kullananların kredi tutarına bağlı olarak kredi teminat oranı uygulamasına gidilecektir” şeklinde konuştu. Öztekin, kredilendirme oranının, taşıt değerinin 50 bin lira ve altı olursa yüzde 70, 50 bin lirayı aşarsa 50 bin liraya kadar olan kısım için yüzde 70, üstündeki kısım için yüzde 50 ile sınırlandırılacağını belirtti. Taslağa göre, konut kredileri hariç tüketici kredilerinin vadesinin 36 ayı, taşıt kredilerinin vadesinin 48 ayı geçmemesini öngörüldü. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net