27 Kasım 2013 06:00

Ne istediniz?

Apo Kaya’nın yazıp yönettiği “NE İSTEDİNİZ” isimli oyun, Paso Tiyatro tarafından 15-16 Kasım tarihlerinde Tiyatro Karnaval’da sahnelendi.

Ne istediniz?
Paylaş

Güler Cengiz
İstanbul


Apo Kaya’nın yazıp yönettiği “NE İSTEDİNİZ” isimli oyun, Paso Tiyatro tarafından 15-16 Kasım tarihlerinde Tiyatro Karnaval’da sahnelendi.

“Suzan, komşusunun evinde beş gün boyunca durmadan çalan telefon sesinden rahatsızlık duyar. Evde kimsenin olmadığını anlayınca, Apartman Görevlisi Kemal ile birlikte, içeri girmeye karar verirler. Telefonu cevaplamaya kalktıkları sırada ise, tehlikeli bir durumun içine düşerler. Tam evi terk edeceklerken; ev sahibini aramaya gelen Mesut ve Ece ile karşılaşırlar. Onların da olaya dahil olmasıyla işler iyiden iyiye çığrından çıkar. Hikâye, eve sonradan gelen Gökay’ın anlattıklarıyla boyut değiştirir. ”

Paso Tiyatronun kendi sitesinde oyun hakkında yazılmış bu satırlar, komedilerde en çok işlenen kaçamak ilişkiler üzerine bir şey izleyecekmişiz havası yaratıyor. Bir tür salon güldürüsüyle karşı karşıya olduğunuzu sanıyorsunuz. Ama öyle olmuyor. Oyun, izlerken kafanızda yarattığınız tüm beklentileri çürüterek ilerliyor ve hiç ummadığınız bir sonla bitiyor.

Apo Kaya, günümüz sinema izleyicisinin alışık olduğu tarzdaki kurguyu tiyatroya uyarlayarak izleyiciyi ters köşeye yatırıyor. Onlara, şu ana kadar izlediklerinize güvenmeyin, pazılın son taşını yerleştirmediğiniz sürece, resimde ne olduğunu bilemezsiniz diyor. Ve gerçekten de merak ögesini oyunun ilk sahnesinden itibaren hiç düşürmeden, komediden drama ustalıklı bir geçişle sizi finalle baş başa bırakıyor. Oyunun sonunda barkovizyondan yansıtılan gerçek, izleyiciyi bam telinden yakalıyor.

Oyunun bize yabancı olmayan, bildik tanıdık bir öyküsü var. Toplumumuzun üzerinden bir silindir gibi geçen darbenin, kırıp parçaladığı insanlardaki travmaları ve hâlâ devam eden etkilerini anlatıyor. Suzan’ın hayatın kendisine sunduğu kurguyla baş edemeyip, korkularını ve pişmanlıklarını perdeleyerek, kendisi için kurguladığı yaşam, eninde sonunda gerçeğin duvarlarına çarpar ve tuzla buz olur.

Oyuncular, sahnede neyi görüyorlarsa görmemizi, neyi görmüyorlarsa görmememizi sağlayan inandırıcılıkta bir performans sergiliyorlar. Bu da oyunun kurgusuyla birleşince ortaya sağlam bir oyun çıkıyor.
 


Yazan ve Yöneten: Apo Kaya
Oyuncular: Didem Balçın,
Olgun Toker, Lila Gürmen, Gürsu Gür, Süleyman Felek
Barkovizdaki Oyuncular:
Mustafa Alabora, Lara Yalçın
ve Furkan Yücel
Dış Ses: Necip
Memili

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mısır\'dan \'kovulmak\' bir Menderes\'e nasip oldu bir de Erdoğan\'a!

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa