26 Kasım 2013 15:13

Kılıçdaroğlu: AKP Suriye'ye silah sevkıyatı yapıyor

Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde bir TIR dolusu silahın ortaya çıktığını belirterek, "Siz Suriye'ye silah sevkıyatı yapıyorsunuz. Ve bunu yaparken de jandarma kontrolünde yapıyorsunuz. Bu bir suç belgesidir" dedi.

Kılıçdaroğlu: AKP Suriye\'ye silah sevkıyatı yapıyor
Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu, yeni bir iklimin olduğunu belirterek, eğer iyi çalışmaları halinde halkın kendilerini baş tacı yapacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, öğretmenliğin yüce bir meslek olduğunu kaydederek, "Öğretmenler günü geride kaldı. Öğretmenlerin sorunları vardır. 24 Kasım'da öğretmenler sokağa çıkarak anayasal haklarını kullanmak istediler. Kızılay'da öğretmenlere şiddet uygulandı, gaz sıkıldı. Bu 24 Kasım ayıplı bir tarihtir. Birçok öğretmen yaralandı. Birileri çıkıp demeçler veriyor. Öğretmenler seni adam etmeye çalışırken senin güvenlik güçlerin öğretmene saldırıyor. Bizler öğretmenlerimize sahip çıkacağız. Bu öğretmenler derdini nasıl anlatacak peki. Ataması yapılmayan binlerce öğretmen var. Binlerce öğretmen açığı var fakat atama yapılmıyor. Öğretmeni itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Bu öğretmenler bilim adımıdır. Öğretmenlerin birçoğu bugün işsiz. Birçok öğretmen ise ek işler yapmak zorunda kalıyor" dedi.

Suriye'deki gelişmelere değinen Kılıçdaroğlu, "Geçtiğimiz günlerde bir TIR dolusu silah ortaya çıktı. TIR şoförü aracı, aracı jandarmanın kontrolünde olduğu yere götürdüğünü söyledi. Sonra karakolun olduğu yere yükü boşalttığını söylüyor. Siz Suriye'ye silah sevkıyatını yapıyorsunuz. Ve bunun yaparken de jandarma kontrolünde yapıyorsunuz. Bu bir suç belgesidir. Bu durum sizin dış politikada bittiğinizin göstergesidir" diye konuştu.

12 Eylül darbesinde ağır bedellerin ödendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Herkesin bu darbeden canı yandı. Binlerce kişi gözaltına alında. 50 kişi asıldı. Erdal Eren'i büyüterek idam ettiler. Yüzlerce kişi faili meçhule gitti. 14 bin kişi vatandaşlıktan çıkarıldı. Bu darbeciler DGM ve YÖK'ü kurdular. Bedel ödeyenler dışında bedel ödemeyenler vardı. Şimdi bu bedel ödemeyenler bu gün iktidarda. AKP 12 Eylül'ün ürünüdür. AKP darbe hukukundan besleniyor. Birinin apoleti var diğerinin ise yok. Seçim barajını, YÖK'ü kaldırmazsanız 12 Eylül ile hesaplaşamazsınız" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, geçen hafta boyunca devam eden Ahmet Kaya tartışmalarına da değinerek, "Ahmet Kaya hayatta olsaydı Gezi Parkı'nda olurdu demiştim. Erdoğan, ödül töreninde Ahmet Kaya'ya saldıranların Gezi Parkı'nda kendilerine saldıran kişiler olduğunu söylemişti. Başbakan çıkıp sanatçılar 'ulan' dedi fakat bir sanatçı çıkıp ta niye bize bunu diyorsun demedi. Sizin sanatçılığınızı artık su götürür. Bunları biz söylemiş olsaydık, bizim üzerimize gelirlerdi. Bunların tamamı senin adamın" diye konuştu. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Melih Gökçek\'in 19 yıllık karnesi

SONRAKİ HABER

Hasta yakınları, kendisini "kırmızı alana" almayan güvenlik görevlisini darbetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa