27 Kasım 2013 14:47

Ukrayna’da kılıçlar yeniden çekildi

Ukrayna’nın geçen hafta AB ile Ortaklık Anlaşması’nı imzalamayı durdurmasına karşı AB yanlısı güçlerin hafta sonunda yeniden sokaklara çıkması, ülkede taraflar arası gerilim ve çatışmanın artarak devam edeceği şeklinde değerlendiriliyor.

Ukrayna’da kılıçlar yeniden çekildi
Paylaş

Ukrayna’nın geçen hafta AB ile Ortaklık Anlaşması’nı imzalamayı durdurmasına karşı AB yanlısı güçlerin hafta sonunda yeniden sokaklara çıkması, ülkede taraflar arası gerilim ve çatışmanın artarak devam edeceği şeklinde değerlendiriliyor. Hafta sonunda yapılan eylemler Pazartesi günü de devam etti. Muhalefetin kaynaklarına göre hafta sonunda başkent Kiev’de yapılan gösteriye 50 bin kişi katıldı. 2004’deki “Turuncu Devrimi”nden sonra yapılan en büyük gösteri olarak adlandırılan bu eylemlerle birlikte cezaevinde bulunan Eski Başbakan Julia Timoşenko da açlık grevine başladı. Süresiz olarak açlık grevine başlayan Timoşenko, Devlet Başkanı Viktor Yunukoviç’a AB ile anlaşmayı imzalama çağrısında bulundu.
Rusya yanlısı hükümet üzerinden baskıyı artırmaya çalışan AB yanlısı güçlerin önümüzdeki dönem, Batı’nın da desteğiyle yeniden sokaklara çıkması planlıyor. Eylemlerde Ukrayna’daki faşist parti de destek veriyor.

AB İLE ANLAŞMA İŞSİZLİK SAYISINI ARTIRIR

Öte yandan 45 milyon nüfusu olan Ukrayna’nın, AB ile ortaklık anlaşmasına girmesi durumunda ülkedeki işsizlik ve yoksulluğun çok daha yükseleceği uzmanlar tarafından ifade edildi. İktidardaki Bölgeler Partisi Genel Başkan Yardımcısı Michail Çeçetov “Moskova’nın Sesi” adlı radyoya yaptığı açıklamada, “Eğer AB ile Ortaklık Anlaşması’nı imzalarsak endüstri alanında bir çok işletmeyi kapatmak zorunda kalacağız. Bu da ülkedeki işsizliği çok daha artıracak” dedi. Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yunukoviç ise bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Ukrayna ekonomisinin şu anda AB ile anlaşma için uygun olmadığını, uygun hale geldikten sonra yeniden durumu değerlendireceklerini ifade etti. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Tüketici korumama yasası onaylandı

SONRAKİ HABER

Fransa emekçileri yeni yıla mücadele ile girecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa