27 Kasım 2013 14:01

Tüzel koruculuğun maliyetini sordu, Güler yanıt vermedi

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, 'köy korucularının maliyeti nedir' ve 'silah bırakmalarına dair çalışma var mı' diye sordu, İçişleri Bakanı Muammer Güler bu sorulara yanıt vermedi.

Tüzel koruculuğun maliyetini sordu, Güler yanıt vermedi
Paylaş

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, köy korucularının sayısı ve maliyetinin yanı sıra, Uludere’de istifa etmek isteyen korucuların dilekçelerinin neden kabul edilmediğini Başbakan Erdoğan’a sordu. Erdoğan adına soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, 1985te başlatılan geçici köy korucusu uygulaması kapsamında, 2013 yılı Eylül ayı itibariyle 48 bin 130 köy korucusu bulunduğunu söyledi.

Ancak Muammer Güler, “Köy korucularının bütçeye maliyeti yıllar itibariyle ne kadardır?” ve “Köy korucularına iş gösterilerek silahlarını bırakmalarını düşünüyor musunuz? Buna dair yasal bir çalışmanız var mıdır?” sorularını yanıtsız bıraktı.

Tüzel’in soruları ve Güler’in verdiği yanıtlar şöyle:

1. İstifa etmek isteyen korucuların istifa dilekçeleri hangi gerekçe ile kabul edilmemektedir?

Şırnak ilimizde istifa dilekçesi veren köy korucularıyla ilgili olarak yapılan incelemede; 28.12.2011 tarihinde Uludere ilçesinde meydana gelen üzücü olayda 34 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarının pek çoğunun korucu olarak görev yaptığı ve geçimlerini bu yolla sağladığı, ancak sözü edilen koruculara istifa etmeleri için baskı yapıldığı yönünde Şırnak Valiliğine bilgiler intikal ettiğinden, konunun sağlıklı bir şekilde tahlil edilmesi amacıyla Valilikçe gerekli inceleme yapılmaktadır.

2. Türkiye’de toplam kaç korucu bulunmaktadır? 1985 yılında kaç korucu vardı, 2013 Mayıs ayı itibariyle kaç korucu bulunmaktadır? İllere ve ilçelere göre dağılımı nedir?

1985 tarihinden bu yana geçici köy koruculuğu sistemi uygulanmaktadır. 1985 yılında 13 ilde 7.257 geçici köy korucusu ile başlatılan uygulama, 2013 yılı Eylül ayı itibariyle 22 ilimizde 48.130 geçici köy korucusu ile devam etmektedir.

3. 1985-2013 yılları arasında kaç köy korucusu çatışmalarda yaşamını yitirmiştir? Bunların ailelerine devlet tarafından maddi yardım yapılmakta mıdır?

Geçici köy koruculuğu sisteminin uygulamaya konulduğu 1985 yılından günümüze kadar 1617 geçici köy korucusunun şehit olduğu kayıtların tetkikinden anlaşılmıştır. Şehit ailelerine gerekli yardımlar yapılmaktadır.

4. Köy korucularının bütçeye maliyeti yıllar itibariyle ne kadardır?

Yanıt yok

5. Köy korucularına iş gösterilerek silahlarını bırakmalarını düşünüyor musunuz? Buna dair yasal bir çalışmanız var mıdır?

Yanıt yok.

ÖNCEKİ HABER

Şişli Endüstri Meslek Lisesi\'nin yıkılmasına tepki

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, MESS dayatmasına karşı fazla mesaiye kalmayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa