27 Kasım 2013 06:00

Köylü elektriğini bile ödeyemiyor

Başbakan Erdoğan’ın Trabzon’da Ziraat Odalarının Karadeniz Bölge Toplantısında yaptığı tarım sektörüne ilişkin açıklamalara Tüm Köy-Sen’den cevap geldi.

Köylü elektriğini bile ödeyemiyor
Paylaş

Sedat Başkavak
Amasya

Başbakan Erdoğan’ın Trabzon’da Ziraat Odalarının Karadeniz Bölge Toplantısında yaptığı tarım sektörüne ilişkin açıklamalara Tüm Köy-Sen’den cevap geldi. Başbakanın tüm tarım arazilerini suya kavuşturma vaadini ve tarıma verilen desteğe dair açıklamalarını değerlendiren Tüm Köy-Sen Merkez Yöneticisi Sadık Turan, köylünün durumunun hiç de parlak olmadığını ifade etti.

Sulu tarım yapan köylülerin sorunlarına ilişkin çözüm üretilmediğini belirten Turan, köylünün elektrik faturasını bile ödeyemez duruma geldiğini ifade etti.  Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesiyle, şirketlerin aydan aya elektrik tahsilatı yapmaya çalıştığını kaydeden Tüm Köy-Sen Merkez Yöneticisi, “Üretici köylü hasadı yapmadan elektrik parasını nasıl ödesin? Maraş’ta elektrik özelleştirmesini alan şirket önce köylülerin elektriğini kesti. Hem de en ihtiyaçlı dönemde yani köylünün sulama yapacağı zamanda. Sulama birliklerini özerkleşme adı altında şirketleştirdiler. İç Anadolu’da buğday, arpa, şeker pancarı ekimi azalıyor. Buğday 55 kuruş, mazot 4.5 lira... AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında buğday 40-50 kuruş mazot ise 1.10 liraydı. 11 yılda buğday 10 kuruş artarken mazot 4 katına çıktı. Bu durumda köylünün mutlu olması mümkün değil” dedi.

‘ÇAYA BAKALIM’
Hükümetin taban fiyatları konusundaki karnesinin iyi olmadığını kaydeden Turan, “Prim ve budamaya ne verdiğinden ziyade ne vermediğini söylemek lazım” dedi. Çay örneğini veren Turan şunları söyledi: “Geçen yıl çay 1 lira 10 kuruştu, artı 12 kuruş da prim verilmişti. Bu yıl Çaykur çay alım fiyatını toplam 1 lira 35 kuruş açıkladı. Bir dönüm çaylık için en az 6 günlük yevmiye; karşılığı 400 lira yapıyor. Gübresi, gübrenin nakli, yakıt masrafını toplayınca bunlarda 300 lira yapıyor. Budaması emek, toplaması emek, çaya verilen para 1.35 lira... Bu da Çaykur’un alım fiyatı. Özel çay şirketleri bu rakamın yarısına alım yapıyor ya da para yerine kuru çay veriyorlar.”

MECBUREN KESİLİYOR

Başbakanın konuşmasında 2013 yılı hayvancılık desteğini “2.5 katrilyon” olarak açıkladığını hatırlatan Tüm Köy-Sen Merkez Yöneticisi Sadık Turan şunları ifade etti: “Katrilyon tamamen yanlış telaffuz; çünkü toplam tarım desteği 9  milyar lira. TÜİK; kırmızı et üretiminin artığını, çiğ süt üretimin ise düştüğünü belirtiyor. Bu durumu Başbakan ve Tarım bakanı nasıl açıklar bilmem ama bizim anladığımız besicilerin hayvanlarını kestirdiğidir. Yaşanan et krizinden sonra hayvancılık için dağıtılan kredilere şehirden ev ipoteği vb. öyle şartlar getirildi ki, geçimlik tarım yapan köylünün bu kredilerden yaralanması mümkün olmadı.”

BAĞIMLILIK

Hükümetin yasalaştırdığı Tohumculuk Kanunu’nu da eleştiren Sadık Turan, “Sertifikalı tohum, patentli ve dışa bağımlı tohum demektir.” dedi. Tohumun giderek ithal edildiğini kaydeden Turan, “Buğday, arpa, çeltik, pamuk, ayçiçeği, şeker pancarı tohumlarının yanı sıra karpuz, domates hatta salatalık tohumu bile ithal ediliyor. Karpuz tohumu ABD’den, domates tohumunu Fransa, ABD ve Hollanda’dan, lahana tohumu Almanya’dan, turşuluk salatalık tohumunu ABD’den alınıyor.” diye konuştu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Barınma yoksa cemaat var

SONRAKİ HABER

Dersim’deki kurultaydan çağrı: Tarım, hayvancılık ve çevre mücadelesi birlikte olmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa